Chianciano Terme – uzdrowisko i historia

Chianciano Terme znajduje się w prowincji Siena Włoszech, w regionie Toskania, położony około 90 km na południowy wschód od Florencji i ok. 50 km na południowy wschód od Sieny, położone 550 metrów nad poziomem morza. Jest to bardzo znane włoskie uzdrowisko z leczniczą wodą mineralną. Wody te podobno maja leczniczy wpływ na wątrobę – następuje jej oczyszczanie.

Powstanie miasta datuje się na czasy Etruskie, 5 wieku p.n.e. kiedy to w pobliżu źródeł Silene zbudowano świątynię poświęconą bogu dobrego stanu zdrowia. Wiadomość o leczniczej mocy wody w Chianciano stała się znana w czasach rzymskich, kiedy to, w 1 wieku przed naszą erą, Horacy odwiedził to miejsce za radą swego lekarza. Podobno po tej wizycie wyzdrowiał. Bardzo szybko w okolicy kąpielisk termalnych wybudowano luksusowe wille rzymskie, do których licznie przyjeżdżali goście.

Wśród ważniejszych uzdrowisk są: Acqua Santa, Acqua Fucoli, Acqua Sillene, Acqua Santissima (które również znane jest jako spa dla osób z problemami układu oddechowego) oraz Acqua Sant’Elena (cenione za leczenie nerek i dróg moczowych oraz problemów oddechowych).

Chianciano to etruskie miasto oferujące niewyczerpane bogactwo sztuki, historii, kultury, religii i archeologii. Jest to idealne miejsce na całodniowe wycieczki i pielgrzymki; można wygodnie zwiedzić najbardziej znane miejscowości w centrum Włoch oraz najciekawsze miejsca kultu religijnego i opactwa. San Gimignano, Piza, Orvieto, Todi, Asyż, San Galgano Abbey, Sant’Antimo Abbey i Monte Oliveto MAGGIORE Abbey to tylko kilka przykładów tego, gdzie mozna łatwo dotrzeć z Chianciano. Także małe okoliczne miejscowości takie jak Pienza, Montepulciano, Montalcino, Chiusi, Cetona, Bagno Vignoni czy San Casciano dei Bagni są godne uwagi, które oprócz wyżej wspomnianego bogactwa, oferują prawdziwe skarby lokalnej enologii i gastronomii.

Starożytną część miasta Chianciano często nazywa się Chianciano Vecchia lub Paese. Ta część miasta ogromnie różni się od nowoczesnej dzielnicy, która rozrosła się wokół Terme. Znajduje się na wzgórzu i otoczona jest średniowiecznymi murami za którymi znajdziemy poplątana sieć starożytnych uliczek. Bramy miasta znajdują się na końcu Via Dante, gdzie znajduje się Porta Rivellini z eleganckimi renesansowymi budowlami. Chianciano otoczone jest wzgórzami porosłymi lasami dębowymi, bukowymi i kasztanowcami, które przepięknie rosną dzięki łagodnym klimatom i zdrowemu środowisku, nietkniętemu przemysłem. Chianciano posiada też dużą ilość zieleni w parkach, ośrodki spa, ogrody publiczne, wille i hotele. Położone około 550 m npm miasto, to ośrodek zdrowia, który oferuje wspaniały klimat i masę atrakcji dla turystów dzięki jego wyjątkowemu położeniu geograficznemu. Dzisiaj, Chianciano Terme jest postrzegane jako jedno z najlepszych uzdrowisk w Europie.

W Chianciano znajduje się Muzeum Archeologiczne „Delle Acque” które warto odwiedzić i zobaczyć wiele znalezisk archeologicznych często odkrytych w wykopaliskach na ulicach miasta, dowodzących etruskie pochodzenie Chianciano. W okolicy znajduje się wiele muzeów bogatych w znaleziska archeologiczne m.in. w Cetona, Sarteano, Pienza i Chiusi. Muzeum Chiusi jest jednym z najbardziej znanych w całych Włoszech.

 


Booking.com