Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich położona na północ od Gorców, między dolinami Dunajca i rzeki Raby. Najwyższe tutejsze szczyty przekraczają 1000 m n.p.m., a na ich czele znajduje się Mogielica o wysokości 1170 m n.p.m. Beskid Wyspowy ze względu na swój charakter jest doskonałym miejscem na krótkie, kilkugodzinne wycieczki. Nie ma tu długich grzbietów, którymi można wędrować godzinami, a nawet przez kilka dni, a jedynie pojedyncze szczyty, idealne do szybkich wejść i zejść. To właśnie od nich wzięła się nazwa tego terenu- góry przypominają wyspy. Jest to szczególnie dobrze widoczne, gdy zachodzi zjawisko inwersji i w dolinach zalegają mgły i chmury, zaś ponad nimi sterczą jedynie wierzchołki.
Mogielica jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów szczytem w Beskidzie Wyspowym. Chociaż ostatnie lata przynoszą też znaczący wzrost popularności innych szczytów takich, jak choćby Modyń, Kostrza czy Skiełek. Wszystko to dzięki budowie wież widokowych, z których podziwiać można rozległe panoramy obejmujące Beskidy, Tatry, a także góry znajdujące się na Słowacji. Wieża widokowa znajduje się także na Mogielicy. Starą drewnianą konstrukcję, która chyliła się już ku upadkowi zastąpiła pod koniec 2022 r. nowa, solidna wieża metalowa z drewnianym wykończeniem. jako najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielica należy do Korony Gór Polski.
Oprócz samego wierzchołka z wieżą widokową dużą atrakcją Mogielicy jest piękna Polana Stumorgowa rozciągająca się na zboczu opadającym na południowy zachód ze szczytu. porośnięta borówczyskami polana jest doskonałym miejscem widokowym na Tatry oraz Beskid Żywiecki. W jej górnej części znajduje się wiata turystyczna ze stołami oraz miejsca ogniskowe. Jest to także miejsce, gdzie często turyści z namiotami pozostają na noc. Należy jednak pamiętać, że na miejscu nie ma dostępu do wody pitne i należy ją przynieść ze sobą. Nie jest to też oficjalne miejsce biwakowe i poza wiatą nie ma tu żadnej infrastruktury, w tym sanitariatów.
Na Mogielicę prowadzi kilka szlaków pieszych. Wejście zajmuje od około półtorej do prawie trzech godzin zależnie od wybranego wariantu. Dwie najkrótsze trasy, którymi na szczyt dochodzi się w około półtorej godziny do godziny i czterdziestu pięciu minut oznakowane są kolorem zielonym. To ten sam szlak przechodzący przez szczyt i można go pokonywać w dwóch kierunkach.
- z Przełęczy Rydza Śmigłego (Chyszówki) od strony północnej
- z parkingu w przysiółku Wyrębiska od strony południowo- wschodniej
Obydwie trasy są stosunkowo strome, podejścia są intensywne, ale dość krótkie.
Drugi ze szlaków prowadzących na Mogielicę to szlak niebieski. On także przecina szczyt i dzięki temu można na niego wejść na dwóch końcach:
- z Jurkowa przez Cyrlę – najdłuższe podejście, odcinkami bardzo strome- około 2h 45 min
- z Przełęczy Przysłopek przez Polanę Stumorgową – około półtorej godziny. To podejście można wydłużyć zaczynając je w przysiółku Gryblówka koło Szczawy. Wówczas na szczyt wchodzi się około 2 h 30 min
Ostatni ze szlaków prowadzących na Mogielicę oznaczony jest kolorem żółtym i wiedzie z przysiółka Słopnic Koczurki północnymi i wschodnimi stokami masywu. Na szczycie łączy się ze szlakiem niebieskim i razem prowadzą w kierunku Przełęczy Przysłopek pod Krzystonowem. Wędrówkę można kontynuować w stronę Krzystonowa i Kutrzycy. Szczególnie ta ostatnia, choć mało znana odznacza się wybitnymi walorami widokowymi, a jej szczyt jest niezwykle malowniczy.
Zimą wokół Mogielicy działają trasy narciarstwa biegowego. Najlepszym ich startem jest parking w przysiółku Wyrębiska. Szlaki poprowadzone są przez lasy, około 200 m poniżej szczytu i pozwalają na przejazd kilkugodzinną pętlą wokół szczytu.
Booking.com