W 384 p.n.e., kiedy w Tracji rodził się Arystoteles, Grecy z wyspy Parosa na Morzu Egejskim, założyli miasto na wyspie Hvar, które nazwali Faros.
Miasto zbudowano wokół portu w kształcie wydłużonej podkowy na krańcu długiej zatoki. Nazwa Hvar pochodzi od greckiego słowa pliaros – latarnia morska. Stari Grad był stolicą wyspy do 1331 r., w którym to roku Wenecjanie przenieśli centrum administracyjne do Hvaru.
Obecnie miasteczko przeżywa odrodzenie dzięki specjalnie wybodowanej przstani promowej obsługującej większość promów samochodowych ze Splitu.
W mieście nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Jednym z nich jest Tvrdalj – pałac chorwackiego poety Petara Hektorovicia, przy którym znajduje się urocza sadzawka z rybami i ogród.
Relikty z czasów greckiej kolonii można podziwiać na Ciklopska ulica, a w pobliżu Pod Dolom ruiny rzymskiej willi z mozaikową podłogą. Pozostałe atrakcje Stari Gradu skupiają się wokół placu głównego. Są to m.in. kościół Sv. Stjepan z XVII w. oraz pałac barokowy Biankini Palca we wnętrzu którego znajduje się Museum Nautyki.
Spacerując krętymi i bardzo wąskimi uliczkami miasta trafimy na klasztor Dominikanów dostępny dla zwiedzających oraz muzeum niedaleko krużganków. Warto przespacerować się wzdłuż przystani, gdzie cumują piekne jachty i łodzie, oraz „zgubić się” w starej dzielnicy w uroczych uliczkach miasta.
Stari Grad to również piękne plaże i krystalicznie czysta wodadzięki czemu Hvar to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Chorwacji.
Jeśli chcemy poznać okolicę, warto w informacji turystucznej, znajdującej się przy głównym placu przy zatoce, poprosić o dobra broszurkę opisującą trasy piesze w okolicy, m.in. na wznoszące się nad miastemwzgórza Svete Nikola i Glavica. Mozna tez wypozyczyć rower i zwiedzać okolicę na dwóch kółkach.
16. sierpnia w Starim Gradzie obchodzone jest Święto uliczne na cześć Św. Rocha.
Booking.com