Główne Miasto w Gdańsku

Gdańsk należy do największych i jednocześnie najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Przyciąga zarówno atrakcyjnym, nadmorskim położeniem jak i wspaniałymi zabytkami. Tutejsze Główne Miasto, będące reprezentacyjną częścią całego założenia uchodzi za prawdziwą perełkę pokazującą dawną potęgę tego ośrodka handlowego, który był w stanie prowadzić samodzielną politykę gospodarczą i wojskową. Wielokrotnie w historii to poparcie udzielane przez Gdańsk stawało się decydującym czynnikiem w konflikcie. Ogromną rolę odgrywał też gdański port, który był przez wieku oknem na świat dla Rzeczpospolitej i głównym miejscem prowadzenia dalekomorskiej wymiany handlowej.

Dziś wspomnieniem po tamtych czasach świetności jest wspomniane już Główne Miasto. To wyremontowany i utrzymywany w doskonałym stanie zespół architektoniczny z kamienicami, kościołami oraz zabudową portową. Jego osią jest tak zwana Droga Królewska składająca się z Długiego Targu i ulicy Długiej. Zamykają ją Brama Wyżynna oraz Zielona Brama, a w jej ciągu znajduje się także Złota Brama. Przy głównym trakcie ulokowały się najważniejsze dla dawnego miasta obiekty, na czele z ratuszem i Dworem Artusa. Pierwsza z nich wyróżnia się smukłą, 83 metrową wieżą oraz gotycko – renesansową bryłą, druga zaś to jeden z najbardziej znanych budynków Gdańska. Dwór Artusa był miejscem spotkań kupców, a jego nazwa wywodzi się od legendy o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Dwory takie znaleźć można w wielu miastach hanzeatyckich. W gdańskim Dworze miały siedzibę liczne bractwa kupieckie, było to także centrum życia towarzyskiego. Przez długi czas panował zakaz rozmów o interesach. Te załatwiać można było na placu przed wejściem. Dwór służył podtrzymywaniu więzów towarzyskich oraz występom śpiewaków, muzyków, sztukmistrzów czy aktorów. Przed budynkiem stoi najsłynniejsza gdańska fontanna i symbol miasta czyli Fontanna Neptuna.

Po obydwu stronach ratusza i Dworu Artusa ciągną się kamienice. Wiele z nich jest bogato zdobionych, jak Kamienica Złota czy Uphagena. Przed częścią z nich wciąż można zobaczyć oryginalne zdobione przedproża. Jednak najwięcej ich zachowało się na ulicy Mariackiej, równoległej do głównego traktu. Kamienne przedproża wyznaczały granicę budynku i były jakąś namiastką „podwórka” wysuniętego przed czoło domu. Były bogato zdobione, a wiele motywów zachowało się do dziś.

Nie można zwiedzać Głównego Miasta i nie zajść do najważniejszego średniowiecznego kościoła Gdańska czyli Bazyliki Mariackiej. Znajduje się ona zaledwie kilka kroków od deptaka, a jej potężna sylwetka góruje nad całym miastem. Z wieży widokowej roztacza się piękny widok na leżące poniżej średniowieczne uliczki oraz na Zatokę Gdańską i port. Wnętrze jest ze względu na zniszczenia wojenne niemal puste. Znaleźć tu można jednak prawdziwe perełki jak działający zegar astronomiczny (podobny znajdziesz najbliżej w Pradze!), gotyckie ołtarze boczne czy zdobione sakramentarium. Na tyłach kościoła warto zobaczyć zabytek zupełnie odmienny czyli barokową Kaplicę Królewską wybudowaną przez Jana III Sobieskiego.

Zwiedzanie Głównego Miasta byłoby niepełne bez wyjścia na nabrzeże. Można tego dokonać przez jedną z bram lub wylotów wąskich uliczek. Wzdłuż brzegu Motławy ciągną się tu dziś restauracje i kawiarnie zaadaptowane w starych wnętrzach kamienic. Cumują tu też statki wycieczkowe. Jednak najwięcej spojrzeń przyciąga słynny Żuraw czyli XV wieczny dźwig portowy, jedyny taki zachowany w Polsce. Pełni on także rolę bramy miejskiej, a dziś podziwiać można jego zachowany mechanizm z potężnymi bębnami, które wprawiały w ruch całą machinę. Napędzana była ona siła ludzkich mięśni przez deptanie wewnątrz bębna.

Spacer po Głównym Mieście w Gdańsku to prawdziwa wycieczka w przeszłość. Niespotykana nigdzie indziej atmosfera miasta przyciąga tu każdego roku prawdziwe tłumy. Warto przybyć w sierpniu, kiedy na głównym trakcie odbywa się słynny Jarmark Dominikański podczas którego kupić można wyroby rękodzielnicze, złotnicze i oczywiście bursztyniarskie. Targowi towarzyszą wtedy liczne imprezy kulturalne.