Sandomierz to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w południowo – wschodniej Polsce. Choć nie należy do największych, to skupionych jest tu wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Zbudowane na wysokiej skarpie wiślanej Stare Miasto przyciąga wzrok przejeżdżających biegnącą poniżej drogą. Dokładnie widać stąd fragmenty obwarowań, z zachowana Bramą Opatowską, wieże kościołów, kamieniczki oraz Zamek Królewski.
Od początków swego istnienia Sandomierz był bardzo mocno związany z przepływającą poniżej skarpy Wisłą. Stanowiła ona w średniowieczu główny szlak handlowy Polski. Spławiano nią do Gdańska zboże oraz inne towary. A Sandomierz z racji swojego położenia oraz licznych, nadawanych przez kolejnych władców przywilejów był miejscem, gdzie kupcy zatrzymywali się na kilka targowych dni. Dodatkowym czynnikiem, który ich tu przyciągał było skrzyżowanie z ważnym szlakiem wiodącym na Ruś. Dzięki temu średniowieczny Sandomierz należał do najważniejszych małopolskich ośrodków. Już wtedy ukształtował się zachowany do dziś układ przestrzenny. Obejmuje on jednak nie tylko to co widać gołym okiem.
Sandomierz ma bowiem także swą podziemną twarz. To system piwnic, które służyły dawniej jako składy kupieckie. Dziś udostępniane są turystom jako popularna Turystyczna Trasa Podziemna. Starannie odremontowane piwnice prowadzą nas pod płytą rynku, a przewodnicy snują opowieść o życiu w dawnym Sandomierzu oraz o niszczycielskim najeździe tatarskim i bohaterskiej Halinie Krępiance.
Gdy już wynurzymy się z ciemnych podziemi możemy cieszyć oczy malowniczą zabudową rynku, ze stojącym na środku gotycko – renesansowym ratuszem. W ostatnich latach ruch turystyczny w tym miejscu został uporządkowany. Zniknęły kramy i stragany, które przeniesiono na tak zwany Mały Rynek. Plac wokół ratusza stał się za to miejscem spotkań. Wokół niego znalazły swoje miejsce restauracje, kawiarnie i lodziarnia, oraz słynna sandomierska pierogarnia.
Stare Miasto w Sandomierzu pomimo swojej długoletniej historii oraz posiadanej rangi zachowało uroczą, spokojna atmosferę. Niewysokie kamieniczki o urokliwych fasadach ocieniają wąskie ulice. Wśród nich ukrywa się jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, dawna furta dominikańska nazywana też z powodu swego kształtu Uchem Igielnym.
Za rynkiem wznosi się gotycka bazylika katedralna ze wspaniale zdobionym freskami bizantyńsko-ruskimi prezbiterium. Stąd niedaleko już do dawnego zamku królewskiego, w którym dziś ma swoją siedzibę muzeum. Spod niego rozciąga się ładny widok na otaczające Sandomierz wzgórza, wśród których ukryły się lessowe wąwozy. Widać stąd także najstarszy kościół miasta, romański klasztor dominikanów. Jeśli jednak chcemy oglądać dalsze panoramy, musimy się udać w stronę murów miejskich i Bramy Opatowskiej. Wieńcząca ją biała attyka to jeden z symboli Sandomierza. Z platformy widokowej można zobaczyć cały Sandomierz, a w oddali także Góry Świętokrzyskie.
U podnóży Starego Miasta i zamku powstała w ostatnich latach okazała przystań. Można stąd odbyć rejsy po Wiśle, podczas których podziwiać można panoramę Sandomierza oraz pobliskich Gór Pieprzowych. Taki rejs w połączeniu ze spacerem po okolicznych wąwozach może być wspaniałym zakończeniem pobytu w Sandomierzu.