Haligowskie Skały – w słowackich Pieninach

Haligowskie Skały znajdują się nad miejscowością Haligovce na Słowacji, niedaleko Czerwonego Klasztoru i Sromowców Niżnych. Są doskonale widoczne z drogi z Czerwonego Klasztoru do Wielkiego Lipnika. Należą do słowackich Pienin i grzbietu, który ciągnie się dalej, aż do Przełęczy Leśnickiej. Choć pasmo nie jest długie, to bardzo malownicze i świetnie nadaje się na kilkugodzinną, niezbyt męczącą wycieczkę. Atutem tego miejsca jest znacznie mniejszy ruch niż w polskiej części Pienin oraz niezrównane widoki na Trzy Korony, Sokolicę oraz Małe Pieniny z Wysoką.

Główna część Haligowskich Skał objęta jest ochroną rezerwatu przyrody. Jednak ponieważ najładniej prezentują się one z odległości, nie jest to wielkim utrudnieniem. Skrajem skał przebiega zielony szlak z Haligowców do Leśnicy, który na grzbiecie krzyżuje się ze szlakiem czerwonym prowadzącym z Przełęczy Leśnickiej do Czerwonego Klasztoru. Dodatkowo w północnej części pasma z Leśnicy do Czerwonego Klasztoru poprowadzono szlak niebieski. Ta sieć szlaków pozwala na zorganizowanie kilku wariantów wycieczek, zależnie od czasu jakim dysponujemy oraz możliwości dojazdu.


Choć Haligovskie Skały zajmują tylko część grzbietu ciągnącego się od Przełęczy Leśnickiej do Doliny Dunajca to wycieczkę warto rozpocząć właśnie na Przełęczy. Pierwszy odcinek prowadzi odsłoniętym grzbietem, z którego doskonale widać polskie Pieniny Właściwe, dolinę Dunajca, Leśnicę oraz grzbiet Małych Pienin z Wysoką. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całej trasie i szkoda je przegapić. Wyjść można z Wielkiego Lipnika, gdzie docierają autobusy kursujące na trasie z Czerwonego Klasztoru przez Haligovce.

Drugi wariant przejścia to start z Haligovców lub Leśnicy i przejście do najpierw szlakiem zielonym, podchodząc się wzdłuż linii skałek, a następnie szlakiem czerwonym zejść do Czerwonego Klasztoru. Zarówno z jednej, jak i drugiej miejscowości blisko jest do polskiej granicy i Drogi Pienińskiej. Jednocześnie dobra komunikacja autobusowa z Czerwonego Klasztoru umożliwia planowanie tras.

Idąc z Haligovców lub Leśnicy w pierwszej kolejności należy zaliczyć dość strome, ale krótkie podejście. Jest ono bardzo malownicze i prowadzi przez przysiółki wsi z zachowaną starą, drewnianą zabudową. Wyżej wznoszą się widoczne wśród drzew skałki, do których jednak nie można podejść ze względu na ochronę rezerwatu przyrody. Po dojściu do grzbietu pojawiają się znaki czerwonego szlaku, który prowadzi najpierw lasem, ale po obydwu stronach wyłaniają się od czasu do czasu widoki, a to w stronę Doliny Donajca, a to Spiszu, a to Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego. Najbardziej malowniczymi miejscami na tym odcinku jest Przełęcz Cerla, gdzie dochodzi niebieski szlak Leśnicy. Pięknie prezentują się stąd Trzy Korony oraz Przełom Dunajca, a także pofalowany, zielony Spisz.

Przejście całej trasy czy to z Wielkiego Leśnika i Przełęczy Leśnickiej czy z Haligovców/Leśnicy do Czerwonego Klasztoru zajmuje około 4- 4h 30 min. Trasa jest łatwa i dostępna nawet dla dzieci, z tym, że idąc z Haligovców/Leśnicy należy mieć na uwadze intensywne, ale krótkie podejście na początku. Kończąc wycieczkę w Czerwonym Klasztorze warto odwiedzić jego największą atrakcję czyli zabytkowy klasztor kartuzów stojący na brzegu Dunajca. Średniowieczna budowla udostępniona jest do zwiedzania. Działa w nim też restauracja. Tuż za klasztorem rozpoczyna się Droga Pienińska prowadząca do Szczawnicy brzegiem Dunajca, a kilkaset metrów dalej można wrócić na polską stronę przez kładkę do Sromowiec Niżnych.


Booking.com