Andaluzja (Andalucia) – hiszpańska kraina słońca

Andaluzję powinno się zwiedzić w całości, wszystkie większe miasta, oraz wiele maleńkich wiosek i miasteczek, które najlepiej oddają ten cudowny klimat południa. Nie jest to rozległy obszar, więc wystarczy dobry plan i chęci a pozna się wszystko co najpiękniejsze. Gdy raz zobaczy się Andaluzję, chęć powrotu będzie nieodparta.

To hiszpańska kraina słońca, flamenco, corridy, siesty i fiesty, w której odczuwa się tysiąclecia historii, gdzie kultura hiszpańska miesza się z arabską, gdzie niektóre obyczaje przywieźli ze sobą Persowie, gdzie na ruinach rzymskiej świątyni Herkulesa stawiali Maurowie swoje świątynie Allahowi, a te z kolei służyły za budulec dla chrześcijańskich kościołów.

Obejmuje prowincje: Jaén, Almería, Grenada, Huelva, Kadyks, Kordoba, Málaga, Sewilla. Stolicą Andaluzji jest Sewilla, inne większe miasta to: Kordoba, Málaga, Grenada, Kadyks, Jerez de la Frontera. Środkową i południowo-zachodnią część Andaluzji zajmuje płaska i falista Nizina Andaluzyjska,a na południowym wschodzie łańcuch Gór Betyckich, z pasmem Sierra Nevada.

Andaluzję powinno się zwiedzić w całości, wszystkie większe miasta, oraz wiele maleńkich wiosek i miasteczek, które najlepiej oddają ten cudowny klimat południa. Nie jest to rozległy obszar, więc wystarczy dobry plan i chęci a pozna się wszystko co najpiękniejsze. Gdy raz zobaczy się Andaluzję, chęć powrotu będzie nieodparta. Ponieważ Andaluzja to najbardziej południowa część Hiszpanii i leży bardzo blisko Afryki, klimat tam panujący zbliżony jest do krajów afrykańskich.

Spośród 11 hiszpańskich miejscowości rangi światowej pod względem ilości i klasy zabytków, trzy oglądać można właśnie w Andaluzji:
– Granada z Alhambrą, ogrodami Generalife i byłą dzielnicą arabską (kazbą) oraz Casa del Garbón – jedynym oryginalnym arabskim karawanserajem z XIV w.;
– Kordoba – była stolica kalifatu muzułmańskiego, z wieloma zabytkami, m.in. Mezquitą, juderią, 240-metrowym rzymskim mostem przez Gwadalkiwir z czasów Oktawiana Augusta i Alkazarem – dawną fortecą arabską;
– Sevilla – czwarte co do wielkości miasto hiszpańskie, najbogatsze w zabytki i inne atrakcje, np. Katedrę z grobowcem Kolumba, najpiękniejszą w Hiszpanii arenę do korridy, pałace, nabrzeża Gwadalkiwiru, Isla Magica – Magiczną Wyspę.

Ale oprócz tych wspaniałych miast nie można ominąć zgrupowanych wokół przepięknej Rondy położonej na dwóch masywach skalnych, białych miasteczek, takich jak Cartajima, Zahara de la Sierra, Arcos de la Fontera i wiele innych. Wszystkie są bielone i wszystkie maja niesamowity klimat.

Andaluzja to także olbrzymia baza turystyczna z przepięknymi plażami i miastami nastawionymi na turystów.

Costa del Sol – wybrzeże słońca – znajdują się tu zabytki kultury Maurów. Na Costa del Sol znajduje się ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie. Niebywałą atrakcją turystyczną jest również znajdujący się w pobliżu Gibraltar, z którego zaledwie krok dzieli od Maroka. W Andaluzji narodziło się flamenco, stąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów, corrida.

Costa de la Luz – wybrzeże światła
Andaluzja jest ojczyzną tańca flamenco, na każdym kroku można spotkać się z tym tańcem, czy to w barach, gdzie odbywają się potańcówki czy na słonecznych placach miast, gdzie ludzie nie wstydzą się tańczyć i cieszyć się życiem. Stąd wywodzi się także tradycja ludowych zabaw i festynów, corrida

Oczywiście Andaluzja to także wspaniałe jedzenie. Owoce morza pod każdą postacią, słynne tapas – czyli przystawki podawane na każdym kroku, najczęściej za darmo, np. do piwa, paella, wędliny, pyszna kawa i oczywiście wino! Wszystko co tam podają jest proste i przepyszne.


Booking.com