Zwiedzanie Kremla

Samego Pałacu nie można zwiedzać – wyjątkiem jest Skarbiec. Ale Kreml to nie tylko Pałac to także Pałac Soborowy czy Sobory. Kreml można zwiedzać codziennie z wyjątkiem czwartków. Ceny i bilety na: kreml.ru. Czwartki to zaszłość komuny – wówczas odbywały się zgromadzenia towarzyszy z biura politycznego KPZR.

Komnata Graniasta
Jeden z najstarszych budynków w Moskwie z końca XVw. Nazwa wzięła się od czerwonego czworobocznego kamienia którym jest oblicowany. Komnata służy ważnym uroczystościom i ucztom prezydenckim. Tu carowie świętowali swoje zwycięstwa. Bogato zdobiona freskami.

Mury Kremla
Niestety nie można zwiedzać. Na basztach charakterystyczne czerwone gwiazdy które w latach 30 bolszewicy wstawili w miejsce carskich orłów. Część murów do grobowce (min. spoczywa tu Jurii Gagarin czy Maksym Gorki i działacze ZSRR: Stalin , Breżniew)

Baszta Spasska
Główna baszta – wręcz symbol Moskwy ze swoimi kurantami. Nazwa baszty pochodzi od fresku. Na rozkaz bolszewików usunięto wszystkie ikony ale w 2010r. okazało się że fresk jest pod tynkiem.

Sobór Uspienski
Zwany także soborem Zaśnięcia Matki Boskiej. Odbywały się tu koronacje carów. Jak wszystkie cerkwie na Kremlu tak i ta zamieniona na muzeum sztuki sakralnej.

Sobór Archangielski – Archanioła Michała.
Siedziba pochówków carów i ich rodzin.

Car-Kołokoł
Największy dzwon na świecie. Nigdy nie dzwonił. Został odlany na zamówienie carycy Anny, bratanicy Piotra I. Kiedy stygł na Kremlu wybuchł pożar a zimna woda spowodowała jego pęknięcie.

 

 

fot. Mury Kremla – Bernt Rostad / Flickr


Booking.com
Mury Kremla fot. Bernt Rostad / Flickr