„(Europa) przez wieki kształtowana była przez wiele pokoleń wolnych ludzi, którzy wznosili coraz piękniejsze miasta, budowali drogi i mosty, zwiększali plony z darów ziemi. Wielokrotnie wypalana przez niszczące wojny, zawsze się odradzała – wprawdzie inna, ale wciąż piękna.”
Podobała mi się ta podróż czytelnicza, z przyjemnością zajrzałam za pośrednictwem książki do wielu miejsc na mapie Europy, które zwiedzałam ponad trzydzieści lat temu. Fantastycznie było odświeżyć wspomnienia, przypomnieć uwarunkowania geograficzne, społeczne i historyczne, porównać odbiór z obserwacjami autora, a także wzbogacić wiedzę o nowe fakty, spostrzeżenia i konkluzje. Czarujące zakątki, choć mniej rozpowszechnione i odwiedzane przez turystów, to jednak będące świadectwami chlubnego i twórczego dziedzictwa Europy.
Różnorodne urokliwe krajobrazy, monumentalne i niepozorne zabytki, znane i mniej doceniane dzieła sztuki, a także odrębne narody, wybitni władcy i zwykli ludzie, połączeni wspólnymi elementami przeszłości, tradycji, kultury, religii i kanonów piękna. To także znakomite regionalne potrawy i wina. Wszystko osadzone w brzmieniu dawnych czasów, podparte odniesieniami do średniowiecznej przeszłości. Znając choćby podstawową bazę historyczną, łatwiej zrozumieć architektoniczne perełki, współczesne oblicza krain, utarte zwyczaje i siłę tożsamości społecznej. Autor interesująco przedstawia odwiedzane miejsca, wiernie odtwarza panujący w nich klimat, zwraca uwagę na istotne szczegóły i detale. Publikacja wzbogacona kolorowymi zdjęciami.
Odkrywamy dawny szlak pątniczy do Composteli, zachwycamy się białymi miasteczkami Andaluzji, szukamy śladów spuścizny znakomitych portugalskich żeglarzy, podziwiamy obronne zamki i miasteczka w Akwitanii, zaglądamy do średniowiecznych zamczysk, delektujemy się obrazem łagodnych wzgórz i smakiem win w Alzacji. Nie możemy oderwać oczu od jednego z najpiękniejszych brzegów morskich, jakim raczy nas Kampania, kosztujemy oliwek i wina w Apulii, której architektura miasteczek ma tak wiele do zaoferowania. Co ciekawe, sięgamy także do początków państwa polskiego, zaglądamy na piastowski szlak, a podróż kończymy na styku kultur, w dawnej Jugosławii. Literatura podróżnicza, po którą z pewnością warto sięgnąć.