Znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest dziś właściwie standardem. Wiemy jednak, że poziom nauczania w szkołach publicznych nie jest najwyższy, stąd wielu rodziców decyduje się zainwestować w prywatne kursy dla swoich pociech. To dobre, choć kosztowne i czasochłonne rozwiązanie. Bardzo ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem takiego kursu może być natomiast obóz językowy. Na czym to polega? Jaki obóz wybrać, by zapewnić dziecku solidną porcję wiedzy połączoną z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu?
Obozy językowe cieszą się coraz większą popularnością
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kogo było stać na posłanie dziecka na obóz językowy, a już szczególnie zagraniczny. To się na szczęście zmieniło. Nie tylko przybyło dobrze zarabiających Polaków, ale też ceny takich obozów stały się bardziej przystępne. Stąd prawdziwy boom na obozy językowe, które w swojej ofercie mają niemal wszyscy renomowani organizatorzy turystyki dla dzieci i młodzieży.
Obozy językowe organizuje się na dwa sposoby:
- W kraju
- Za granicą
Szczególnie atrakcyjne są oczywiście te drugie, które przynoszą też zdecydowanie najlepsze efekty dydaktyczne. W końcu nauka języka w kraju, w którym wszyscy się nim posługują, jest o wiele efektywniejsza. Młody człowiek jest niejako zmuszony do tego, by przełamać strach przed porozumieniem się np. po angielsku. Poza tym uczestnicy zagranicznego obozu językowego mogą się – pisząc kolokwialnie – „osłuchać” z obcą mową, co ma świetny wpływ na akcent.
Kiedy warto rozważyć posłanie dziecka na obóz językowy?
Jeśli tylko pozwala Ci na to sytuacja ekonomiczna, a do tego zależy Ci, aby dziecko zrobiło szybkie postępy w nauce języka, to nie zastanawiaj się długo: obóz językowy będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to bardzo atrakcyjna forma nauki, ponieważ mamy tutaj do czynienia z klasycznym połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Podczas obozu językowego młody człowiek ma zapewniony intensywny kurs (zwykle nauka trwa kilka godzin dziennie) z profesjonalnymi lektorami. Po zajęciach jest czas wolny, który uczestnik obozu może wykorzystać na zwiedzanie okolicy, zabawy w gronie rówieśników czy szlifowanie wymowy np. podczas zakupów.
Obóz językowy to świetna opcja w sytuacji, gdy dziecko uczestniczy już w prywatnym kursie, ale efekty nauki – w Twojej ocenie – przychodzą zbyt wolno. Może to być spowodowane tym, że dziecko po prostu nie lubi tych zajęć i się do nich nie przykłada. Może być zmęczone po lekcjach w szkole, mieć zatarg z kimś ze swojej grupy.
Obóz językowy to jednak zupełnie inna „bajka”. Tutaj nawet osoby bardzo oporne na naukę znacznie szybciej przyswajają słownictwo, gramatykę i opanowują wymowę, ponieważ sama formuła jest dla nich o wiele atrakcyjniejsza.
Wybieramy obóz językowy. Od czego zacząć?
Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć, jest oczywiście zdecydowanie się na konkretny język obcy. Największą popularnością cieszą się obozy językowe z kursem języka angielskiego, jednak coraz więcej rodziców chce, aby ich pociechy były wielojęzyczne. Stąd rosnące zainteresowanie obozami z kursem języka niemieckiego, włoskiego czy hiszpańskiego.
Następnie zastanów się, czy chcesz posłać dziecko na obóz zagraniczny czy krajowy. Od tego będzie oczywiście zależeć koszt całej imprezy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najatrakcyjniejsze i najefektywniejsze są obozy zagraniczne, jednak jeśli Cię na taki nie stać, śmiało możesz poprzestać na imprezie organizowanej w kraju. Obóz językowy w Polsce wcale nie jest nudny! Takie imprezy organizuje chociażby renomowana firma Kogis, która ma w swojej ofercie obozy językowe w Zakopanem, na Mazurach czy w Łazach.
Analizując rynkową ofertę koniecznie przestudiuj program obozu. Bardzo ważne jest, aby organizator zadbał o idealny balans między nauką a wypoczynkiem. Nie powinno być tak, że dziecko spędzi cały wyjazd na nauce, bo na pewno wróci zmęczone i zniechęcone. Z drugiej strony obóz nie powinien być nastawiony tylko na zabawę – w przeciwnym razie uczestnik niewiele z niego wyniesie, a efekt dydaktyczny będzie raczej mizerny. Poproś więc organizatora o przedstawienie programu obozu i dopytaj o kompetencje lektorów, którzy mają prowadzić zajęcia z młodzieżą.
Obowiązkowa weryfikacja organizatora!
Gdy już wybierzesz obóz językowy, który spełni oczekiwania Twoje i Twojego dziecka, dokładnie sprawdź organizatora imprezy. To nie może być przypadkowa firma, która niedawno zadebiutowała na rynku i w zasadzie nie ma żadnego doświadczenia w branży. Przed podpisaniem umowy sprawdź opinie na temat organizatora i upewnij się, że figuruje on w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zażądaj również od organizatora okazania polisy ubezpieczeniowej.
Wspomniana firma Kogis cieszy się bardzo dobrymi opiniami rodziców i samych obozowiczów. Decydując się na jej ofertę nie ponosisz więc żadnego ryzyka. Zwłaszcza, że firma na swojej stronie internetowej bardzo dokładnie przedstawia programy obozów – możesz więc wcześniej upewnić się, że wybrana impreza jest tym, czego potrzeba Twojemu dziecku.
undefined