Czy na wyjazd do Grecji konieczny jest paszport?

Grecja stanowi jeden z częstszych celów wakacyjnych podróży w tym sezonie. Czy na wyjazd do Grecji potrzebny jest paszport? Czy ważny dowód tożsamości może go zastąpić? Jakie dokumenty będą potrzebne, a z jakich można zrezygnować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Paszport do Grecji- czy jest potrzebny?

Grecja jest państwem należącym do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Oznacza to, że paszport nie jest konieczny. Z powodzeniem może zastąpić go dowód osobisty, zarówno, jeśli podróżujemy drogą lądową, lotniczą czy morską. Dowód osobisty jest weryfikowany przez linie lotnicze, natomiast na granicy takie kontrole zdarzają się wyrywkowo. W Grecji zdarzają się natomiast kontrole lokalnych służb bezpieczeństwa, dlatego dowód bądź jego kopię w dowolnej formie warto mieć zawsze przy sobie. W razie problemów zdrowotnych czy wypadku posiadanie dowodu przy sobie również przyspieszy udzielenie pomocy, co jest bardzo znaczące.

Dowód osobisty czy paszport- co wybrać?

Zasadniczo, podróżując do Grecji, turyści mają trzy możliwości. Mogą zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy. Wielu turystów woli zostawiać jeden dowód tożsamości w miejscu zakwaterowania na wypadek zagubienia drugiego. Istnieją sytuacje, w których posiadanie polskiego paszportu jest korzystne. Taką sytuacją jest np. zakup lokalnej karty SIM. Poza tym, polski paszport może się przydać, jeśli turysta wybiera się na rejs statkiem bądź wycieczkę do kraju, który nie należy do strefy Schengen. W takim wypadku konieczne jest posiadanie paszportu, dowód osobisty nie będzie wystarczający. Paszport może mieć także formę paszportu tymczasowego.

Kiedy i jak ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego?

Paszport tymczasowy to dokumenty, który można wyrobić na lotnisku bezpośrednio przed odlotem lub w każdym punkcie paszportowym w kraju. Jeżeli dokument tożsamości został zagubiony w innym kraju, paszport tymczasowy można wyrobić u konsula za granicą. Paszport tymczasowy kosztuje zaledwie 30 zł, jest doskonałym rozwiązaniem na ostatnią chwilę, gdy np. zorientujemy się, że nasz paszport utracił swoją ważność. Warto jednak pamiętać, że ważność paszportu tymczasowego to zaledwie kilka miesięcy. Poza tym, nie każdy kraj akceptuje tego rodzaju dokument. Na szczęście w Grecji tego rodzaju dokument jest brany pod uwagę, jeśli więc w ostatniej chwili zauważysz, że Twój paszport stracił ważność lub w ogóle go nie posiadasz, a wybierasz się na jakąś dodatkową wycieczkę do innego kraju, paszport tymczasowy może okazać się jedynym i najlepszym rozwiązaniem.

Jakie dokumenty należy posiadać podczas podróży do Grecji?

Podstawowym dokumentem, który należy mieć przy sobie jest oczywiście, ważny dowód osobisty. Warto posiadać także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwalającą na skorzystanie z opieki medycznej w ramach publicznego systemu zdrowia za darmo, czasem za niewielką opłatą. Turyści podróżujący samochodem muszą posiadać polskie prawo jazdy, ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku podróży ze zwierzakiem, musi on posiadać mikroczip, ważne szczepienie przeciw wściekliźnie i certyfikat zdrowia. Co ważne, do wyjazdu do Grecji nie jest potrzebna wiza. Polacy zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą swobodnie przebywać w Grecji przez 90 dni, a po tym czasie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pobyt, co jest raczej łatwym zadaniem. Nawet, jeżeli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni, nie musisz się martwić- w Grecji nie są nakładane za to kary finansowe, a sam czas pobytu nie jest egzekwowany. Więcej informacji znajdziesz na https://turystycznyninja.pl/czy-do-grecji-potrzebny-jest-paszport-czy-wystarczy-dowod/.


Booking.com