Niżne Tatry – górska przygoda latem i zimą

O tym, że na pograniczu Polski i Słowacji znajduje się najwyższy masyw górski w całych Karpatach czyli Tatry nie trzeba informować chyba nikogo. Są to góry znane i bardzo często odwiedzane przez turystów. Jednak mniej osób wie, że po słowackiej stronie mają one swoich nieco niższych ale niemniej urokliwych braci. Niżne Tatry leżące po drugiej stronie Kotliny Popradzkiej to jeden z najpopularniejszych na Słowacji regionów letniego i zimowego wypoczynku. Atrakcyjny pod względem widokowym, stosunkowo łatwy dla piechurów, usiany licznymi jaskiniami, a zimą zamieniający się w znany i lubiany także przez Polaków rejon narciarski.

Niżne Tatry wznoszą się na południe od Tatr i Gór Choczańskich, oddzielone od nich rozległymi Kotlinami Popradzką i Liptowską, które słyną z wód geotermalnych. Z tego względu działają tutaj znane parki wodne w Popradzie i Liptowskim Mikulaszu. Każdego roku odwiedza je tysiące Polaków, którzy często nie zdają sobie sprawy, że spoglądając na południe patrzą na najwyższe partie Niżnych Tatr. A pną się one na wysokość ponad 2000 metrów nad poziomem morza. 2043 metry npm osiąga Dumbier, 2024 m npn najbardziej znany z tutejszych szczytów czyli Chopok. Wiele innych dobiega lub lekko przekracza 2000 metrów nad poziomem morza.

Pomimo swojej wysokości Niżne Tatry są znacznie bardziej łagodne od swoich wyższych braci. Wprawdzie duża część partii grzbietowych pokryta jest rumoszem skalnym ale spotkać tu też można rozległe górskie łąki, które wyglądem przypominają nasze Tatry Zachodnie. Wędruje się nimi wyjątkowo przyjemnie, tym bardziej, że nie ma tu zbyt wielu stromych podejść. Wyjątkowo atrakcyjne są także roztaczające się z grzbietów widoki na Tatry, Góry Choczańskie, Wielką i Małą Fatrę oraz polskie Beskidy z Babią Górą i Pilskiem.

Niżne Tatry składają się z dwóch oddzielonych przełęczą Certovica części. Grupa Kralovej Holi, granicząca ze słowackim rajem jest niższa i znacznie bardziej dzika. Wiele tu lasów, grzbietowych polan i hal. Można się poczuć trochę jak w Bieszczadach. „Dzikość” tej części gór to także mniejsze zagospodarowanie turystyczne. Z tego względu polecane są one przede wszystkim dla bardziej doświadczonych turystów, którym niestraszna jest noc w namiocie. Odmiennie wygląda zachodnia część Niżnych Tatr. Rozleglejsza, wyższa i zdecydowanie bardziej znana. To tu znajduje się najwyższy szczyty Dumbier oraz Chopok. U północnych stoków ciągnie się długa Dolina Demianowska, znana ze wspaniałych krasowych jaskiń oraz stacji narciarskiej Jasna. Niestety nasilony ruch turystyczny oraz budowa narciarskich kurortów spowodowały znaczną jej degradację. Wystarczy jednak odejść nieco dalej na zachód by bez przeszkód i tłumów rozkoszować się przepięknymi górskimi krajobrazami.

Region Niżnych Tatr należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie na całej Słowacji. Kwitnie tu przede wszystkim turystyka piesza. Dla odwiedzających przygotowaną gęstą sieć szlaków. Dzięki nim odbywać można zarówno krótkie wycieczki jednodniowe jak i wielodniowe wędrówki. Na grzbiecie i w jego pobliżu działają schroniska oraz tak zwane „utulnie” czyli niewielkie bacówki, często bezobsługowe, w których znaleźć można nocleg. W części zachodniej sprawne odstanie się na grzbiet zapewniają wyciągi działające w Demianowskiej Dolinie. Pozwalają one na szybkie i łatwe dostanie się w rejon najwyższych szczytów. Tutejsze szlaki są dobrze przygotowane, a dodatkową atrakcją są pojawiające się w ich pobliżu stada kozic, których zobaczenie w polskich Tatrach graniczy z cudem.

Demianowska Dolina to także miejsce odwiedzane ze względu na znajdujące się tu jaskinie o wspaniałej szacie naciekowej. Demianowskie Jaskinie Lodowa i Wolności wchodzące w skład tutejszego systemu jaskiń liczącego ponad 35 kilometrów długości należą do największych atrakcji turystycznych całej Słowacji. Obydwie są oświetlone i przystosowane do zwiedzania. Odmienny charakter ma znajdująca się poniżej grzbietu, pomiędzy Dumbierem a Przełęczą Certovica Jaskinia Martwych Nietoperzy. Długie korytarze zwiedza się tu w formie trekkingu speleologicznego, ze sprzętem i przy blasku latarek.

Niżne Tatry oblegane są przez turystów także zimą. Działa tu jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich Jasna – Chopok i Chopok juh. Prawie 30 wyciągów, w tym dwie kolejki gondolowe wyjeżdżające od południa i północy na szczyt obsługuje 45 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. To największy ośrodek narciarski na Słowacji odwiedzany także licznie przez Polaków wypoczywających po naszej stronie granicy.


Booking.com