Florencja, jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast włoskich ma wystarczająco dużo atrakcji by obdzielić nimi przynajmniej kilka innych ośrodków. Jej poznawanie to nieustanne zagłębianie się w historię, kulturę i sztukę. Warto spędzić tu kilka dni by w spokoju zapoznać się z większością atrakcji, ale wielu turystów spędza tu zaledwie dzień i rusza dalej poznawać piękną Toskanię. Żeby nie zagubić się we florenckich zabytkach dobrze jest zrobić sobie plan zwiedzania i wybrać to, co najważniejsze, a przy kolejnych pobytach pogłębiać tę znajomość z jednym z najpiękniejszych renesansowych włoskich miast.
Historia Florencji sięga I w. p.n.e. i już wówczas ukształtował się jej układ urbanistyczny z siatką ulic widocznych do dziś. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych włoskich miast to nie starożytność odgrywa tu główną rolę. W okresie rzymskim miasto było przede wszystkim siedzibą rzemieślników i kupców, ale nie odgrywała znaczącej roli w historii. Podobnie we wczesnym średniowieczu, gdy przechodziła z rąk do rąk. Rozkwit Florencji rozpoczął się w XII w., gdy stała się wolną komuną miejską. Rozwijał się handel, rzemiosło, a tutejsza moneta- floren awansowała szybko do grona najważniejszych walut Europy. Wraz z rozkwitem gospodarczym przyszedł też złoty wiek kultury. Działali tu wówczas m.in. Giotto czy Dante Alighieri. Jednak po fazie rozkwitu, która trwała do połowy XIV w. przyszło załamanie, wojny i zarazy. Zwycięsko wyszła z nich rodzina Medyceuszów, która od 1512 do 1737 r. władała Florencją wynosząc ją na szczyt rozkwitu zarówno gospodarczego, jak i kulturalnego. Tworzyli tu wówczas da Vinci, Michał Anioł i wielu innych. Po okresie rządów Medyceuszy Florencja dostała się w ręce Habsburgów, a następnie w II połowie XIX w. weszła w skład Zjednoczonych Włoch.
Choć Florencja jest stosunkowo niewielkim miastem, to nagromadzenie zabytków wprost zwala z nóg. Miasto uznawane jest za kolebkę renesansu, którego pierwsze przejawy pojawiły się tu już w XIII/XIV w. Gdy w początkach XV w północnej i zachodniej Europie królował gotyk święcąc swoje największe triumfy, we Florencji Filippo Brunelleschi konstruował kopułę katedry Santa Maria del Fiore. Spacer przez Stare Miasto we Florencji to ciągłe napotykanie czołowych dzieł architektury wczesnego i rozwiniętego renesansu. Warto też zwrócić uwagę na dzieła wcześniejsze, XIII wieczne, w których już widać przejawy nowego prądu. Warto przy tym pamiętać, że gotyk w wydaniu znanym z np. Francji czy nawet Hiszpanii we Włoszech się praktycznie nie przyjął.
Co więc warto zobaczyć we Florencji podczas krótkiego, jednodniowego pobytu? Przede wszystkim Stare Miasto z jego zabudową i wspaniałymi kościołami. Na pierwsze miejsce wysuwa się tu katedra Santa Maria del Fiore i sąsiadujące z nią Baptysterium. Jej gotycka fasada z trzema wejściami przyciąga wzrok bogatą dekoracją rzeźbiarską i rozetami. Kościół na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego ma nad przecięciem naw potężną, pokrytą dachówką kopułę. Jej budowa uważana jest za oficjalny początek renesansu we Włoszech i do dziś podziwiana jest jako jedno z arcydzieł architektury. Jej wnętrze jest wspaniale zdobione freskami przedstawiającymi Sąd Ostateczny. Obok kościoła wznosi się wybudowana w XIV w. Dzwonnica zaprojektowana przez Giotta. Sąsiadujące z katedrą Baptysterium św. Jana Chrzciciela zbudowano około IV- VI w., a przebudowano w stylu romańskim między XI a XIII w. Do wnętrza można wejść przez jedne z 3 wykonanych z brązu drzwi. Najbardziej znane, wschodnie nazywane Drzwiami Raju przedstawiają 10 scen ze Starego Testamentu oraz postaci biblijne i artystów żyjących we Florencji w XV w. Wnętrze pokrywają freski przedstawiające wydarzenia ze Starego Testamentu i zwieńczone postacią Chrystusa siedzącego na tronie.
Zagłębiając się dalej w otoczenie katedry zwracają uwagę liczne pałace tutejszej arystokracji, a przede wszystkim Pałac Vecchio. W przeszłości był siedzibą rady miejskiej, a wybudowano go XIV w. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka wieża z dzwonem. Otwarty dla turystów jest dziedziniec z fontanną i otaczającymi go krużgankami, których wnętrza zdobią freski. Nie sposób wymienić wszystkich pałaców i loggi, które spotyka się podczas spaceru po Florencji. Podobnie jak kościołów, które wyrastają niemal na każdym kroku. Na pewno mając niezbyt wiele czasu nie można przegapić kościoła Santa Croce należącego do klasztoru franciszkanów. Jego kaplice fundowane przez najważniejsze florenckie rodziny arystokratyczne zdobią wspaniałe dzieła sztuki, w tym m.in. freski Giotta. Zwiedzając Florencję warto też rozważyć wizytę w Galerii Uffizi zaliczaną do najważniejszych muzeów Europy. Zgromadzone tu dzieła z kolekcji Medyceuszy wykonane zostały przez czołowych mistrzów renesansu i baroku zarówno włoskiego, jak i europejskiego. Trzeba jednak pamiętać, że zwiedzanie zwiedzanie galerii należy zarezerwować z wyprzedzeniem.
Mając we Florencji tylko jeden dzień nie można pominąć spaceru wzdłuż rzeki Arno i przez przerzucone między jej brzegami mosty. Najbardziej znanym jest Most Złotników czyli Ponte Vecchio zbudowany w XIV w. Jest on zabudowany dawnymi kramami złotników, które częściowo wiszą nad wodami Arno wsparte jedynie na kroksztynach. Ponte Vecchio jest zwykle zatłoczony i wypełnia go rzesza przemieszczających się z jednego brzegu na drugi turystów.
Jednodniowe zwiedzanie Florencji warto zakończyć na znajdującym się w oddaleniu od Starego Miasta i położonego na wzgórzu Placu Św. Michała. Jest to najlepszy punkt widokowy w mieście, z którego wspaniale prezentuje się tutejsza katedra zwieńczona kopułą, ale i inne kościoły oraz cała zabudowa. Można też stąd docenić położenie Florencji otoczonej malowniczymi toskańskimi wzgórzami oraz nieco wyższymi górami.
Choć jeden dzień to zdecydowanie za mało by poznać Florencję to można poczuć jej klimat i zwiedzić najważniejsze zabytki. Warto jednak rozważyć zatrzymanie się tu na co najmniej dwa dni żeby spokojniej i dokładnie obejrzeć wszystkie wspaniałości tej stolicy włoskiego renesansu.
Booking.com