19% Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach. Aż 44% z nich wybiera jako cel urlopu Austrię, chociaż to Francja jest aktualnie najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Europie. Zapaleni narciarze wyjeżdżają nawet dwa razy w roku i spędzają na stokach średnio około tygodnia. Ponieważ coraz częściej podróżujemy własnym autem do zagranicznych kurortów narciarskich, do zimowych wypraw warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.
Przegląd pojazdu i jego odpowiednie wyposażenie, wybór ośrodka narciarskiego, sposób przewozu sprzętu, obliczenie kosztów podróży – to tylko kilka z punktów, o których dobrze jest pamiętać przed zimowym wyjazdem za granicę. Zanim pojawimy się na stoku, warto zadać sobie sześć najważniejszych pytań, ułatwiających przygotowania do podróży. Dzięki temu wyjazd będzie udany i bezproblemowy.
Dokąd najlepiej pojechać na narty?
Co roku europejska organizacja turystyczna European Best Destinations przedstawia ranking najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Europie. W 2017 roku na podium znalazły się same francuskie kurorty. W kolejności od pierwszego miejsca są to Alpe d’Huez, La Plagne oraz Mongenèvre. Dla zaawansowanych miłośników narciarstwa nie stanowi zaskoczenia, że właśnie Francja wiedze prym w zestawieniu – w końcu tam można znaleźć największy wybór tras o różnych długościach oraz stopniach trudności. Alpe d’Huez to wręcz idealny przykład atrakcji narciarskich, jakie oferują francuskie Alpy. W tym ośrodku mieści się najdłuższa w Europie czarna trasa zjazdowa (trasa o najwyższym poziomie trudności), której pokonanie może zająć nawet dwie godziny. To raj dla każdego narciarza.
Czwartą pozycję w rankingu organizacji zajmuje natomiast Austria i ośrodek Saalbach Hinterglemm – w przeciwieństwie do najpopularniejszego Alpe d’Huez jest przeznaczony dla osób mniej doświadczonych. Większość, bo aż 90% znajdujących się tam tras, została oznaczona kolorem niebieskim (trasa łatwa) lub czerwonym (trasa trudna).
Jak przewozić sprzęt narciarski?
Wyjazd na narty samochodem wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu narciarskiego. Popularne jest przewożenie wyposażenia do jazdy na nartach we wnętrzu samochodu. To jednak metoda, która ogranicza przestrzeń bagażową oraz może być ryzykowna. Nieodpowiednio zabezpieczone narty są niebezpieczne dla pasażerów w przypadku ostrego hamowania lub zderzenia.
Najlepiej sprawdzi się natomiast przewożenie nart na zewnątrz pojazdu – istnieją 3 sposoby:
- w boksie dachowym umieszczonym na samochodzie;
- na relingu lub bagażniku bazowym;
- na uchwytach magnetycznych.
Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji.
Jakie jest niezbędne wyposażenie auta w innych krajach?
W Polsce w kodeksie ruchu drogowego zamieszczono dokładne informacje, jakie elementy wyposażenia pojazdu powinny znaleźć się w naszym samochodzie. Według prawa obowiązkowe są gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Ich brak grozi mandatem i wie o tym każdy kierowca. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że podczas wyjazdu za granicę musi spełniać wymogi obowiązujące w konkretnym kraju, do którego się udaje.
Najbardziej wymagającym pod tym względem państwem jest Słowacja. Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należy tam: trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek, kamizelka odblaskowa, apteczka, lewarek samochodowy, łańcuch śniegowy i koło zapasowe. To aż siedem elementów, o które kierowca powinien zadbać. Warto sprawdzić, jak to wygląda w innych krajach.
O czym dodatkowo należy pamiętać? W trakcie zimowych podróży trzeba również zadbać o kable rozruchowe oraz niewielką saperkę, które podczas zamieci lub nadmiernych odpadów śniegu mogą ułatwić nam poruszanie się samochodem.
Ile kosztuje przejazd autostradą w Europie?
Sprawna i stosunkowo szybka podróż do ośrodka narciarskiego często wymaga przejazdów przez autostrady. Wysokość kosztów przejazdu przez płatne odcinki może być dla nas zaskoczeniem. Lepiej sprawdzić ich ceny wcześniej, przynajmniej orientacyjnie, i odpowiednio przygotować się finansowo. Opłaty za przejazd są zależne od kraju oraz konkretnego odcinka trasy.
Jakie ograniczenia prędkości obowiązują za granicą?
Kolejną kwestią, oprócz wspomnianego powyżej wyposażenia samochodu, jest znajomość ograniczeń prędkości w danych krajach. Choć informacje te pojawiają się na znakach w trakcie jazdy, warto znać pewne ogólne zależności. Na autostradach maksymalna prędkość, którą może osiągnąć auto, to nadal 130 km/h, ale dobrze zwrócić uwagę na Szwajcarię, gdzie ograniczenie wynosi 120 km/h. Natomiast na drogach poza terenem zabudowanym w Niemczech i Austrii obowiązuje ograniczenie do 100 km/h. To o 10 km więcej niż w Polsce.
Więcej informacji, które warto znać przed wyjazdem na narty za granicę, oraz rozwinięcie poruszanych powyżej tematów można znaleźć w infografice przygotowanej przez Feu Vert.
Źródło infografiki: https://www.feuvert.pl/blog/samochodem-na-narty-infografika/