Roztocze to kraina geograficzna rozciągająca się pasem o szerokości od 10 do 35 kilometrów i długości 180 kilometrów od Kraśnika po Lwów. Jej znaczna część znajduje się w obszarze Polski. Tworzą ją dość łagodne wzgórza, które w granicach Polski osiągają wysokości do 390 metrów nad poziomem morza, na Ukrainie zaś nieznacznie przekraczają 410 metrów. Ze względu na swoje walory krajobrazowe oraz przyrodnicze teren ten ma wszelkie podstawy do przyciągania dużych ilości turystów. Jednak jak na razie ruch ten skupia się głównie w kilku centrach, powodując, że znaczne obszary tego malowniczego terenu pozostają praktycznie nieznane.
Najcenniejsze fragmenty Roztocza zostały w 1974 roku objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zajmuje on obszar prawie ośmiu i pół tysiąca hektarów między Zwierzyńcem a Góreckiem Starym. Są to tereny, których środowisko przyrodnicze ukształtowane zostało z jednej strony przez wyjątkowo łagodny i ciepły klimat, jaki tu panuje, z drugiej zaś przez wielowiekowe procesy mające tu miejsce.
Roztoczański Park Narodowy obejmuje obszary, które od XVI wieku wchodziły w skład Ordynacji Zamoyskich. To właśnie od tego czasu datuje się pierwsze próby ochrony przyrody tego terenu. Zamoyscy stworzyli tutaj zwierzyniec, w którym żyły dzikie zwierzęta. Ogrodzone wysokim płotem połacie lasu ciągnęły się na ponad 30 kilometrach, w miejscach gdzie dziś znajdują się obwody ochronne Florianka i Bukowa Góra. Zagrodę zlikwidowano na przełomie XVIII i XIX wieku, a zwierzęta wypuszczono. Pozostałą za to nazwa, Zwierzyniec, gdzie mieściła się siedziba Ordynacji. Dziś w jej budynkach zlokalizowany jest Ośrodek Dydaktyczny oraz muzeum przyrodnicze Parku. Prezentuje ono wystawy związane z florą i fauną Roztocza. Prowadzone są tu także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego to urozmaicone pod względem krajobrazowym okolice doliny Wieprza. Biorą tu także swój początek Szum i Świerszcz. Ten drugi zasila słynące z malowniczości Stawy Echo oraz Staw w Zwierzyńcu.
Okolice te obfitują także w liczne gatunki zwierząt. Żyją tu miedzy innymi żbiki czy rysie a także jelenie, dziki i wilki oraz co jest dużą rzadkością w skali kraju, wąż Eskulapa. Osobliwością paku jest hodowla konika polskiego, którego zagroda pokazowa znajduje się we Floriance. Zwierzęta te są potomkami tarpanów, które wyginęły na ziemiach polskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Ze względu na unikalność występowania tych zwierząt trafiły one do logo parku.
Teren Parku udostępniany jest turystom przez sieć szlaków pieszych i rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Prowadzą one między innymi do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jakimi są Stawy Echo oraz Góra Bukowa. Z kolei wyznakowanym kolorem czerwonym szlakiem można dojść ze Zwierzyńca do Florianki, gdzie znajduje się zagroda pokazowa konika polskiego. Wielu turystów wybiera także rowery do poznawania terenu parku. Okolice te doskonale nadają się do uprawiania tego rodzaju turystyki ze względu na stosunkowo niewielkie różnice wysokości oraz dobry stan ścieżek.
Roztoczański Park narodowy należy do najbardziej malowniczych zakątków Lubelszczyzny. To doskonałe miejsce zarówno na krótki odpoczynek weekendowy jak i na spędzenie urlopu wśród natury. Roztoczańskie miejscowości słyną z dobrych kwater agroturystycznych, które oferują nie tylko dobre warunki noclegowe ale także niepowtarzalną, tradycyjną kuchnię.
Booking.com