Wędrówki z widokami – Gorczański Park Narodowy

Gorce są częścią Beskidów Zachodnich. Te malownicze i chętnie odwiedzane przez turystów góry leżą na północ od doliny Dunajca, między Nowym Targiem a Krościenkiem. Tworzą potężny rozłóg, którego głównym zwornikiem jest Turbacz. Od niego promieniście rozchodzą się pokryte lasami ramiona sprowadzające w efekcie w doliny opływających cały masyw rzek i potoków.

Niemal cały główny masyw Gorców, miedzy Poręba Wielką, Koniną i Lubomierzem na północy, a Ochotnicą Górną na południu zajmuje Gorczański Park Narodowy. Poza parkiem pozostaje najwyższy szczyt tej grupy górskiej – Turbacz oraz ramie z Lubaniem. Łącznie park zajmuje obszar nieco ponad 70 kilometrów kwadratowych.

Gorce to góry, gdzie do czasów II wojny światowej zachowały się żywe tradycje pasterskie. Wielowiekowy wypas pozostawił w krajobrazie charakterystyczne ślady. Są to przede wszystkim grzbietowe polany wypasowe, które dziś stanowią doskonałe punkty widokowe. Wiele z nich jest dziś koszone przez pracowników parku, by zachować charakter tych gór. Drugim charakterystycznym elementem gorczańskich pejzaży są pasterskie szałasy. Wiele z nich przerobiono na domki letniskowe, ale część nadal zachowało swój pierwotny wygląd, będąc świadectwem pasterskiej historii Gorców.

Teren Gorczańskiego Parku Narodowego pocięty jest siecią szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych. Można nimi dojść właściwie do każdego miejsca w górach. Ścieżki są dobrze oznaczone, a na turystów czekają także wyraźne tablice informacyjne, gdzie znaleźć można wiadomości o danym miejscu. Mapy wszystkich ścieżek oraz ich dokładne opisy znajdują się na stronie parku. Na znajdujących się na granicy parku Magurkach i Gorcu stoją wieże widokowe oferujące wspaniałe panoramy Tatr i Beskidów. Trzecia z takich wież znajduje się na będącym już poza GPN Lubaniu. Na granicach Parku stoją także dwa schroniska turystyczne, pod Turbaczem i na Starych Wierchach.

Teren GPN odwiedzany jest przez turystów także zimą. Wtedy główne szlaki, takie jak na przykład Główny Szlak Beskidzki, czy szlak zielony z Nowego Targu zamieniane są w trasy narciarskie. Są one regularnie przejeżdżane skuterami śnieżnymi, dzięki czemu narciarze nie muszą zapadać się w śnieżnych zaspach.

Gorczański Park Narodowy to przede wszystkim obszary leśne. Dominują tu lasy świerkowe oraz bukowe z domieszką jodły. Wiele części drzewostanu przekracza wiek 100 lat. do najpiękniejszych zaliczane są objęte ochroną już w dwudziestoleciu międzywojennym lasy na północnych stokach Gorców, nad Porębą Wielką.

Poręba jest także siedzibą dyrekcji Parku. Znajduje się ona na terenach dawnego kompleksu dworskiego Wodzickich. Poza pomieszczeniami administracyjnymi mieści się tu także ośrodek edukacyjny, a w parku wytyczona została ścieżka edukacyjna.

Choć Gorce to góry, gdzie nie znajdziemy wybitnych, skalistych szczytów czy urwistych przepaści, to zachwycają one każdego kto je odwiedzi. Wyłaniające się z lasów polany, opuszczone pasterskie szałasy czy bielejąca na polanie pod szczytem Jaworzyny Kamienieckiej Bulandowa Kapliczka to obrazy, które zapadają w pamięć na długo. A tutejsze widoki na Tatry i Pieniny należą do najpiękniejszych w całych górach. Choćby dla nich warto odwiedzić Gorczański Park Narodowy.


Booking.com