Jaskinia Punkevni – podziemny świat Morawskiego Krasu

Morawski Kras to niewielki, ale niezwykle malowniczy region w Czechach położony na północ od Brna. Jak sama nazwa wskazuje jego charakterystyczną cechą jest bogactwo form krasowych, które do tego zgromadzone są na stosunkowo niewielkim terenie. Tym, co przyciąga tu turystów są jaskinie odznaczające się piękną szatą naciekowa, a najbardziej znaną z nich jest Jaskinia Punkevni.

Jaskinia Punkevni znajduje się w krasowym kaniony Pusty zleb w samym sercu Morawskiego Krasu. Przepływa przez nią rzeka Punkva, która na tym odcinku płynie pod ziemią. To właśnie ona jest jedną z głównych atrakcji jaskini. Jej fragmentem można przepłynąć pod ziemią łodziami.

Morawski Kras fascynował naukowców, badaczy i poszukiwaczy wrażeń już w XVIII w. Pierwsze udokumentowane zejście do Jaskini Punkevni odbyło się w 1723 r. Dokonał go Lazar Schopper, który zszedł do połączonej z nią Przepaści Macochy. Jednak połączenie między Jaskinią a przepaścią odkryto dopiero na początku XX w., gdy udało się przejść ją suchą stopą. Z kolei w latach trzydziestych XX w. dokonano pierwszego przepłynięcia podziemnej części rzeki Punkvy. Udostępnienie Jaskini Punkevni rozpoczęło się w 1910 r., a w 1933 r. po podziemnej rzece ruszyły pierwsze tratwy z turystami.

Długość wszystkich korytarzy należących do systemu Jaskini Punkevni określa się dziś na około 35 km. Dla turystów udostępniona jest oświetlona i zabezpieczona trasa licząca 1,2 km, którą pokonuje się w około godzinę. 400 metrowy odcinek trasy do podziemna rzeka Punkva, po której płynie się łodziami o napędzie motorowym. W jaskini panuje stała temperatura około 7-8 st. C. w związku z tym wybierając się na wycieczkę należy zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Dobrze jest też ubrać pełne buty.Trasa jest oświetlona, a chodnik wyrównany. W niektórych miejscach jednak niski strop sprawia, że osoby wysokie muszą schylić nieco głowę.

Jaskinia znajduje się w kanionie Pusty Zleb, około kilometra od parkingu zlokalizowanego w tak zwanym Skalnym Młynie. Dojście od parkingu do jaskini zajmuje około 20 min. Po trasie tej porusza się też turystyczny pociąg, którym można dojechać przed wejście szybciej. Zwiedzanie korytarzy odbywa się w towarzystwie przewodnika.

Do jaskini wchodzi się przez sztucznie wykutą sztolnię. Kolejne sale zdobią wspaniałe szaty naciekowe oraz pojedyncze, imponujące stalaktyty i stalagmity. W jednym miejscu stalaktyt i stalagmit znajdują się naprzeciwko siebie, tak, że wydaje się, że już tylko chwili brakuje by połączyły się w kolumnę. Nic bardziej mylnego! Proces ten będzie trwał jeszcze kilkaset lat.

Po przejściu połowy trasy dociera się do jednej z większych atrakcji Jaskini czyli Przepaści Macochy. Ma ona wysokość 138 m., a stojąc na jej dnie można zobaczyć turystów znajdujących się na galerii widokowej nad urwiskiem. Do galerii można dostać się z położonego po drugiej stronie jaskini parkingu pieszo pokonując ponad 130 m przewyższenia lub kolejką linową.

Druga część trasy prowadzi zalanymi przez rzekę Punkvę korytarzami i pokonuje się ją dużymi, motorowymi łodziami. Tu także cały czas towarzyszy piękna szata naciekowa. Z łodzi wysiada się tylko raz, w Sali Masaryka, której dominującym elementem jest potężny stalaktyt nazywany Słupem Husa, z umieszczonym wewnątrz podświetleniem. Całość wygląda jak naturalna latarnia. Po odwiedzeniu Sali Masaryka łodziami dociera się do wylotu jaskini, gdzie na przystani wycieczka kończy się. Przy wysokim stanie Punkvy, po dużych opadach część korytarzy pokonywanych łodziami jest zamknięta dla zwiedzających. Rejs odbywa się wówczas jedynie od wylotu jaskini to Sali Masaryka i z powrotem.

 


Booking.com