Podczas każdego wyjazdu może nam się przytrafić nieszczęśliwy wypadek albo choroba, dlatego zawsze należy mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę i polisę ubezpieczenia turystycznego, jeśli wyjeżdżamy za granicę. W samochodzie apteczka to obowiązek, ale jeśli jedziemy na wakacje za pomocą innego środka lokomocji? A co wziąć w roczną podróż?
Zanim zaczniemy się pakować, warto zaznajomić się z poradnikami i blogami podróżniczymi. To prawdziwa kopalnia wiedzy, zwłaszcza, jeśli nie mamy doświadczenia w tym temacie.
Tabletki przeciwbólowe
To najważniejsza część apteczki. Te leki pozwalają uśmierzyć różnego rodzaju bóle (od najczęstszych bólów głowy, przez bóle brzucha aż po bóle zębów). Mają też właściwości przeciwzapalne i obniżające gorączkę. To często leki pierwszej potrzeby, które kończą się najszybciej.
Tabletki przeciwbólowe warto dobrać pod względem zróżnicowanej mocy działania. Od zwykłych, zawierających np. ibuprofen, aż do tak mocnych jak na przykład ketonal.
Leki przeciwhistaminowe
Chyba nie ma dzisiaj osoby, która nie jest na nic uczulona. Nawet jeśli tak sądzi, to nigdy nie wiadomo, czy tam, gdzie się wybiera, nie rośnie jakaś roślina, która uczuli. Nawet zwykły katar potrafi bardzo uprzykrzyć życie i odebrać radość z urlopu, zwłaszcza jeśli zamieni się w przewlekły, alergiczny nieżyt nosa. A jeśli dojdzie do tego wysypka, albo swędzenie i puchnięcie oczu to można zapomnieć o dobrym samopoczuciu. Dlatego wyjeżdżając dobrze jest zadbać o zapas leków antyhistaminowych. Od tabletek zaczynając na kroplach do nosa i oczu kończąc.
Woda utleniona
Woda utleniona stanowi pierwszą pomoc w razie jakichkolwiek skaleczeń. Dostępna jest pod postacią żelu, zajmuje dużo mniej miejsca niż butelka, a jest tak samo skuteczna.
Plastry, gazy
Pamiętajmy, aby w naszej apteczce znalazły się plastry, gaza a także zapieczętowany gazik nasączony płynem odkażającym.
Na problemy z brzuchem i trawieniem
Jeśli wybieramy się do krajów zupełnie odmiennych kulturowo, takich jak na przykład Egipt czy Indie, gdzie zatrucia i problemy z trawieniem są bardzo częste, warto zadbać o specjalistyczne leki. Jednak takie przykre zdarzenia mogą przytrafić się nawet w domu. Dlatego warto mieć zawsze ze sobą przynajmniej dostępne bez recepty tabletki oraz Smectę (proszek do rozpuszczania w wodzie), które przywracają właściwe trawienie, uspokajają jelita i żołądek.
Na problemy z pęcherzem
Zapalenie pęcherza to raczej przypadłość kobieca, ale kto nie miał ten nie wie, jak bardzo jest uciążliwa i bolesna. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć blister odpowiednich tabletek zawsze przy sobie.
Przeciwko ukąszeniom i na ukąszenia
Spray przeciwko komarom i meszkom oraz żel na ukąszenia to często towar pierwszej potrzeby. Zwłaszcza na campingach lub podczas wędrówki przez miejsca wilgotne i zacienione.
Maść na problemy skórne
Dobrze mieć ze sobą maść, którą stosuje się na różnego rodzaju problemy skórne, głównie związane ze zranieniami. Dzięki niej zmniejszymy ryzyko infekcji. Na przykład, gdy zatniemy się nożem, to skóra leczona taką maścią bardzo szybko się zagoi i zregeneruje.
Maść na poparzenia i krem do opalania
Specyfików na poparzenia słoneczne jest bardzo wiele. Możemy na przykład rozważyć małą tubkę ziołowej maści działającej kojąco na skórę, która ucierpiała w wyniku poparzeń słonecznych ale także przesuszeń czy odmrożeń. Oprócz tego nie zapomnijmy o kremie do opalania z filtrem UV.
Przeciwko przeziębieniu
Ze wszystkich chorób sami jesteśmy w stanie wygrać chyba tylko z przeziębieniem. Weźmy więc aspirynę lub polopirynę oraz witaminę C a także rozpuszczalne w wodzie proszki przeciwko objawom przeziębienia i grypy. Możemy zażyć je również profilaktycznie, gdy zmoczy nas deszcz lub przewieje chłodny wiatr.
Na choroby przewlekłe
Każda choroba przewlekła wymaga posiadania zawsze przy sobie specjalistycznych leków. Nie zapomnijmy o nich, bo często są to medykamenty na receptę, których możemy nie dostać za granicą bez konsultacji z lekarzem.
Wyjazd w tropiki
W przypadku wyjazdu w kierunkach egzotycznych weźmy również odpowiednie specyfiki, właściwe dla występujących tam chorób, np. przeciwmalaryczne. Pamiętajmy też koniecznie o wykonaniu szczepień zalecanych dla danych krajów, na przykład szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
Czego nie bierzmy?
W naszej apteczce raczej niech nie znajdzie się żaden antybiotyk. Niektórzy biorą ze sobą tego typu leki, bo zostają po jakiejś kuracji, ale przecież to są specyfiki przepisywane do konkretnej choroby. Ich stosowanie bez konsultacji z lekarzem nie jest dobrym pomysłem.
Co zrobić w razie choroby lub wypadku?
Choroba atakuje w najmniej odpowiednich miejscach, na przykład, gdy jesteśmy w małej miejscowości, gdzie nie ma nawet sklepu. Jednak czy to kurort turystyczny, czy maleńka wieś, w każdym przypadku należy się w pierwszej kolejności kontaktować z ubezpieczycielem, a właściwie z jego operatorem assistance. Operator assistance współpracując z placówkami medycznymi na całym świecie, wskaże nam najbliższą z nich, często z możliwością bezgotówkowej pomocy (a jeśli nie będzie takiej opcji, to dostaniemy zwrot 100% kosztów poniesionych na ratowanie życia i zdrowia). Co więcej, jeśli się okaże, że najbliższy lekarz jest nadal dla nas za daleko, asystor zorganizuje (bez dodatkowych kosztów dla nas) transport do tej placówki. A w najgorszym razie może nawet zorganizować transport do Polski – zarówno osoby chorej jak i towarzyszącej.
Zadbajmy o to, aby nasza polisa turystyczna (możecie sprawdzić jej koszt m.in. za pomocą tego generatora: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-podrozy/ubezpieczenie-radosc-odkrywania) obejmowała swoim zakresem choroby przewlekłe, takie jak astma czy alergia a suma ubezpieczenia wynosiła 200 000 zł na osobę na koszy leczenia za granicą. Będziemy wtedy spokojni, że w razie nieszczęścia uzyskamy odpowiednią pomoc, nawet w najdroższym kraju. Dodatkowo dobrze wyposażona apteczka zapewni nam komfort w razie lekkich niedogodności zdrowotnych.
Warto przemyśleć kwestię zdrowia na wyjeździe, po to, aby w trudnej sytuacji móc zadziałać odpowiednio samemu oraz mieć możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy, która uratuje nie tylko nasze zdrowie ale i życie.