Leżące niedaleko polskiej granicy miasteczko Bardejów należy do najważniejszych atrakcji turystycznych Słowacji. Choć niewielkie, poszczycić się może bardzo cennymi zabytkami oraz doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Ze względu na swoje walory zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Bardejów leży w północnej Słowacji, w regionie nazywanym Saris (Szarysz), który przez setki lat należał do Królestwa Węgier, choć wcześniej, do początków XIII wieku znajdował się w granicach Polski. Polacy wybudowali tu u schyłku XII wieku klasztor cystersów. Natomiast wraz z nadejściem panowania węgierskiego słowiańska osada zaczęła zmieniać charakter. Osiedlono tu kolonistów z Niemiec, którzy nie tylko przynieśli nowe sposoby gospodarowania ale także nowinki kulturalne i cywilizacyjne z zachodu. Szybko też stał się Bardejów liczącym się ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Nadawane mu przez kolejnych władców przywileje oraz opieka jaką otaczany był przez nich pozwoliła na osiągnięcie pozycji jednego z głównych miast tak zwanych Górnych Węgier. Oprócz funkcji handlowych pełnił także funkcję ważnego punktu obronnego. Z tego powodu otoczony był szczelnym pierścieniem fortyfikacji, których duża część zachowała się do dziś.
Szczytowy okres rozwoju Bardejowa to przełom XVI i XVII wieku. To właśnie z tego czasu pochodzi duża część zachowanych do dziś kamienic w rynku i na sąsiednich ulicach. W mieście działały wtedy szkoły, drukarnie, biblioteka oraz teatr. Jednak już niecałe 100 lat później nadeszło załamanie. Zniszczenia wojenne, zarazy i pożary nawiedzały Bardejów dość regularnie stając się przyczyną jego upadku. Od tego czasu nigdy już nie powróciło do pozycji z XVII wieku, choć pewne ożywienie wprowadziło na przykład wybudowanie linii kolejowej w XIX stuleciu.
Ale ten zastój ekonomiczny miasta miał zbawienny wpływ dla jego zabytków i układu urbanistycznego. Nie było pieniędzy na przebudowy więc zachowały się one w zasadzie w nietkniętym stanie. Po 1950 roku, kiedy miasto ogłoszono rezerwatem miejskim wymagało ono jedynie renowacji. Zachowana tkanka miejska oraz zabytki sprawiły, że stare miasto w Bardejowie trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Miasteczko jest niewielkie i dzięki temu jeden dzień spokojnie wystarczy na dokładne jego poznanie. Stare miasto znajduje się wewnątrz murów, które uznawane są za najlepiej zachowane na Słowacji. Oprócz samych murów oglądać można także 2 bramy, baszty oraz barbakan. Centrum Bardejowa to prostokątny rynek otoczony średniowiecznymi kamienicami, które zostały przebudowane lub od nowa ozdobione w czasach największej świetności w XVII wieku. Przy rynku stoi najważniejszy zabytek miasta czyli kościół pod wezwaniem świętego Idziego. Jest to średniowieczna, gotycka budowla ze strzelistą wieżą, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Wewnątrz zachowało się 11 gotyckich ołtarzy bocznych, które stoją dokładnie w tych samych miejscach co wieki temu. Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych zespołów wystroju wnętrza w Europie. Centrum rynku zajmuje gotycko – renesansowy ratusz, w którym mieści się dziś muzeum miejskie. Warto także zagłębić się w boczne uliczki i odnaleźć Muzeum Szaryskie z bogatą kolekcją ikon oraz sprzętów liturgicznych. Poza ścisłym centrum znajduje się jeszcze zespół zabudowań pożydowskich z synagogą, szkołą, łaźnią, rzeźnią, budynkiem kahalnym oraz cmentarzem.
Bardejów znajduje się na tyle blisko polskiej granicy, że jego zwiedzanie można łatwo połączyć z pobytem między innymi w Krynicy Zdroju, Wysowej czy innych częściach Beskidu Niskiego.