Arezzo – życie jest piękne!

Widzieliście film „Życie jest piękne”? To właśnie w Arezzo była kręcona pierwsza część filmu i to właśnie na tym charakterystycznym pochyłym rynku Roberto Benigni jeździł na rowerze i krzyczał do swej wybranki „Buongiorno principessa!” Ale to nie jedyny powód, by zobaczyć to piękne miasto.

Arezzo było dawniej jednym z najważniejszych etruskich miast (wielkiej dwunastki). Podbite przez rzymian w 311 r. p.n.e. zostało nazwane Arretium. Od II-IV wieku było biskupstwem rządzonym przez biskupów. W 1098 r. kontrolę przejęli mieszkańcy i jako państwo-miasto było niezależne do 1384 r. kiedy przejęła je pod swoją kontrolę Florencja. Od tego momentu miasto zaczęło powoli podupadać. Co, paradoksalnie, przyczyniło się do zachowania historycznego centrum.

Do najważniejszych atrakcji miasta należą:

Piazza Grande (Plac Wielki)
Piazza grande to główny plac miasta, przy którym znajduje się wiele zabytków, oraz mają miejsce różne święta i festyny, takie jak m.in. Giostra del Saracino. Odbywa się tu również comiesięczny targ antyków. Plac ma formę trapezu i powstał w XIII w., natomiast został przebudowany w XVI w.

La pieve di Santa Maria
Pieve di Santa Maria to jedna z najbardziej wymownych budowli sztuki romańskiej w Arezzo. Powstała za czasów paleochrześcijańskich, a w ciągu wieków jego konstrukcję poddawano licznym modyfikacjom.
Obok prezbiterium, nad głównym ołtarzem znajdują się dzieła przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem oraz świętych Mateusza, Jana Ewangelistę czy Jana Chrzciciela. W krypcie natomiast można podziwiać drewnianą figurę Maryi Dziewicy oraz popiersie św. Donata.

Il Palazzo dei Priori
Dzisiaj pałac jest siedzibą urzędu miasta. Wnętrze rozpoczyna XV-wieczny dziedziniec, który prowadzi na podest schodów, przy którym widnieje dzieło „Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych”, Lorentina d’Arezzo. Wzdłuż schodów widzimy dzieło Angela di Lorentino (1465-1527) przedstawiające „św. Franciszka ze stygmatami”. W pierwszej sali widzimy freski z 1610 r., przedstawiające dziesięć scen ukazujących życie mieszkańców Arezzo, natomiast w drugiej sali zachowały się freski z XIV wieku, ukazujące św. Jana, Madonnę oraz ukrzyżowanie Parri di Spinello, krucyfiks św. Donata dzieła Alessandra Forzori oraz portret Pietra Aretino.

Bazylika św. Franciszka
Prace nad budową bazyliką św. Franciszka rozpoczęły się w drugiej połowie XIII w., na polecenie franciszkanów i zakończyły ok. 1300 r. Fasada nie została jednak dokończona. Budowlę charakteryzują proste gotyckie linie, widać w nich też wpływy stylu umbryjsko-toskańskiego. Tutaj znajduje się jeden z najwybitniejszych włoskich dzieł renesansowych, mianowicie cykl fresków Piera della Francesca, „Legenda krzyża świętego”. Na lewej ścianie można podziwiać kaplicę św. Antoniego, natomiast pod bazyliką znajduje się kościół mniejszy z przełomu XIII-XIV w., w stylu romańskim.

Kościół św. Dominika
Kościół św. Dominika to przykład stylu gotyckiego z XIII w. Został wybudowany dzięki wsparciu rodzin Ubertini i Tarlaki, pochodzących z Arezzo. Jego wnętrze kryje w sobie wiele znakomitych dzieł sztuki (rzeźb i malowideł) różnych artystów z miasta, m.in. piękny krucyfiks pędzla słynnego artysty Cimabue, namalowany tuż nad głównym ołtarzem.

La casa del Vasari (Dom Vasari)
To dwupiętrowy dom znajdujący się w Borgo San Lorentino. Został zbudowany przez Vasariego w 1540 r., dzisiaj mieści się tutaj muzeum oraz archiwum dzieł artysty.

Katedra di San Donato
Budowę katedry (zwanej również Duomo di Arezzo) rozpoczęto w 1278 r., na polecenie biskupa Guglielma degli Ubertini. Z powodu męczących robót budynek ukończono dopiero w XV w. We wnętrzu, nad głównym ołtarzem mieści się Arka św. Donata z XIV w., natomiast w nawie bocznej widnieje fresk Piera della Francesco, przedstawiający Magdalenę z cenotafem Guida Tarlati.

La Giostra del Saracino (Turniej w Saracino)
Giostra del Saracino odbywa się w pierwszą niedzielę września oraz trzecią niedzielę czerwca (z tym, że ta czerwcowa data nie jest stała) i jest to rodzaj średniowiecznego turnieju rycerskiego. Jest organizowany od 1931 roku, po długiej przerwie, jako wspomnienie zamierzchłych czasów. Pierwszy dokument, w którym jest wzmianka o tym święcie, datowany jest na 1535 r.; według tego zapisu właśnie wtedy został zorganizowany turniej na cześć patrona Arezzo, męczennika Donata.

Forteca Medyceuszy
To zrujnowany zamek sławnego rodu Medyceuszy, przykład XV-wiecznej wojskowej architektury. Zbudowany został na polecenie Cosima I Medyceusza. Razem z otaczającym go murem jest interesującym zabytkiem, z którego rozciągają się wspaniałe widoki.

Najstarszym i najładniejszym parkiem Arezzo jest bez wątpienia „Prato” (lub „Parco della Fortezza”). Znajduje się na wzniesieniu, pomiędzy zamkiem Fortezza medicea a katedrą. Interesujące w nim są wykopaliska archeologiczne oraz wiekowe drzewa.

W okolicach Arezzo warto jest zwiedzić dwa prześliczne i bogate w zabytki miasteczka: Subbiano i Monte Santa Maria Tiberina.

Arezzo znane jest też z targu staroci.
Targ odbywa się w każdy pierwszy weekend miesiąca; w sezonie zjeżdżają tu handlarze z różnych stron Włoch. Słynny targ odwiedzają tłumy turystów i w związku z tym nie jest to najlepsze miejsce na okazyjne zakupy.


Booking.com