Malaga, czyli artystyczna dusza Andaluzji

Myśląc o słonecznej miejscowości Malaga, prawie każdemu z nas przed oczami jawi się obraz stolicy wybrzeża Costa del Sol, a zatem miasta wiecznego plażowania. I choć w mieście na turystów czeka aż piętnaście piaszczystych kurortów, postrzeganie Malagi jako bazy do noclegów i spędzania czasu pomiędzy plażowaniem jest jawnym błędem zaniechania. Tak naprawdę miasto to wykracza daleko poza stereotyp nadmorskiej miejscowości – można nawet powiedzieć, że Malaga jest stolicą hiszpańskiej sztuki. Miastem artystycznym, dla którego łatka 15 plaż może wydawać się nawet krzywdząca.

Co różni – za wyjątkiem historii – Malagę oraz pobliską Fuengirolę? Przede wszystkim jeden fakt: to właśnie w stolicy Andaluzji narodził się geniusz, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku – Pablo Picasso (a właściwie: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso). W dużej mierze to właśnie jemu miasto zawdzięcza swoją popularność; w Maladze twórca dzieła „Guernica” spędził najpiękniejsze lata dzieciństwa, czując duże przywiązanie do swojej małej ojczyzny. I w zamian za przywiązanie Picassa do miasta, jest ono strażnikiem pamięci o jednym z najważniejszych artystów minionego stulecia.

museo-casa-natal

Dom Pablo Picasso

Plaza de la Merced – to właśnie ten adres należy zapamiętać, chcąc dowiedzieć się najwięcej na temat andaluzyjskiego geniusza. W tym miejscu znajduje się obecnie Museo Casa Natal, przed laty dom malarza. Na turystów odwiedzających Dom Picassa czekają m.in. zrekonstruowana pracownia ojca artysty – świetnego grafika, Pablo Ruiza – a także liczne publikacje związane z życiorysem artysty oraz naturalnych rozmiarów rzeźba Picassa autorstwa Francisco Lopeza Hernandez. Nie trzeba nawet wspominać o tym, iż monument przedstawiający artystę z ołówkiem i szkicownikiem stanowi jedną z największych atrakcji Malagi.

picasso-monumento

Muzeum Pablo Picasso

Co ciekawe, niecałe 200 metrów – w Palacio de Buenavista przy ulicy San Agustin 8 – od domu najsłynniejszego hiszpańskiego artysty (nie licząc Julio i Enrique Iglesias) mieści się kolejny obowiązkowy punkt każdej wycieczki – muzeum poświęcone Picasso. W nim na turystów czekają dziesiątki dzieł podarowanych przez rodzinę artysty – Christinę oraz Bernarda Picasso. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż prezentowane w muzeum dzieła przedstawiają po kolei kolejne okresy artysty. W zasobach placówki otwartej uroczyście w 2003 roku przez króla Juana Carlosa I znajdziemy prace zarówno powstałe podczas studiów akademickich, jak i dzieła kubistyczne (ostatni okres życia).

palacio-de-buenavista-malaga

Warto przy tym podkreślić fakt, iż władze hiszpańskie zadbały o jak najbardziej godne uhonorowanie artysty. Muzeum poświęcone jego twórczości znajduje się w Palacio de Buenavista wybudowanym na początku XVI wieku. Budynek zaadaptowano na potrzeby Muzeum przy dużym wsparciu rządu hiszpańskiego – szacuje się, że koszty powstania muzeum mogą sięgać nawet dwudziestu milionów dolarów. Jednak dla Hiszpanów koszty nie mają większego znaczenia. Duży sentyment do prac Picassa i chęć uhonorowania ich w najlepszy możliwy sposób to jasny dowód tego, że w hiszpańskich sercach znajduje się artystyczny pierwiastek zapoczątkowany przez Picassa. I to, szczególnie w Andaluzji, dostrzec można na każdym kroku.