Kutna Hora – miasto srebra

Czechy to w Polsce wciąż kraj mało znany i utożsamiany przede wszystkim z Pragą oraz czeskimi Górami Stołowymi, które są częstym celem wycieczek. Tymczasem kraj ten jest prawdziwą kopalnią turystycznych perełek, wspaniałych zamków, malowniczych miasteczek i zróżnicowanych krajobrazów. Jednym z takich skarbów jest znajdująca się niecałe 2 h drogi od polskiej granicy, wpisana na listę UNESCO Kutna Hora.

Dzisiejsza Kutna Hora to niewielkie, nieco senne miasto, za którym jednak stoi potężna historia i bardzo duże znaczenie, jakie miało przez wieki. Związane ono było z górnictwem, a konkretnie z wydobyciem rud srebra. Od XIII do XVIII w. w Kutnej Horze działała mennica królewska, a tutejsze srebro, z którego bito grosze praskie było jedną z podstaw czeskiego państwa. Nie ma się więc co dziwić, że tak bogate i znaczące miasto musiało się dobrze rozwijać, a jego mieszkańcy mogli sobie pozwolić na wznoszenie wspaniałych budowli. Na szczęście większość z nich przetrwała w niezmienionym stanie do dziś. Stare Miasto w Kutnej Horze oraz znajdujący się na wzgórzu gotycki kościół św. Barbary to prawdziwe architektoniczne perełki. Ciekawostką miasta jest znajdująca się w dzielnicy Sedlec kaplica czaszek.

Stare Miasto w Kutnej Horze ma zwartą i w miarę jednolitą zabudowę. Znajduje się na zboczach wzgórza, więc zwiedzanie go wymaga nieco wysiłku. Warto wziąć wygodne buty. Parkingi znajdują się na obrzeżach i do Starego Miasta trzeba z nich dojść około 10 min. Większość kamienic jest odrestaurowana i wygląda wyjątkowo ładnie. Szczególnie interesujące są te z malowidłami na fasadach. Zachowany jest też średniowieczny układ urbanistyczny, dzięki czemu można się tu poczuć jak przeniesionym do dawnych epok.

W centralnej części Starego Miasta znajdują się dwa ważne zabytki. Pierwszym z nich jest gotycki kościół św. Jakuba. To dawny miejski kościół farny, który wyróżnia się w panoramie miasta wysoką wieżą. Planowana była też budowa drugiej, bliźniaczej, ale nie wystarczyło na to funduszy. Tuż bok znajduje się Dwór Włoski mieszczący obecnie muzeum. W przeszłości była to rezydencja czeskich królów, którzy przebywali tu chętnie i czasem przez kilka miesięcy. To właśnie w tym pałacu w 1471 r. na czeskiego króla wybrany został polski książę Władysław Jagiellończyk, o czym przypomina malowidła w jednej z sal Dworu.

To oczywiście nie jedyne zabytki Starego Miasta. Wędrując jego uliczkami można zobaczyć wiele pięknych kamienic i pałaców, takich jak Kamienny Dom, Hradek, w którego podziemiach można zobaczyć jak w przeszłości wydobywano rudy srebra, Kamienica Pod Trzema Królami z malowaną fasadą, także Kolumna Maryjna, nazywana też morową oraz pięknie zdobiona kamienna studnia – cysterna.

Jednak ponad tym wszystkim góruje najważniejszy zabytek miasta- gotycki kościół św. Barbary, którego fundatorami byli miejscowi górnicy. Jego projekt w stylu gotyku francuskiego stworzył Johann Parler, syn słynnego Petera Parlera, który był twórcą Mostu Karola w Pradze. Budowa kościoła trwała około 200 lat. Powstała piękna budowla nakryta dachami przypominającymi ogromne namioty. uwagę zwracają przypory przywodzące na myśl słynne katedry francuskie. Wnętrze kościoła jest surowe, z zachowanymi dekoracjami rzeźbiarskimi i pozostałościami fresków. W ramach biletu można wejść nie tylko do naw, ale także na galerię, z której doskonale widać całe wnętrze z góry.

Na obrzeżach Kutnej Hory znajduje się jeszcze jedna atrakcja tego miasta. To Kaplica Czaszek w dzielnicy Sedlec znajdująca się obok wpisanej na listę UNESCO katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela. „Kaplica czaszek” to ossuarium- kaplica cmentarna, w której znajdują się szczątki ofiar epidemii z XIV w., wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Całe wyposażenie kaplicy wykonane jest z ludzkich kości. Wejście tu jest dużym przeżyciem, ale w przypadku osób szczególnie wrażliwych i dzieci powinno się przemyśleć wizytę.

Kutna Hora to urocze i niezwykle piękne miasteczko, które warto poznać podczas zwiedzania Czech lub choćby podczas wycieczki do Pragi. Znajduje się zaledwie 70 km od stolicy i łatwo wpleść ją w plan wyjazdu z Polski lub powrotu do kraju. Do tego okolice miasta słyną z winnic oraz produkcji wina, a w wielu miejscach organizowane są degustacje połączone z tradycyjnym poczęstunkiem.


Booking.com