Specjaliści od podróżowania z sieci AccorHotels przygotowali listę interesujących miejsc w Gdańsku, które spodobają się osobom lubiącym czasem zejść z utartego turystycznego szlaku. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sztuki, jak i… miejskiego nocnego życia. Co warto zobaczyć w Gdańsku?
Murale na Zaspie – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego
Na gdańskim osiedlu Zaspa można podziwiać 59 wielkoformatowych malowideł, które zdobią wejścia do klatek schodowych i szczytowe ściany bloków. Prace zostały stworzone przez artystów z różnych stron świata. Nie brak tu również malowideł, które w bezpośredni sposób nawiązują do historii Polski i Gdańska.
Falowiec – najdłuższy budynek w mieście
Przy ulicy Obrońców Wybrzeża znajduje się najdłuższy budynek w mieście. Ma 10 pięter, 32 metry wysokości i 860 metrów długości. W ponad 1700 mieszkaniach mieszka około 6000 osób (oficjalnie jest tu zameldowanych prawie 3500 lokatorów). Bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia do mieszkań znajdują są na galeriach połączonych klatkami schodowymi.
Amber Sky – koło widokowe
Diabelski młyn o wysokości 50 metrów mieści się na wyspie Ołowianka. Jego nazwa nawiązuje do bursztynu – naturalnego surowca Gdańska i okolic. Przejażdżka Amber Sky trwa 15 minut – w tym czasie można podziwiać piękną panoramę miasta z zabytkową starówką, stadionem i stocznią z żurawiami. W sprzyjających warunkach widać stąd nawet odległy Hel.
Galeria Sztuki Wyboru – młoda sztuka współczesna
Galeria znajduje się w kulturalnym centrum Wrzeszcza, w Garnizonie Kultury. Prezentowane są w niej dzieła młodych współczesnych artystów – obrazy, grafiki, plakaty, rzeźby, fotografia, ceramika, a nawet projekty architektoniczne… Galeria współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, choć większość wystaw ma charakter komercyjny. Średnio 3 razy w miesiącu odbywają się tu wernisaże.
100cznia – twórcze wykorzystanie niepotrzebnych kontenerów
100cznia to kontenerowe miasteczko, które pełni funkcję przestrzeni imprezowo-kulturalnej. Kontenery pochodzą z gdyńskiej stoczni i stanęły na miejscu zburzonej Mydlarni. Urządzono w nich kilka lokali, które serwują dania z różnych zakątków świata. Na odwiedzających czekają również pracownie artystyczne, studio tatuażu i sklep z płytami winylowymi. Po obiedzie można uraczyć się kolorowym drinkiem, posłuchać muzyki na żywo i odpocząć na wygodnym leżaku. W ten sposób twórczo zagospodarowano nie tylko niepotrzebne kontenery, lecz także nieużywaną przestrzeń miejską. 100cznia funkcjonuje od maja do września. Wizyta w tej przestrzeni jest dobrym pomysłem na wieczór lub nocne wyjście z przyjaciółmi.
Fort Grodzisko – XIX-wieczne schrony na morenowych wzgórzach
XIX-wieczny kompleks częściowo ukrytych w ziemi schronów to szczególna atrakcja dla miłośników historii i militariów, a zarazem jeden z najlepszych punktów widokowych na serce Gdańska. Grodzisko ma postać wałów ziemnych połączonych z murami. Przez lata było ważnym elementem obrony Gdańska i uchroniło miasto m.in. podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej. Według legendy w jednym z podziemnych tuneli mają być ukryte skrzynie ze skarbami zrabowanymi z Bazyliki Mariackiej.
Galeria Starych Zabawek – sentymentalna podróż w przeszłość
Prywatne muzeum zgromadziło bogatą kolekcję polskich zabawek z lat 1920–1989. Można tu obejrzeć blaszane pojazdy, gumowe zwierzątka, plastikowe lalki, drewniane klocki, a nawet rzutniki i projektory wraz z dawnymi bajkami.
Chcesz poznać jeszcze więcej trójmiejskich perełek i przekonać się, czym jeszcze może zachwycać Gdańsk? Atrakcje miasta, które warto niespiesznie odkrywać, znajdziesz podczas długich przechadzek. Sprawdź hotele Gdańsk, zarezerwuj komfortowy nocleg i zostań tu na dłużej!