Teneryfa – wyspa dla każdego cz. 1

Panorama Puerto de Santiago

Teneryfa – największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich jest jednocześnie najbardziej zróżnicowaną pod względem pogody, widoków oraz atrakcji czekających na przyjezdnych. Mimo iż leży na wysokości północnej Afryki, jej klimat jest bardzo przyjemny. Chociaż potrafi przywitać również w ten sposób:

Widok z lotu ptaka na plantacje bananów.

Lądując zastanawialiśmy się co to za betonowe budynki czy parkingi, lecz szybko okazało się, że są to plantacje bananów. Palmy zabezpieczane są po bokach i od góry, za pomocą specjalnej siatki, która chroni przed wiatrem i zapewnia wewnątrz odpowiednią wilgotność. Wygląda to jednak trochę kosmicznie, szczególnie z lotu ptaka.

Dla miłośników górskich wypraw, trekkingu czy wspinaczki Teneryfa ma wyjątkowo dużo do zaoferowania. Góry porośnięte lasami wawrzynowymi i paprociami, gołe wulkaniczne skały czy w końcu spoglądający na wszystko z prawie 4 tyś. m n.p.m. wulkan El Teide zapewnią niezapomniane wrażenia oraz mnóstwo pięknych zdjęć.

Acantilados de los Gigantes – czyli klify olbrzymów


Punkt widokowy na Acantilados de los Gigantes


Punkt widokowy Mirador De Jardina – widok w stronę portu w Santa Cruz


Punkt widokowy w Parku Narodowym Anaga


Panorama Park Narodowy Anaga


W drodze na El Teide

Sam El Teide rzadko odkrywa swoje oblicze, nawet gdy na całej wyspie świeci słońce on pozostaje w otoczce chmur i mgieł. Nam uczynił ten zaszczyt na tę któtką chwilę, aby można było zrobić chociaż jedno zdjęcie. Chmury nie odpływają od niego jednak zbyt daleko, i zaraz zazdrośnie zakrywają ośnieżony szczyt.

Wulkan El Teide 3718 m n.p.m.

Plaże na Teneryfie są w większości czarne, ale nie przeszkadza to rzeszom plażowiczów w odpoczynku. Trzeba jedynie uważać na fale, które w niektórych miejscach potrafią być bardzo silne i zdradliwe. Szczególnie jak ktoś ma ochotę pochodzić po skałkach i zrobić kilka fajnych ujęć, nie jednego zaskoczyła pojawiająca się znikąd rozbijająca się o skały fala (nie, nie piszę o sobie.. 😉 ).

Czarna plaża w Puerto de Santiago.


Skaliste wybrzeże w Puerto de Santiago.


Maleńka plaża w Puerto de Santiago o zachodzie słońca.

Jest też oczywiście coś dla romantyków – nie ma to jak obserwować zachód słońca nad morzem w uroczym zaułku otoczonym kwiatami.

Zachód słońca w Puerto de Santiago

 

Wktótce następna część zdjęć z pięknej Teneryfy..