Czy raczki turystyczne są niezbędne w górach?

Z roku na rok wspinaczki górskie cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie znacznie częściej wybierają aktywne spędzanie urlopu w górach, niż siedzenie na plaży czy pływanie w jeziorze. Jednak zdecydowanie się na zdobywanie jakiegokolwiek szczytu, łączy się z pewnymi zasadami, których należy przestrzegać aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Jedną z najważniejszych rzeczy potrzebnych na wysokościach są odpowiednio dobrane buty.

Czy warto brać raczki w góry?

Raczki turystyczne nie zawszę są niezbędne do wspinaczek, jeśli pogoda jest ładna a góra pod którą podchodzimy niezbyt stroma – wówczas prawdopodobnie można bezpiecznie i z powodzeniem dojść na szczyt bez nich. Problem pojawia się wtedy, gdy pogoda się zmieni, deszcz może spowodować, że podeszwa będzie się ześlizgiwać – tak samo w przypadku zmrożonego podłoża. Wspinanie się w takich warunkach jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim ryzykowne, dlatego w takiej sytuacji warto wspomóc przyczepność swoich butów.

Zachowanie stabilności i dobrej przyczepności w górach jest bardzo ważna, dobre buty zapewnią nam pewne przytrzymanie kostki, jednak w tak trudnym terenie łatwo o kontuzję. Dlatego podczas wędrówek górskich warto zaopatrzyć się w raczki turystyczne, które poprawią przyczepność, nie zajmują one dużo miejsca, a mogą pomóc w wielu przypadkach. Na rynku jest spory wybór i należy je dobierać w zależności od miejsca w którym planujemy się wspinać, trzeba wybrać materiał z którego zostały wykonane w taki sposób, żeby były one jak najbardziej optymalne dla użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że większość raczków dostępnych w sklepach nie nadaje się do alpinizmu wyczynowego, mimo to ich wybór jest odpowiedni dla tych którzy chodzą w góry rekreacyjnie.

Układ kolców

Raczki raczkom nie równe, w sklepach znajdziemy różne ich typy różnymi układami kolców, są one inne w zależności od zastosowania do którego zostały zaprojektowane. Dla tych którzy preferują niskie szlaki, dobrze sprawdzą się raczki turystyczne z kolcami umiejscowionymi na śródstopiu, ich ilość waha się przeważnie od 4 do 6, wchodzą one w podłoże dużo głębiej, przez to, że mają mniejszą powierzchnie zębów. Nie obejmują one całej podeszwy, co przekłada się na mniejszą wagę całego buta – w efekcie daje to większy komfort.

Inna wersja raczków turystycznych, bardziej klasyczna i znana, posiada kolce obejmujące w całości spód buta, przeważnie są one cięższe od tych posiadających zęby tylko w centralnej część, jednak sprawdzą się dużo lepiej w wysokich górach oraz na stromiznach. Kolce ułożone w przedniej części sprawiają, że podeszwa nie będzie się ślizgać w momencie pochylenia terenu – czego brak w przypadku poprzedniego typu raczków.