Planuj podróż, płać mniej

Co najmniej jedna podróż każdego roku – taki niezbyt wygórowany cel stawiamy sobie chyba wszyscy. Co roku – najczęściej w okresie letnim – blisko połowa Polaków wyrusza na wojaże. Nieważne, czy celem podróży jest podnóże Sudetów czy stepy Kazachstanu, na drodze do spełnienia każdego marzenia stanąć tylko on. Nieustępliwy, trudny do zwalczenia, niszczący nawet najmniejsze zachcianki – wysoki koszt. Jednak stosowanie się do kilku podstawowych trików może obniżyć koszt wycieczki nawet o kilkadziesiąt procent!

Planuj podróż z wyprzedzeniem

To nie są czasy dla spontanicznych ludzi. Ceniący sobie wolność wyboru i beztroskę muszą liczyć się z wysokimi kosztami podróży. O ile nie wyruszamy w podróż autostopem, dobrze postarać się o organizację wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem. Wiele linii lotniczych – w tym przede wszystkich niskokosztowych – sprzedaje bilety w promocyjnych cenach na około 2-3 miesiące przed wylotem.

Zrezygnuj z podróży w sezonie

Wysoki popyt wpływa negatywnie na liczbę i jakość promocji – to nie zaskoczy nikogo. Lipiec i sierpień nie do końca są optymalnym terminem na podróż życia, o ile nie planujemy przelotu do hotelu All-inclusive w Sharm El-Sheikh. Każdy podróżnik wie, że piękno każdego zakątka świata skrywa się tam, gdzie nigdy nie nastąpi skażona komercją i niskim standardem stopa turysty. Zarówno piękno Andaluzji – bitewna Fuengirola, a także artystyczna Malaga, jak i inne raje na Ziemi odkrywają swoje piękno tylko wtedy, gdy występują w swoim naturalnym habitacie. Ze starszym Andaluzyjczykiem czytającym gazetę, zajadającym się churros con chocolate, nie z brytyjskim plażowiczem poszukującym baru z fish&chips.

Walizkę z suszarką zostaw w domu

Nie ma podróży bez walizki pełnej skarbów na każdą okazję… przynajmniej tak twierdzą Ci, którzy obywatelami świata z pewnością nie są. Wszak nie chodzi o to, aby przenieść część swojego otoczenia w inny zakątek świata – chodzi o to, by przenieść kawałek obcej ziemi do siebie. Jednak walor filozoficzny nie jest jedynym, jaki towarzyszy brakowi przepastnej walizki. Coraz więcej linii lotniczych – w tym przede wszystkim lowcostowe linie oferujące bilety nawet po kilkanaście złotych – premiuje pasażerów podróżujących z małym bagażem podręcznym do 10 kg. Dopłata do bagażu rejestrowanego niekiedy przekracza cenę podstawową biletu – czy w takim razie jest sens zabierać ze sobą cały dobytek?

Korzystaj z porównywarek cenowych

Handel przez Internet niesie za sobą wiele korzyści – zamiast tracić czas na stanie w kolejce w biurze podróży, bilety kupujemy w domowym zaciszu. Dodatkowo, na co wpływ ma gigantyczna podaż, pasażerowie są wręcz zasypywani ilością ofert na tę samą podróż. Jak znaleźć tę najlepszą? Wystarczy maleńka pomoc… porównywarki cenowej!
Choć na rynku znajdują się dziesiątki stron oferujących najniższe ceny hoteli i lotów: Booking.com, Esky.pl czy Kayak.pl, wszystkie te prezentują jedynie oferty z poziomu swoich propozycji. Aby zatem znaleźć najlepszą ofertę, należy zarezerwować sporo czasu na sprawdzenie kosztów u każdego pośrednika. Na zupełnie innym poziomie prezentują się natomiast porównywarki cenowe: Skyscanner.pl (bilety lotnicze) oraz Trivago.pl (hotele). W wynikach ich wyszukiwania nie znajdziemy jedynie jednej oferty danego hotelu – pokazują one bowiem wszystkie oferty dostępne u wszystkich pośredników. Oszczędność czasu i pieniędzy – zamiast marnować je w domu, wykorzystaj je aktywnie w podróży!