Szlak niebieski Tarnów – Wielki Rogacz

Szlak niebieski Tarnów – Wielki Rogacz jest, co do długości trzecim szlakiem w polskich Karpatach oraz piątym we wszystkich polskich górach. Liczy sobie 185 kilometrów i przebiega przez bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i kulturowym tereny Pienin, Beskidów i Pogórzy Beskidzkich. Zróżnicowane jest też jego uczęszczanie przez turystów. W niektórych punktach, takich jak okolice Trzech Koron czy Skamieniałe Miasto koło Ciężkowic spotkać można prawdziwe tłumy, podczas gdy przez niektóre partie Pogórzy czy Beskidu Wyspowego wędrować można niemal samotnie.

Niebieski szlak prowadzi przez tereny Pogórzy Ciężkowickiego i Rożnowskiego, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i kończy się w zachodniej części Beskidu Sądeckiego na Wielkim Rogaczu leżącym w paśmie Radziejowej. Właściwie w całości godny jest polecenia ze względu na piękne krajobrazy oraz ciekawostki natury geologicznej, przyrodniczej czy historycznej. Może być zarówno całościowa trasą długiej górskiej wyprawy jak i osią, wokół której budowane są krótkie wycieczki podczas pobytu w danym terenie.

Oczywiście najbardziej uczęszczanym przez turystów odcinkiem jest ten leżący w Pieninach. To jedyna znakowana trasa wyprowadzająca na szczyt Trzech Koron, jednej z najbardziej znanych polskich gór. Choć niezbyt wysokie, Trzy Korony imponują swoją wyniosłością, a skalne, białe zęby wznoszące się niemal pionowo ponad nurtami Dunajca wydają się być znacznie wyższe. Także pozostała część pienińskiego odcinka niebieskiego szlaku imponuje pięknymi widokami. Zamek Pieniński, Sokola Perć ze skalistymi wąskimi przejściami przypominają nieco tatrzańskie ścieżki. Zaś wędrówka przez łagodny grzbiet Małych Pienin, z widokami na wznoszący się po drugiej stornie doliny Grajcarka Beskid Sądecki to świetny pomysł na odprężający spacer.

Innym ciekawym miejscem na niebieskim szlaku jest rezerwat Skamieniałe Miasto. Znajduje się on w okolicach Ciężkowic na Pogórzach i jest jednym z piękniejszych polskich przykładów zgrupowanych na niewielkim terenie piaskowcowych ostańców. Między skałami o nazwach odpowiadających ich kształtom wije się malowniczy a dodatkowo dość łatwy szlak, który można swobodnie zaproponować rodzinom na popołudniowy spacer z dziećmi.

Nie można jednak ograniczać niebieskiego szlaku Tarnów – Wielki Rogacz jedynie do tych dwóch obszarów. Bardzo przyjemnie wędruje się przez całe karpackie Pogórza. Beskid Wyspowy i Gorce, choć dość męczące to dostarczają pięknych widoków, także na Tatry oraz spokoju i cienia porastających je lasów. Godne uwagi są punkty widokowe z wieżami widokowymi, takie jak Lubań w Gorcach oraz Modyń i Jaworz w Beskidzie Wyspowym. Nie można też zapominać o napotykanych po drodze śladach wielowiekowej działalności człowieka. Czorsztyńskie ruiny zamku, pasterskie szałasy w Gorcach, dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy przeniesiona z Beskidu Niskiego dawna cerkiew służąca dziś za kościół w Bukowcu to tylko niektóre przykłady ciekawych zabytków, jakie napotkać można podczas wędrówki.

 

Szlak jest dobrze oznakowany na całej swej długości. Jest też stosunkowo łatwo dostępny komunikacyjnie. W wielu miejscach przecina się z głównymi lub lokalnymi drogami, które pozwalają na dowolne komponowanie swoich wędrówek. Także baza noclegowa jest dobrze rozbudowana. W dolinach nie brakuje gospodarstw agroturystycznych. Napotkać też można schroniska młodzieżowe, górskie oraz miejsca biwakowe.

Przebieg szlaku:

Długość: 185 km, czas przejścia około 60 – 70 h

Trasa: Tarnów – Zawada – Tuchów – Brzanka – Rzepiennik Strzyżewski – Skamieniałe Miasto – Kąśna Dolna – Bukowiec – Żebraczka – Rożnów – Ostra Góra – Tabaszowa – Przełęcz Świętego Justa – Jodłowiec – Skrzętla – Jaworz – Sałasz – Limanowa – Przełęcz Ostra – Modyń – Kamienica – Ochotnica Dolna – Lubań – Przełęcz Snozka – Czorsztyn – Majerz – Przełęcz Osice – Przełęcz Szopka – Trzy Korony – Sokola Perć – Schronisko Orlica w Szczawnicy – Szafranówka – Curhle – Durbaszka – Przełęcz Rozdziela – Przełęcz Gromadzka – Wielki Rogacz


Booking.com