Organizując sobie wypoczynek, zazwyczaj zaczyna się od wyboru lokalizacji. Mając zaplanowane już miejsce zimowych ferii, czyli konkretną miejscowość lub region – można rozpocząć poszukiwania kwatery.
O czym należy pamiętać na długo przed feriami zimowymi?
O czasie. Ferie zimowe są okresem intensywnego ruchu turystycznego w górach. Jeżeli wypoczynek nie jest organizowany cyklicznie – w tym samym miejscu, z wykorzystaniem tych samych kwater, jego planowanie należy rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej, zwłaszcza, jeżeli komuś szczególnie zależy na jakiejś konkretnej miejscowości wypoczynku.
Zostawiając szukanie kwatery na ostatnie dni lub tygodnie przed wyjazdem na ferie, trzeba liczyć się z koniecznością zmiany planów, ponieważ większość noclegów może być już wtedy zarezerwowana, a źle dobrane – względem własnych potrzeb – miejsca noclegowe mogą zepsuć nawet najlepszy wypoczynek. W takim przypadku warto pomyśleć o zmianie miejscowości.
W wyborze kwater, poza dobrymi znajomymi, chętnie zazwyczaj polecającymi sprawdzone miejsca, w których sami kiedyś gościli, pomagają także serwisy, takie jak https://oferia.pl/wykonawcy/turystyka/noclegi. Gromadzą one bieżące oferty noclegowe i zestawiają ogłoszenia wyświetlane wedle wybranych kryteriów, dzięki czemu łatwiej i szybciej można znaleźć kwaterę na ferie 2018 lub inny interesujący okres.
Jak dopasować kwaterę do własnych potrzeb?
Jeżeli mowa o feriach, to zazwyczaj wypoczynek dotyczy rodzin z dziećmi. W tym przypadku szczególnie starannie należy przemyśleć wybór miejsca. Pozornie nieistotne drobiazgi, mogą bowiem okazać się później dużą niedogodnością.
- „Wszechstronność” kwatery. W przypadku ferii rodzinnych, kwatera powinna być dopasowana do potrzeb osób w różnym wieku. Na zewnątrz musi być wygodne miejsce parkingowe, a środku (choćby najskromniejsza) sala zabaw, w której dzieci zamieszkujące daną kwaterę, mogą swobodnie bawić się i poznawać. Niezbędne jest również odpowiednie miejsce do przechowywania zimowego sprzętu sportowego, z którego najczęściej korzysta się podczas ferii.
- Bliskość stoków narciarskich. Osoby korzystające z uroków szusowania na stoku lub z zimowych szkółek narciarskich powinny mieć na uwadze ich niewielką odległość od kwatery. Idealną sytuacją jest możliwość przejścia na stok – bez potrzeby korzystania z auta czy specjalnych autobusów dowożących chętnych w pobliże wyciągów. Niestety, liczba takich kwater jest mocno ograniczona, więc trzeba po prostu zwrócić uwagę na te, z których jest jak najkrótszy dojazd na interesujące stoki.
- Szkółki i przedszkola narciarskie dla najmłodszych. Rodzinne ferie można zaplanować w sposób pozwalający zrelaksować się wszystkim członkom rodziny. Zimowe kursy nauki jazdy na nartach lub snowboardzie zazwyczaj obejmują kilkugodzinne zajęcia wraz z opieką profesjonalnych instruktorów i animatorów. Warto wcześniej upewnić się, czy są wolne miejsca w danym terminie na takim kursie odbywającym się w miejscowości, w której ma się zarezerwowane noclegi lub odwrotnie – szukać noclegów w miejscowościach oferujących tego typu atrakcje.
- Atrakcje na wypadek złej pogody. Ferie zimowe, choć kojarzą się ze sportowym wypoczynkiem, niestety nie zawsze takie są. Niekiedy pogoda nie pozwala na pełne korzystanie z uroków sportów zimowych, wiec warto się zabezpieczyć. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych, konieczność znalezienia dodatkowej rozrywki może okazać się niezbędna. W czasie ferii zimowych jak grzyby po deszczu pojawiają się różne atrakcje w postaci lodowych miast, lodowisk, kiermaszów, sal zabaw etc. W wielu miejscowościach przez cały rok dostępne są też aquaparki czy trasy wycieczkowe. Wybierając kwaterę na ferie, warto zatem zapewnić każdemu dostęp do różnych atrakcji.
Ferie 2018 – jak nie dać się oszustom?
Każdego roku, począwszy od grudnia, góry powoli zapełniają się turystami i – podobnie jak w poprzednich latach – także na przełomie 2017 i 2018 pojawia się problem fali oszustw związanych z wynajęciem kwatery na ferie. Sprzedawanie nieistniejących miejsc noclegowych, w nieistniejących pensjonatach czy hotelach jest tym łatwiejsze, że oszuści zazwyczaj oferują bardzo atrakcyjne ceny.
- Zaniżona cena noclegu w stosunku do konkurencji w danej miejscowości powinna wzmóc czujność – komfort w pełni sezonu narciarskiego i ferii zimowych ma swoją cenę. Zbyt tania kwatera oferująca jednocześnie wszystkie wygody jest z pewnością podejrzana.
- Warto mieć pewność, co do uczciwości wynajmującego – można sprawdzić obiekt, który oferuje interesujące noclegi – wystarczy na przykład przejrzeć informacje o legalnie działających kwaterach na stronie internetowej danego urzędu miasta. Przykładowo, chcąc sprawdzić kwaterę z okolic Zakopanego, można na stronie urzędu miasta Zakopane wybrać zakładkę „sprawdź kwaterę”. Pełny spis legalnie działających pensjonatów czy hoteli dostępny jest natomiast na stronach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakładce „Baza przedsiębiorców” (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx).
Artykuł sponsorwany