Koniec lipca to półmetek sezonu wakacyjnego i dobry moment na to, aby przyjrzeć się tegorocznym trendom w letnich podróżach Polaków. Wyszukiwarka i porównywarka cen hoteli HotelsCombined.pl na podstawie zebranych danych przygotowała zestawienie miejsc, do których Polacy w lipcu 2016 roku wyjeżdżają najchętniej. Obejmuje ono zarówno kraje, do których w lipcu polscy podróżni jeżdżą najczęściej, jak i konkretne miasta i miejscowości, które odwiedzają najchętniej.
Najpopularniejsze kraje
Mimo rosnącej oferty zagranicznych hoteli i innych opcji noclegu za granicą nadal najchętniej spędzamy urlop w Polsce. W lipcu aż 54% Polaków zdecydowało się na pozostanie w kraju i za cel wakacyjnego wyjazdu obrało kierunki, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, czyli polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego i góry na południu Polski. W porównaniu z poprzednimi sezonami liczba ta utrzymuje się na podobnym poziome, co oznacza, że do wyjazdów krajowych nie zniechęca nas nawet typowa dla lipca zmienna aura pogodowa, która nie zawsze pozwala na błogie wylegiwanie się na plaży, a zwiedzanie zabytków lub wędrówkę po górach potrafi zmienić w długi spacer w strugach deszczu.
Drugim najpopularniejszym krajem są Włochy. W lipcu 2016 roku na wakacje na Półwyspie Apenińskim zdecydowało się blisko 8% polskich podróżnych, gwarantując sobie urlop ze stabilną pogodą i bardzo wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 38 °C. Zaskoczeniem może być za to trzeci pod względem popularności lipcowych wyjazdów Polaków kraj, a mianowicie Niemcy. Blisko 3,5% Polaków w lipcu 2016 roku wybrało się do Niemiec, spychając tym sposobem Hiszpanię – drugi po gorącej Italii ulubiony kierunek letnich wyjazdów Polaków – dopiero na czwarte miejsce. Dane serwisu HotelsCombined.pl wskazują, że do Hiszpanii pojechało 3% polskich podróżnych, czyli ponad dwa razy mniej osób niż do Włoch.
Następne kraje, do których chętnie wyjechaliśmy w lipcu tego roku, to: Węgry (2,6%), Wielka Brytania (2,6%), Czechy (2%), Grecja (1,9%), Malta (1,7%), Francja (1,6%), Austria (1,5%), Chorwacja (1,4%) i Tajlandia (1,4%). W tej grupie bardzo dużym zaskoczeniem są ostatnie 2 kraje – Chorwacja, która od lat uchodziła za jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów na urlop, jest w lipcu 2016 roku równie popularna, co zdecydowanie bardziej odległa i egzotyczna Tajlandia. Oznacza to, że popularność chorwackich kurortów wśród Polaków spada, a w ich miejsce coraz śmielej decydujemy się na dalekie podróże w nieznane.
Pozostałe kraje, do których w lipcu tego roku wyjechali Polacy, znajdują się na wszystkich kontynentach. W ramach ciekawostki warto odnotować, że polscy podróżni w ciągu ostatnich 4 tygodni za cel wyjazdów obrali m.in. Chiny, Malezję, Japonię, Meksyk i Kirgistan.
Najpopularniejsze miasta i miejscowości
W zestawieniu miast, które Polacy najchętniej odwiedzają w lipcu, króluje Warszawa. Zaraz za nią uplasowały się kolejno inne polskie miasta: Gdańsk, Wrocław, Kraków, Zakopane, Poznań i Sopot. Niesłabnącą popularność tych miast może tłumaczyć fakt, że każde z nich charakteryzuje się bardzo dużym zapleczem turystycznym i oferuje wiele atrakcji, które w wysokim sezonie przyciągają tłumy gości. Tegoroczną popularność Wrocław z pewnością zawdzięcza też tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i organizowanym z tej okazji wydarzeniom artystycznym, festiwalom i koncertom. Podobna sytuacja dotyczy Krakowa i odbywających się w nim od 25 do 31 lipca 2016 Światowych Dni Młodzieży.
Dopiero na 8. miejscu zestawienia znajduje się miasto zagraniczne – jest to Berlin. Stolica Niemiec jako ogromna i nowoczesna metropolia wydaje się dość zaskakującym wyborem na letni wypoczynek Polaków, ale jej popularność wyraźnie wskazuje, że zagraniczny urlop to dla nas nie tylko gorąca plaża nad brzegiem Morza Śródziemnego. Dodatkowym dowodem na to jest sześć kolejnych miast, do których w lipcu 2016 Polacy wyjeżdżali najchętniej. Są to kolejno: Budapeszt, Rzym, Karpacz, Praga, Londyn i Wiedeń. Za wyjątkiem Karpacza każde z nich jest dużą metropolią z ogromną liczbą muzeów, galerii i zabytków, co pozwala wywnioskować, że Polacy na urlopie coraz chętniej spędzają czas aktywnie – na przykład zwiedzając.
Na 15. miejscu zestawienia przygotowanego przez HotelsCombined.pl znajduje się Władysławowo, które swoją popularnością wśród polskich turystów przewyższa nie tylko inne chętnie odwiedzane miejsca na polskim wybrzeżu (Kołobrzeg, Łeba, Międzyzdroje, Krynica Morska, Świnoujście), ale też Barcelonę, nadmorskie kurorty w Grecji, czy nawet Sycylię. Oznacza to, że planując wypoczynek nad morzem nadal w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę polskie plaże.
Pozostałe pozycje w zestawieniu miast i miejscowości najchętniej odwiedzanych przez Polaków w lipcu 2016 roku to – podobnie do zestawienia najpopularniejszych krajów – miasta zarówno w Europie, jak i na pozostałych kontynentach. Choć duża liczba wyjazdów do stolic popularnych europejskich regionów turystycznych nie dziwi, to ciekawostką jest, że coraz chętniej wybieramy się na przykład do Bangkoku, Dubaju, Nowego Jorku, czy Hawany.
– Podsumowując, z danych serwisu HotelsCombined.pl wynika, że choć cześć Polaków na lipcowe wakacje wybiera te same od lat miejsca w Polsce i zagranicą, to zauważalny jest wyraźny wzrost popularności kierunków odległych lub egzotycznych – takich, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za trudno dostępne i drogie. Pokazuje to, że wraz z pojawieniem się takich możliwości, jak rezerwowanie w korzystnej cenie hotelu za granicą lub biletów lotniczych Polacy chętniej zaczęli podróżować dalej i w nowych kierunkach – tłumaczy Łukasz Michta, manager HotelsCombined w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.
Źródło: HotelsCombined
HotelsCombined.pl
Malta, fot. flickr / Berit Watkin
Booking.com