Wakacje jesienią – dlaczego warto?

Wrzesień to ostatni miesiąc wakacji wszystkich studentów. To również czas, kiedy wielu pracowników firm, wydawnictw i agencji decyduje się na odpoczynek przy ostatnich promieniach słońca. Jesień to także moment, kiedy oferty wakacyjne tanieją, więc osoby zainteresowane chwilą odpoczynku mogą zdecydować się na szaleństwo za granicą. Zwłaszcza że ceny takich wycieczek po wakacjach spadają – czasem nawet o ponad 50% – a pogoda często nie ustępuje sierpniowym upałom.

Firma Rankomat przyjrzała się bliżej powakacyjnym wyjazdom i zbadała, dlaczego jesienne wypady spełniają oczekiwania turystów dotyczące idealnego wypoczynku.

1. Mniejsze obłożenie hoteli
Rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym czy nauczyciele oraz pedagodzy – to tylko 3 z kilku grup osób, dla których wakacyjny wyjazd we wrześniu jest bardzo utrudniony. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że zaledwie w tym roku do 1 klasy poszło ok. 300 tysięcy uczniów, widzimy, jak dużą przewagę zyskują jesienni wczasowicze w wyścigu o miejsce w wakacyjnych kurortach.

W połowie sierpnia zarówno w Polsce, jak i za granicą trudno było znaleźć wolny pokój. Mniej więcej 3 pokoje na 100 były wolne – pod warunkiem oczywiście, że nie mieściły się one w najpopularniejszych lokalizacjach. Jesienią sytuacja diametralnie się zmienia. Wtedy wolny jest mniej więcej co 3 pokój.

2. Niższe koszty wycieczki
2 500, 3 000, 4 000 zł za osobę – tyle mogą kosztować zagraniczne wycieczki w sezonie.

A jak wygląda sytuacja po wakacjach? Już w pierwszym tygodniu ceny potrafią spaść o ok. 300 zł, a z każdym kolejnym ta różnica się zwiększa. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet ok. 50% wyjściowej ceny (bywa i więcej). To oznacza, że za samą wycieczkę do Turcji czy Grecji po sezonie zapłacisz nawet mniej niż 1500 zł. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

3. Pogoda
Z czym kojarzy się wrzesień lub przełom września i października w Polsce? Nieprzewidywalna pogoda, burze, coraz silniejsze wiatry oraz chłodne poranki i wieczory.
To nie zachęca do wyjazdów do polskich kurortów. Zagraniczne wypady budzą jednak odmienne skojarzenia – nie bez podstaw. Wrzesień w Grecji to średnio 28°C w ciągu dnia, ok. 20°C w nocy i woda w temperaturze ok. 24°. Podobne warunki panują w tym czasie także w Egipcie, natomiast w Turcji w ciągu dnia można oczekiwać nawet 34°C.

4. Większa dostępność popularnych atrakcji
Jesień to także świetny moment, by choć na kilka dni wyskoczyć do popularnych europejskich stolic: Paryża, Londynu czy Barcelony. Zwiedzanie ich i poznawanie historii jest zdecydowanie przyjemniejsze – ponieważ liczba turystów spada, a mieszkańcy w ciągu dnia są w pracy. Dzięki temu ominie Cię stanie w długich kolejkach do kolejnych atrakcji, np. Luwru. Po wakacjach swoją działalność wznawiają także teatry, a w kinach pojawia się więcej nowości. Dzięki temu oferta turystyczna się rozbudowuje, a turyści mogą postawić na bardziej zróżnicowane sposoby spędzania czasu.

Wynika z tego, że wrzesień to jeden z najlepszych momentów na zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu. Kusi nie tylko atrakcyjnymi cenami (spadającymi z każdym dniem), lecz także mniejszym zatłoczeniem miast i hoteli oraz większą liczbą atrakcji. Świetnym uwieńczeniem wakacji może być np. wizyta w kultowym Her Majesty’s Theatre w Londynie. Warto jednak pamiętać, że choć sam przelot można zaplanować na ostatnią chwilę, czekając na tańsze bilety, to miejsca na sam spektakl trzeba rezerwować na kilka miesięcy wcześniej.

 

Źródło: Rankomat

Fot. materiały prasowe