Egzotyczne wakacje to nie tylko biały piasek, palmy i morze. Przed wyjazdem warto sprawdzić co ma do zaoferowania kraj do którego jedziemy, zwłaszcza jeżeli wybieramy się na Karaiby. Kuba na przykład kusi tak wieloma atrakcjami, że trudno zobaczyć je wszystkich podczas jednego wyjazdu. Co warto zobaczyć na Kubie? Oto nasze podpowiedzi:
- Hawana
Hawana to niewątpliwie miasto pełne kontrastów. Z jednej strony obdrapane, stare budynki, z drugiej przepiękne, reprezentacyjne kamienice, które sprawiają wrażenie, jakby czas się dla nich zatrzymał. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wycieczki na stare miasto (Havana Vieja) które zachwyca swoją kolonialną architekturą, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będący częścią starówki Plac Katedralny to zdecydowanie jedno z najbardziej malowniczych miejsc w stolicy, przepięknie położone tuż obok wybrzeża. Warto przysiąść choć na chwilę w jednej z klimatycznych knajpek serwujących wyborne mojito i podziwiać widok na katedrę górującą nad miastem. A jeżeli mówimy już o alkoholu, to pamiętajmy, że obowiązkowo na Kubie należy skosztować rumu. W Hawanie znajdziemy muzeum tego trunku – wizyta połączona jest z degustacją. Przy okazji warto też odwiedzić jedną z najsłynniejszych na świecie fabryk cygar – kolejnego symbolu Kuby.
W Hawanie na pewno nie zabraknie miejsc z historią, jak choćby Plac Rewolucji na którym wszystko się zaczęło, cała najnowsza historia z Fidelem Castro w tle. Na tym samym placu przemawiał też Jan Paweł II podczas swojej wizyty na Kubie.
- Trynidad i Cienfuegos
Trynidad to kolejne niezwykłe miasto, w którym również odnajdziemy kolonialny styl, kolorowe domy oraz brukowane uliczki ciągnące się w górę miasta. Czas się tam zatrzymał i nic nie wskazuje na to by znowu ruszył. O panujący tam klimat troszczą się lokalne władze, które starają się to dbać o świetność zabytkowych domów, przeznaczając znaczne środki na ich renowację. W Trynidadzie koniecznie należy odwiedzić Katedrę Iglesia De La Santisima Trinidad, oraz najstarszą świątynię w mieście – kościół Nuestra Senora de la Candelaria. Podobnie jak w Hawanie, zachwyca też rynek główny Plaza Mayor.
– Zupełnie inne wrażenie sprawia Cienfuegos, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kubańskich miast – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow. – W przeciwieństwie do pozostałych kubańskich miast, tutejsza architektura jest wyjątkowo zadbana, jest tu też mnóstwo dobrze zaopatrzonych sklepów. Na zakupy na Kubie, nie będzie lepszej okazji niż podczas spaceru głównym bulwarem – Paseo El Prado, pełnego eleganckich butików – dodaje. Warto wybrać się też na Parque Jose Marti, centralny miejski plac, z łukiem triumfalnym i oddalonego nieco od centrum Punta Gorda, dzielnicy w której znajdują się imponujące pałace z początków XX wieku. O urokliwości tego miejsca może świadczyć fakt, że nazywany jest „kubańskim Paryżem”.
- Nurkowanie w Varadero
Wakacje to przede wszystkim wypoczynek, a Varadero jest do wypoczynku wręcz stworzone. To największy kurort na Kubie, słynący z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie i ekskluzywnych hoteli. Lazurowe niebo, karaibskie plaże i nieskazitelna woda z przyległą rafą koralową sprzyja wypoczynkowi i zachęca do skorzystania z bogatej oferty sportów wodnych. Idealne miejsce do snorkelingu lub nurkowania – można podziwiać rafy i podwodne jaskinie. W Varadero znajdują się np. jaskinie Bellamar czy Santa Catalina uznane za jedne z najpiękniejszych grot na całym wybrzeżu karaibskim. Polecamy też rejs katamaranem Crucero del Sol na pobliską wyspę Cayo Blanco, gdzie jest możliwość kąpieli z delfinami w ich naturalnym środowisku.
- Guama i farma krokodyli
Guama to miejsce bardzo ważne dla historii całej Kuby – to właśnie tam 4000 lat temu rozpoczęło się osiedlanie wyspy, na którą jako pierwsi dotarli Indianie Tainos. To właśnie na ich cześć Kubańczycy zrekonstruowali indiańską wioskę by kultywować pamięć o przodkach. Wyprawa tam to nie tylko okazja do zgłębienia wiedzy, ale i niezapomniane widoki – rejs przez Lagunę Skarbów, a następnie po kanałach przy lasach namorzynowych to wyjątkowe przeżycie.
Do obowiązkowych punktów na turystycznej mapie półwyspu Zapata, należy też farma krokodyli. Powstała w 1959 roku, a jej celem miały być badania nad zagrożonymi gatunkami – krokodylem kubańskim (Crocodylus rhombifer) i krokodylem amerykańskim (Crocodylus acutus). Niestety szczytny cen rozmył się gdzieś po drodze i dziś miejsce służy wyłącznie do celów turystycznych, mimo to warto je odwiedzić i zobaczyć te majestatyczne gady w naturalnym środowisku.
- Buena Vista Social Club
Legendarny kubański zespół już nie istnieje, mimo to trudno mówić o klimacie Kuby bez wspomnienia o muzyce charakterystycznej dla tego miejsca. Przepięknej salsy w wykonaniu muzyków zaprzyjaźnionych z artystami legendarnego zespołu można, a nawet należy posłuchać w sali koncertowej Plaza America w Varadero.
Źródło: www.r.pl/Kuba