Zamek w Łańcucie – najpiękniejsza rezydencja Podkarpacia

Podkarpacie to prawdziwe zagłębie dawnych rezydencji szlacheckich i magnackich. Spośród zamków, dworów i pałaców na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie otoczony przepięknym parkiem zamek w Łańcucie. Niewielki Łańcut był przez wieki siedzibą rodzin magnackich, których znaczenie dla historii Polski trudno przecenić. Właścicielami tutejszej rezydencji byli między innymi Stadniccy, Lubomirscy i Potoccy. Dzięki ich staraniom powstał tu wspaniały kompleks, który dziś pozwala na przeniesienie się w głąb historii i przekonanie się na własne oczy jak żyli i mieszkali najbogatsi przedstawiciele polskiego społeczeństwa.

Zespół zamkowo – parkowy, który możemy dziś podziwiać uzyskał swój kształt dzięki kilkukrotnym przebudowom. Jego początki sięgają II połowy XVI wieku, a kolejne epoki i właściciele przynosili nowe udogodnienia oraz przebudowy zgodne z duchem czasów. Najbardziej widoczna jest przebudowa barokowa oraz założenie nazywane z włoskiego palazzo in fortezza czyli rezydencja otoczona umocnieniami bastionowymi. Doskonale widać dawną fosę i otaczające główny korpus bastiony. Na cały kompleks znajdujący się w malowniczym parku angielskim składa się zamek wraz z oranżerią, storczykarnią oraz stajnie, powozownie, ujeżdżalnia i maneż. W tym ostatnim ulokowano centrum obsługi turystów z restauracją oraz sklepami z pamiątkami. Ma tu także siedzibę informacja turystyczna. Okalający zabudowania park to nie tylko roślinność, ale też mała architektura, w tym liczne rzeźby, fontanny, stylizowane altany, Glorietta oraz inne elementy małej architektury. Latem warto zwrócić uwagę na ogród różany, który mieni się kolorami tych dostojnych kwiatów.

Największym bogactwem łańcuckiego zamku są jego wnętrza, które zachowały się pomimo wojennej zawieruchy w bardzo dobrym stanie. Jest to zasługą ostatniego właściciela Alfreda Potockiego, któremu udało się wywieźć dużą część bezcennych zbiorów zgromadzonych w zamku. Każdego odwiedzającego zachwycą niepowtarzalne posadzki wykonane w technice intarsji czyli „mozaiki” z różnych gatunków drewna. Warto także zwrócić uwagę na oryginalne piece kaflowe oraz wspaniałe żyrandole. Na szczególną uwagę zasługuje dwukondygnacyjna sala balowa, która olśniewa przepychem oraz niezrównaną akustyką wykorzystywaną podczas koncertów muzycznych. W zamku znajduje się też sala teatralna ze sceną i ruchomymi dekoracjami. Obecnie do zwiedzania udostępniane są wnętrza reprezentacyjne na 1 piętrze, znacznie bardziej prywatne 2 piętro m.in. z pokojami utrzymanymi w orientalnej stylistyce oraz łaźnie zamkowe.

Zwiedzając zamek nie można pominąć stajni i powozowni. Kryją one trofea myśliwskie, zgromadzone przez Alfreda Potockiego, który w swoich wyprawach zapuszczał się aż do Afryki. Jednak najważniejsza jest tu kolekcja powozów, karet, sań należąca do największych na świecie. Uzupełniają ją eksponaty związane z podróżowaniem w dawnych czasach.

W nieco inny klimat przenosi zwiedzających wystawa w kilku bocznych pomieszczeniach stajennych. Dział Sztuki Cerkiewnej to największa w Polsce kolekcja ikon i wyposażenia cerkwi. Eksponaty pochodzą w większości z opuszczonych cerkwi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Dzięki wystawie można przenieść się na chwilę w odmienną rzeczywistość i zdecydowanie nabrać ochoty na więcej tego specyficznego klimatu wzmaganego cichym wielogłosowym śpiewem.

Wciąż rozbudowywana oferta Muzeum obejmuje dziś także możliwość zwiedzania dawnego Kasyna Urzędniczego, w którym prezentowane są wystawy związane z historią Łańcuta, Oranżerię z multimedialnymi wystawami Tradycja, Historia, Kultura oraz Ujeżdżalnię. Na terenie parku zamkowego zwiedzić można Storczykarnię z ogromną kolekcją tych pięknych roślin.

Zamek w Łańcucie dostępny jest dla turystów w zasadzie przez cały rok. Dostępne są różne opcje zwiedzania, a całość ekspozycji podzielona jest na kilka działów, które można ze sobą dowolnie łączyć. Podstawowy bilet obejmuje pomieszczenia 1 piętra w zamku oraz Stajnie i Wozownię. Pozostałe udostępnione wnętrza jak Łaźnie, Wnętrza 2 piętra, Storczykarnia, wystawy sztuki cerkiewnej, historii Łańcuta czy Oranżeria z Ujeżdżalnią mają oddzielne Bilety. Kasy znajdują się w budynku maneżu. Opieka przewodnicka lub audioprzewodnik jest wliczona w cenę biletu. Należy zwrócić uwagę, że wizyta w zamku w poniedziałki jest bezpłatna ale nie ma wtedy możliwości skorzystania z audioprzewodnika ani z opieki przewodnickiej. Bilety na indywidualne zwiedzanie zamku można nabyć on-line na stronie zamku.