Nie ma chyba w Polsce człowieka, który nie wiedziałby gdzie znajdują się Tatry. To niewątpliwie najbardziej znane i najchętniej przez turystów odwiedzane góry w Polsce. Ale także najlepszy w kraju przykład gór o charakterze alpejskim z widocznym piętrowym układem roślinności. Tutejsze widoki, nagie kamienne turnie, monumentalne skalne ściany oraz ukryte w dolinach górskie stawy robią na przybyszach z nizin ogromne wrażenie.
Tatry są oczywiście najwyższymi górami w Polsce. Nie trudno znaleźć tu szczyty sięgające dość znacznie ponad granicę 2000 metrów nad poziomem morza. Do najwyższych zaliczane są między innymi Rysy, Kozi Wierch czy Mięguszowieckie Szczyty. Tak duże wysokości powodują, że występuje tu specyficzny mikroklimat oraz niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt.
Aby chronić ten unikalny w skali kraju obszar powołano już w 1954 roku Tatrzański Park Narodowy. W jego skład wchodzą praktycznie całe polskie Tatry. Teren objęty ochroną zaczyna się tuż przy granicach Zakopanego. Wolno tu poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi, tak aby nie niszczyć wspaniałej przyrody. A turystów jest w Tatrach każdego roku około 3 milionów. Tak wielka liczba ludzi nie pozostaje bez wpływu na środowisko przyrodnicze. Dlatego też wiele miejsc pozostało nieudostępnionych aby zachować ich naturalny charakter.
Bogactwem Parku są przede wszystkim przepiękne górskie krajobrazy. Nawet niezbyt wyćwiczony turysta od razu spostrzeże różnice między wapiennymi i łagodnymi Tatrami Zachodnimi a skalistymi, granitowymi Tatrami Wysokimi. To tu znajduje się najwyższy szczyt Polski – Rysy sięgający 2499 metrów nad poziomem morza. Nie brakuje tu też górskich stawów, które dodają uroku całemu krajobrazowi. Do najbardziej znanych należą Stawy Polskie, w Dolinie Pięciu Stawów, Czarny Staw Gąsienicowy i oczywiście Morskie Oko.
W TPN warto także zwrócić uwagę na roślinność. Spotkać tu można zarówno wspaniale bory iglaste jak i zarośla kosodrzewiny, a także górskie hale i najwyższe piętro turni, gdzie rosną jedynie porosty, mchy i pojedyncze kępki trawy. Surowy klimat oraz niezbyt bogate podłoże powoduje występowanie specyficznej roślinności, charakterystycznej tylko dla gór wysokich. Należą do niej między innymi dębik ośmiopłatkowy, wierzba żyłkowana czy różne gatunki goryczek. Tatry to także ostoja rzadkich gatunków zwierząt. Żyją tu niedźwiedzie, rysie, wilki, świstaki a także płochliwe kozice.
Teren parku jest udostępniany dla turystów za pomocą licznych szlaków turystycznych. Mają one różny stopień trudności i wiodą zarówno wygodnymi dolinami potoków –Kościeliską, Chochołowską czy Strążyską jak i urwistymi graniami. Najtrudniejszym ale też jednym z najbardziej widokowych jest tak zwana Orla Perć zabezpieczona łańcuchami i możliwa do pokonywania jedynie ruchem jednokierunkowym. Najbardziej oblegane przez turystów są okolice Morskiego Oka, które w sezonie zapełniają się prawdziwym ludzkim tłumem.
Tatrzański Park Narodowy odwiedzają każdego roku miliony turystów. Większość z nich wybiera szlaki łatwe i pozostaje w dolinach. Jednak w ostatnich latach także w wyższych partiach gór panuje bardzo ożywiony ruch. Niestety wielu przybyszów nie zdaje sobie sprawy, że wycieczka w Tatry to nie spacer po Krupówkach i nie jest do tego przygotowanych. Warto więc przed wyjściem w góry sprawdzić czy dysponujemy dobrymi butami oraz przynajmniej płaszczem przeciwdeszczowym. Pogoda tu potrafi się bowiem zmienić w ciągu kilku minut. Dla osób, które chcą uniknąć tłumów dobrym pomysłem jest wybranie się tu poza okresem wakacji czy długich weekendów. Góry są wtedy tak samo malownicze, a tłumy zdecydowanie mniejsze.