Spoleto

Spoleto to urokliwa miejscowość położona na wzgórzu. Dodatkową atrakcją jest Ponte delle Torri – most wybudowany na dawnym rzymskim akwedukcie.

Miasto założone w VI w. p.n.e. przez Umbrów, których zastąpili Etruskowie. Od 241 p.n.e. rzymska kolonia Spoletium. W 217 p.n.e. Spoletium oparło się oblężeniu Hannibala. W 82 p.n.e. w czasie wojen domowych pod Spoleto legaci Krassus i Pompejusz pobili oddziały Mariusza. W 572 miasto zostało stolicą księstwa longobardzkiego, a pierwszym księciem, który zamieszkał w Spoleto był Faroald I. Miasto weszło w skład Księstwa Spoleto. W 1198 przeszło pod władanie papieża Innocentego III. Kolejni papieże mianowali tu swoich gubernatorów, którymi z reguły stawali się kardynałowie. W XIII i XIV wieku Spoleto prowadziło, z różnym skutkiem, szereg lokalnych wojen z sąsiednimi miastami: Perugią i Terni. W 1414 książę Neapolu Ladislaus II ogłosił sie władcą miasta. Papież Eugeniusz IV na gubernatora miasta mianował opata z Monte Cassino Piero Tomacelliego, którego rządy zakończyły się buntem mieszkańców Spoleto. Na pomoc opatowi w 1438 przybył słynny kondotier Niccolo Piccinino. W czasi kampanii 1860 roku miasto było bronione przez irlandzkiego pułkownika O’Reilly, który służył papieżowi. 22 sierpnia 1760 r. w Spoleto prawdopodobnie narodził się Annibale Sermattei della Genga, przyszły papież Leon XII.

Zwiedzanie miasta można zacząć od Piazza della Liberta. Tam, w informacji turystycznej otrzymamy mapki i informacje na temat miasta. Przy placu wznosi się Teatro Romano, który można zobazyć odwiedzając Museo Archeologico. Idąc Piazza della Fontana dojdziemy do kościoła San’t Ansano. W tym kościele w krypcie mozna zobaczyć fragmenty rzymskiej świątyni i całkiem dobrze zachowane freski bizantyjskie. Za kościołem góruje Arco di Druso – rzymski łuk z 23 r p.n.e. zwrócony w stronę dawnego rzymskiego forum, Piazza del Mercato. Na placu można usiąc i wypić pyszna kawę, lub kupić pamiątki. Idąc uliczką na prawo od zegara-fontanny dojdziemy do Palazzo Comunale, gdzie znajduje się Pinacoteca (zamknięta w poniedziałki), gdzie znajduje sie wiele cennych obrazów i dekoracji salonowych. Ten sam bilet pozwala na zwiedzenie rzymskiego domu z I wieku, Casa Romana. Idąc wzdłuż Palazzo Comunale dojdziemy do Piazza Campitello. Alejka prowadzi wokół średniowiecznej fortecy (Rocca). Stąd można podziwiać najsłynniejszy zabytek Spello – Ponte delle Torri. To gigantyczny most z czasów średniowiecznej sztuki inżynierskiej. Zbudowano go w XV wieku, prawdopodobnie nad dawnym rzymskim akweduktem, w celu doprowadzenia do miasta wody ze zbocza wzgórza Monteluco.

Wracając na Piazza del Campitello i schodząc ulicą Via Saffi dojdziemy do placu w kształcie wachlarza. Przy nim stoi Katedra z 1198 roku. W apsydzie Katedry znajduje się jeden z ważniejszych w Spoleto cykli fresków „Sceny z życia Maryi Panny” z 1467 roku. Jest to dzieło florenckiego malarza Fra Lippa Lippiego. Równie cenne w Katedrze są obrazy Pinturicchia, jeden z dwóch ocalałych listów Sw. Franciszka i dekoracyjna, marmurowa posadzka z XII wieku.

Z Via Saffi trafimy do drzwi prowadzących do pięknego dziedzińca romańskiego kościoła San’tEufemia. Jest tam matroneum – galeria na górze, gdzie kiedys siedziały kobiety, oddzielone od reszty wiernych. Ten sam bilet c do kościoła upoważnia do zwiedzania głównego muzeum w mieście – Museo Diocesano. Najwazniejszym obrazem w muzeum jest dzieło Filipiina Lippiego – Madonna z Dzieciątkiem i świętymi, z 1485 roku.

W dolnej, nowoczesnej częsci miasta można zwiedzić trzy romańskie kościoły – San Gregorio, San Ponziano i San Salvadore – jeden z najstarszych włoskich kościołów. Wnętrze tego ostatniego kościoła a V wieku wzorowane jest na starożytnej bazylice rzymskiej.

Festival dei Due Mondi (Festiwalu Dwóch Światów), jest organizowany co roku w okresie od końca czerwca do połowy lipca, w samym sercu Umbrii. Po tym jak w 1958 Gian Carlo Menotti inauguruje pierwszy Spoleto Festival, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, i staje się waznym festiwalem ze spektaklami tańca, prozy i wiersza Fakt, że Maestro Menotti wybiera osobiście artystów wśród najbardziej utalentowanych specjalistów w branży, ale także wśród najbardziej obiecujących młodych talentów, sprawia, że Festiwal Dwóch Światów ma duze uznanie wśród specjalistów w świecie sztuki.


Booking.com