Z Mikołajem Kopernikiem najczęściej kojarzony jest Toruń, jego miasto rodzinne. Jednak to nie tam wielki uczony prowadził swoje badania. Jako kanonik Kapituły Warmińskiej mieszkał przez długie lata w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim czy Fromborku. Ta ostatnia miejscowość wiąże się z napisanym przez niego monumentalnym i przełomowym dziełem „O obrotach sfer niebieskich”.
Frombork to dziś niewielkie, liczące nieco ponad dwa i pół tysiąca mieszkańców miasteczko. Jego malownicze położenie nad Zalewem Wiślanym oraz liczne ciekawe zabytki przyciągają tu każdego roku rzesze turystów.
Najważniejszym zabytkiem Fromborka są zabudowania Wzgórza Katedralnego. Jest to ufortyfikowany zespół składający się z katedry pod wezwaniem świętego Andrzeja, pałacu biskupiego, Wieży Radziejowskiego, Wieży Kopernika oraz sześciu zewnętrznych kanonii. Całość zaliczana jest do najważniejszych zabytków północnej Polski.
Zespół Katedralny zbudowany został w XIII wieku i początkowo składał się jedynie z otoczonej murami katedry. Z czasem powstawać zaczęły kolejne zabudowania a umocnienia przebudowywano zgodnie z postępem techniki wojskowej.
W centralnej części wzgórza wznosi się katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Andrzeja. Zaliczana jest do największych gotyckich katedr Europy Środkowo-Wschodniej. Jej korpus ma 90 metrów długości. Prostokątna bryła nakryta kalenicowym spadzistym dachem zwieńczona jest w narożach czterema smukłymi wieżyczkami. Od jednolitej, ceglanej budowli odcina się nakryta kopułą kwadratowa kaplica grobowa biskupa Andrzeja Szembeka zbudowana w XVIII wieku. Wnętrze świątyni jest surowe a jego ozdobę stanowią barokowe ołtarze. W lewej nawie znajduje się współczesny nagrobek Mikołaja Kopernika. Został on umieszczony nad miejscem, gdzie w kryptach pod katedrą spoczywa sarkofag ze szczątkami uczonego. Do krypty zajrzeć można przez niewielkie okienko w podłodze.
Jednak ślady Kopernika we Fromborku nie ograniczają się tylko do katedry. W znajdującym się obok Pałacu Biskupim działa Muzeum poświęcone jego osobie, życiu i pobytowi w mieście. Nie wiązał się on jedynie, jak się powszechnie sądzi z prowadzonymi badaniami kosmosu. Kopernik był bowiem sławnym w swoim czasie znawcą ekonomii i fortyfikacji. I właśnie w tej drugiej dziedzinie zasłużył się bardzo dla Fromborka, kiedy kierował jego obroną przed krzyżakami w 1520 roku.
W narożu murów, po ich wewnętrznej stronie znajduje się tak zwana Wieża Kopernika, która niesłusznie bywa uważana za jego laboratorium. W rzeczywistości budynek ten był prywatnym mieszkaniem kanonika. Nie wyklucza się jednak, że to właśnie tu powstało najważniejsze dzieło czyli „O obrotach sfer niebieskich”. Dziś wieża przeznaczona jest na potrzeby turystyczne jako doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można nie tylko zabudowania katedralne i Frombork ale także rozległą panoramę Zalewu Wiślanego, Mierzei Wiślanej oraz rozpościerającego się za nią Bałtyku.
Do tradycji kopernikańskich nawiązuje także zaadaptowana dla nowych potrzeb Dzwonnica, nazywana także Wieżą Radziejowskiego. Znajduje się w niej Planetarium, którego seanse przybliżają wiedzę o kosmosie. Natomiast w niedalekim sąsiedztwie Fromborka, na Żurawiej Górze zlokalizowano obserwatorium Astronomiczne.
Zwiedzając Frombork ma się często wrażenie, że stąpa się po śladach Kopernika. Są to ślady ciekawe i fascynujące. Nie można ich pominąć w wędrówkach po Warmii.
Booking.com