Rejsy promem – podstawowe informacje dla podróżnych

Rejsy promem to obecnie jedna z najpopularniejszych form podróżowania, szczególnie pomiędzy krajami, które dzieli wyłącznie morze. W przypadku Polski najczęstszym kierunkiem jest Skandynawia, a dostanie się do niej statkiem jest wygodne, szybkie i ekonomiczne. I choć rejsy nie są już rzadkością, to są osoby, które po raz pierwszy w swoim życiu decydują się na taką wyprawę. Aby planowanie podróży nie wiązało się z niepotrzebnym stresem, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacji, które znacznie mogą ułatwić pierwszy rejs.

Rozkład rejsów i rezerwowanie biletów
Planując podróż drogą morską warto skorzystać ze strony internetowej przewoźnika, ponieważ na niej znajdują się wszystkie niezbędne informacje, a także, za jej pośrednictwem, można dokonać rezerwacji biletu i wszystkich stosownych opłat.
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z rozkładem rejsów, dzięki czemu będzie można optymalnie dostosować swój przyjazd na terminal. Trzeba bowiem pamiętać, że konieczne jest przybycie nawet już 60 minut przed odpłynięciem promu. Dzięki temu, bez niepotrzebnego stresu uda się wszystko sprawnie zorganizować. Patrząc na rozkład rejsów zamieszczony na stronie internetowej można znaleźć podstawowe informacje – godziny wypłynięcia z portu oraz przypłynięcie na miejsce, czas trwania rejsu oraz nazwę promu, na którą wystarczy kliknąć, aby poznać szczegóły statku, jak i całej podróży.
W zależności od przewoźnika, już na stronie z rozkładem rejsów można dokonać rezerwacji biletów, tuż przy konkretnej opcji, tak jak tutaj: http://www.stenaline.pl/trasy/gdynia-karlskrona/rozklad-rejsow. Standardem jest jednak oddzielny panel do rezerwacji, który znajduje się z boku strony. Przed ostatecznym zabukowaniem biletu warto dowiedzieć się więcej na temat możliwości dokonywania zmian lub anulowania rezerwacji. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Natomiast, w kwestii płatności za bilet, przewoźnicy dają szeroki wybór: karta kredytowa lub przelew internetowy albo płatność na miejscu po przybyciu na terminal – gotówką albo przy użyciu karty debetowej.

Odprawa biletowa
Każdy przewoźnik wymaga od pasażerów, aby odpowiednio wcześnie pojawili się na terminalu, co umożliwi sprawną odprawę biletową. Zazwyczaj, konieczne jest zgłoszenie się do odprawy najpóźniej na 60 minut przed wypłynięciem promu. Niestawienie się o odpowiedniej godzinie może skutkować anulowaniem rezerwacji i skreśleniem z listy pasażerów, często bez możliwości zwrotu poniesionych już kosztów.
Coraz więcej przewoźników stara się możliwie jak najbardziej ułatwić pasażerom odprawę biletową i w związku z tym wprowadza atrakcyjne, dodatkowe usługi. Jedną z nich jest odprawa priorytetowa, która umożliwia pierwszeństwo w wejściu na pokład. Wystarczy wykupić taką opcję, aby bez przeszkód ominąć kolejkę podczas pasażerów. Warto też szerzej zainteresować się całą ofertą, która obejmuje rozmaite udogodnienia dla podróżnych.
Oprócz biletu bardzo ważne jest zabranie ze sobą odpowiednich dokumentów, które są konieczne przy przekraczaniu granicy, czyli już podczas odprawy. Zdobycie właściwych informacji ułatwi strona internetowa lub kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Przewóz zwierząt i rzeczy
Rejsy promem wyróżniają się na tle innych form podróżowania wieloma zaletami, a jedną z nich jest możliwość zabrania ze sobą na pokład zwierzęcia, pojazdów, a także dużych bagaży. Należy jednak wiedzieć, jakie procedury dotyczą każdego z tych wariantów. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej przewoźnika, ale można też bezpośrednio skontaktować się z działem obsługi klienta. Wystarczy przestrzegać pewnych ściśle określonych zasad, aby bez najmniejszego problemu zabrać ze sobą w rejs ukochanego psa, potrzebny samochód, motor lub rower i nie musieć ograniczać się podczas pakowania walizki.