Albufeira – słońce, ocean, skały

Albufeira, to typowo turystyczne miasteczko, gdzie na każdym kroku mozna zobaczyć hotele, ulice pełne sa knajpek i turystów, a plaże wypełnione po brzegi. Latem w Albufeirze i okolicach przebywa prawie 350 tysięcy ludzi! W okolicy całe wybrzeże zabudowane jest hotelami oraz kompleksami apartamentów do wynajęcia.

AlbufeiraAle Albufeira to też kręte uliczki, knajpki z pysznymi owocami morza, przepiękne plaże ze skałami wyrastającymi na każdym kroku, cudownie ciepła woda i delikatny piasek. To miejsce odpoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi, bo woda w oceanie jest długo płytka, a piasek delikatny dla stóp, ale i dla młodych, bo w mieście na każdym kroku można się zabawić a potem odpocząć nad wodą.

AlbufeiraOczywiście główną atrakcją Albufeiry są plaże. Zaczynają się w samym mieście i ciągną kilometrami na prawo i na lewo od miasta.
Warto wybrac się na piesza wycieczke wzdłuz plazy, zwłaszcza na lewo od miasta. czeka nas wyprawa przepiekna trasą nad oceanem, gdzie na kazdym kroku będziemy podziwiać skaliste wybrzeże i śliczne małe zatoczki z plażami.

W samym centrum miasta na plażę można zejść charakterystycznym tunelem Praia do Tunel. Można też dojść do plaży wieloma innymi miejscami, ale to jest chyba najbardziej atrakcyjne.
Oczywiście potem, aby znaleźć w miarę niezatłoczona plażę, trzeba pokonać kilkaset metrów w jedną lub w druga stronę.
Najpopularniejsza plażą w mieście jest plaża Praia do Tunel. To właśnie do tej plaży prowadzi tunel, którym przechodzi chyba każdy turysta w Albufeirze. Kilka metrów dalej w lewo zaczyna się Praia dos Pescadores czyli Plaża Rybaków. Niestety rybaków dawno juz tyam nie ma, ale dla turystów stoi tam zawsze kilka lodzi rybackich, przy których mozna „pstryknąć” pamiątkowe zdjęcie.

AlbufeiraDrugą zaletą (choć dla niektórych może to być wada) jest życie nocne, które trwa do białego rana. Na każdej ulicy znajduje się cała masa klubów z muzyką na żywo i telebimami. Podobno dyskoteki i kluby są tu najlepsze na całym wybrzeżu Algarve. Na głównym placu starego miasta skupia sie najwięcej knajpek, restauracji i ulicznych artystów a zabawa trwa tu niema 24 godziny na dobę.
Rezerwując sobie hotel warto sprawdzić, na którą stronę wychodzą okna z pokoju, bo można trafić na taką lokalizację, że do rana nie zmrużymy oka, bo pod oknami będzie dudnić muzyka.

Olbrzymia zaletą Albufeiry jest to, że praktycznie od maja do końca września jest tam dobra pogoda; wysokie temparatury, dużo słońca, ciepła woda i żadnego deszczu. Dopiero w październiku zaczyna się pora deszczowa i wtedy można trafić na obfite opady, ale można tez trafic na nadal piekna pogode i cieplutką wodę w oceanie. A ceny po sezonie sa dużo niższe i tłumów znacznie mniej.

Jednym z nielicznych zabytków Albufeiry jest kościół Igreja Matriz de Albufeira który powstał w 1755 roku na gruzach starego kościoła.W kolejnych latach dobudowano dzwonnicę w wieży, która ma 28 metrów wysokości.

Drugi zabytek to Kościół pod wezwaniem św Sebasiana, Igreja de S. Sebastiao pochodzi z połowy XVIII wieku. W środku znajduje się XVIII-wieczny drewniany ołtarz i kilka cennych obrazów i rzeźb.
Charakterystycznym wizerunkiem Albufeiry jest wieża zegarowa Torre do Relógio z żelazna koroną. Pochodzi ona z czasów mauretańskich.

Podsumowując: Albufeira to miejsce tłoczne, skupione na turystyce, ale warto tam pojechać na wczasy, żeby zobaczyć te wspaniałe skały, wykąpać się w ciepłym morzu i poleżęć na cudownie żółtym i delikatnym piasku. Gdy do tego każdego dnia spróbujecie jednego z tamtejszych specjałów; smażone sardynki czy paellę – nie będziecie chcieli wracać…

 


Booking.com