Lagos – rajskie plaże

Jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Algarve i na pewno jednym z piękniejszych jest Lagos.

Lagos to tętniące życiem miasto pełne życia, klubów nocnych, turystycznych atrakcji i przepięknych skalistych plaż. Jednak jest to także miasto pełne historii i zabytków, które przenoszą nas do dawnych czasów, w których Lagos zamieszkiwało wiele różnych narodów, osiedlających się tutaj w różnych momentach historii i którzy przeżywali wiele morskich przygód, rozpoczynających się własnie tutaj w impunującym porcie Lagos. Pobliskie plaże należą do najlepszych w regionie a skalisty cypl z plażą Ponta da Piedade jest wyjątkowy piękny.

W ciągu dwóch i pół tysiąca lat istnienia, Lagos stało się domem dla Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian i Maurów. Wszystko to za sprawą lokalizacji miasta, które było strategicznym portem – oknem na świat. To własnie stąd Henryk Żeglarz rozpoczął swoją wielką wyprawę i to stąd wypłynął Vasco de Gama odkrywając Brazylię. Wiele rzeźb rozrzuconych po mieście pamięta historię morskich przygód. Na cześć Henryka Żeglaża w centrum miasta do teraz stoi posąg z czystego brązu.

Jedną z ciekawszych atrakcji historycznych miasta są dobrze zachowane starożytne mury miejskie, które utrzymały się mimo zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi w 1755 r., Ta katastrofa zniszczyła znaczną część miasta i sprawiła, że Lagos straciło swój status stolicy regionu Algarve na rzecz Faro. W śród zachowanych po trzęsieniu ziemi zabytków pozostał Kościół Igreja de Santo António – gdzie podobno modlił się Dom Sebastiao podczas jego ostatniej mszy przed jego tragiczną wyprawą. Kościół jest również znany z potocznej nazwy złotego kościoła ze względu na imponującą barokową salę wyłożoną od sufitu aż po podłogę złotymi ozdobami. W miejscowym muzeum znajdują się również przedmioty artystyczne z żelaza i brązu oraz wiele dzieł sztuki sakralnej.

Jednak to, co przyciąga do Lagos turystów to mnóstwo restauracji, świetna atmosfera do zabawy oraz przepiękne plaże. Niemal na każdym kroku można natrafić na mnóstwo restauracji, barów i lokalnych imprez. W wąskich uliczkach centrum miasta znajduje się cała masa sklepów z pamiątkami. Ale Lagos otrzymało też tytuł Centrum Kultury, ponieważ w mieście odbywa się mnóstwo wystaw i imprez przez cały rok. Dla tych, którzy bardziej interesują się morską stroną Lagos, miasto oferuje wycieczki statkiem, wędkowanie na morzu i wynajem jachtów, które dostępne są na przystani jachtowej.

W całej okolicy Lagos znajduje się masa pięknych plaż, które stanowią główną atrakcję regionu. Jedna z nich to Meia Praias słynąca z cudownie złotego, delikatnego piasku, jednak plaże, które leżą na południe uważane są powszechnie za bardziej malownicze. Przez lata skały podmywane falami oceanu zmieniały się w malownicze kamienne łuki i tunele, które oddzielają wiele małych zatoczek, wszystkie z czystą, błękitną wodą. Najpopularniejsze z nich to Praia Dona Ana.

Klify na zachodnim skraju Lagos tworzą fantastyczne formacje skalne Ponta da Piedade. Można je podziwiać z góry, jednak najlepszym sposobem, aby docenić ich piękna jest podpłynięcie do nich na łódce.

Bardzo popularnym zajęciem na całym wybrzeżu Algarve jest golf, a Lagos nie jest wyjątkiem. Można tu wykupić kursy golfa, trenując na polach z widokiem na ocean. W okolicy często odbywają się

też turnieje golfa. Dla młodszych gości też przygotowanych jest wiele atrakcji. Są tu rozmaite parki wodne oferujące np. możliwość pływania z delfinami.