Gotowanie na campingu – na czym gotować, będąc na obozie?

Wyjazd na camping to doskonały sposób na spędzenie wakacji czy długiego weekendu na łonie natury. By jednak wyprawa udała się jak najlepiej i by uniknąć problemów, warto przygotować się do niej starannie. Jedną z głównych kwestii, poza namiotem lub przyczepą campingową, jest kwestia gotowania. Można oczywiście bazować na ognisku, które zapewnia klimat, na dłuższą metę jednak lepiej wybrać rozwiązanie praktyczne i wygodne. A mowa tu o palnikach turystycznych. Dlaczego warto je mieć na wyjeździe i jak wybrać najlepszy?

Palniki turystyczne – jak wybrać najlepszy?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów palników, co może utrudniać wybór osobom początkującym w temacie biwakowym. By ułatwić podjęcie decyzji, przed zakupem kuchenki turystycznej warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • W jakich warunkach i okolicznościach kuchenka będzie używana?
  • Jakie paliwo będzie dostępne?
  • Czy dany model kuchenki jest łatwy w użyciu i w konserwacji?
  • Czy pasują do niego różne naczynia i garnki?

Po ustaleniu odpowiedzi na te podstawowe pytania, wybór najlepszego modelu palnika turystycznego będzie z pewnością łatwiejszy.

Rodzaje palników turystycznych

Rodzajów przenośnych kuchenek, które można zabrać na camping jest kilka, a wśród nich:

  • Kuchenki gazowe,
  • Palniki na paliwo płynne,
  • Kuchenki spirytusowe,
  • Kuchenki na paliwo stałe,
  • Palniki na drewno,
  • Zintegrowane systemy, na które składa się kuchenka turystyczna wraz z osłoną i naczynie z radiatorem. To już właściwie odrębna kategoria.

Najbardziej popularne są palniki gazowe. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w użytkowaniu, a także fakt, że dają gorący i czysty płomień. Zasilane są małymi nabojami, inaczej zwanymi kartuszami, czyli jednorazowymi pojemnikami wypełnionymi gazem. Decydując się więc na palnik gazowy, należy pamiętać o uzupełnianiu zapasów paliwa, jak również sprawdzeniu, czy w miejscu, do którego się udajemy, dostępny będzie odpowiedni model nabojów.

Gazowe palniki turystyczne występują zarówno w niewielkich rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można je zabrać w górski szlak, jak i w nieco większych o bardziej stabilnej budowie. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem na dłuższe wyprawy są palniki pośrednie, czyli składane, łączące profesjonalną funkcjonalność oraz wygodę w transporcie dwóch wcześniej wymienionych. Modele tego typu dostępne w e-horyzont.pl mają stabilną i wytrzymałą konstrukcję, dzięki czemu można na nich gotować w każdych warunkach i w różnych naczyniach. Po zakończeniu przyrządzania posiłku taką kuchenkę turystyczną wystarczy złożyć i z łatwością zmieści się do plecaka. Takie rozwiązanie jest niezwykle uniwersalne, ponieważ zapewnia komfortowe gotowanie nie tylko na biwaku czy campingu, ale także podczas bardziej ekstremalnych wędrówek na górskich szlakach.

O czym jeszcze pamiętać, kupując palnik turystyczny?

Przygotowując się do wyjazdu i kompletując ekwipunek, warto pamiętać nie tylko o kupnie odpowiedniej kuchenki, ale i akcesoriów, które ułatwią gotowanie nawet w ekstremalnych warunkach. Pogoda nie zawsze będzie sprzyjać, koniecznością wydaje się więc zaopatrzenie się w wiatrochron, czyli osłonę dla palników turystycznych. Osłona taka pozwala na ochronę przed wiatrem, dzięki czemu możliwe jest przyspieszenie gotowania nawet o połowę. To również sposób na zaoszczędzenie gazu czy paliwa do kuchenki, przydatny szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma sklepów, a my znajdujemy się na mało uczęszczanym szlaku.