Historia niezwykłej wyprawy dwóch braci, którzy przemierzyli największą rzekę świata…na rowerach. Zakrawała na niemożliwe do zrealizowania szaleństwo, okazała się wspaniałą przygodą i cenną życiową lekcją. Dla jednego była spełnieniem marzeń, dla drugiego – ostatnią szansą na ocalenie.
“Rowerem po Amazonce” premiera 15 marca 2017.
Wyprawa niezwykła, bo Amazonka nie jest zwykłą rzeką. Prawie siedem tysięcy kilometrów przez góry i dżunglę. Nie jedno, ale dwa źródła. Ujście dwustukilometrową deltą do oceanu. Rwące bystrza. Fale, jak na oceanie. Uwielbiana równie mocno, jak nienawidzona. Ale niezmiennie fascynująca.
Przypadkowo, w trzydziestą rocznicę pierwszego przepłynięcia całej Amazonki, od źródła od ujścia, Dawid Andres i Hubert Kisiński wyruszyli w podróż z nurtem królowej rzek…. na rowerach. Ale nie zwykłych rowerach. Na rowerach amazońskich.
Nieprzypadkowo, opowieść o przeżyciach braci, poznawaniu rzeki i ludzi, a przede wszystkim samych siebie, snuje Piotr Chmieliński – pierwszy w świecie człowiek, który przepłynął kajakiem Amazonkę. Wracając po trzydziestu latach na jej brązowe wody, wspólnie z Dawidem i Hubertem zmierza się z fenomenem Amazonki i ulega magicznemu wpływowi, który urzeka, a jednemu z braci ratuje życie.
“Najpotężniejsza rzeka świata, 8 tysięcy kilometrów przez najbardziej niedostępne tereny na Ziemi, dzikie zwierzęta, piraci, gangi narkotykowe i dwóch śmiałków… na rowerach! Dawid Andres i Hubert Kisiński mieli szalony, niewykonalny plan. I zrealizowali go! To historia o marzeniach, wewnętrznej sile i wielkiej determinacji. A opisał ją Piotr Chmieliński, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia, co światowe media uznały za jedno z największych osiągnięć eksploracyjnych XX wieku. Od tamtej pory nie tylko wielokrotnie wraca nad tę rzekę, żeby ją badać i opisywać, ale też dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą.
Tym razem jako przewodnik i dobry duch przeprowadził przez meandry Amazonki kolejnych młodych eksploratorów. Piotrze, dziękuję Ci za inspirację, a naszą przyjaźń uważam za wielki przywilej i zaszczyt.” Martyna Wojciechowska, dyrektor programowa Travel Channel, dziennikarka, podróżniczka i pisarka
“Nie ma na świecie chyba nikogo, kto bardziej niż Piotr Chmieliński nadawałby się do opisania liczącej 7000 kilometrów rowerowej podróży braci Dawida Andresa i Huberta Kisińskiego po Amazonce. Piotr, który jako pierwszy pokonał kajakiem całą Amazonkę i od lat jest zaangażowany w badania jej źródeł, doskonale zna trudności i przeszkody piętrzące się na rzece. Podobnie jak bracia pokonuje je w sposób unikalny i nowatorski. Piotr ma nienasycony apetyt na przygody, co pozwala mu opowiedzieć naprawdę świetną historię.”
Bernadette McDonald, kanadyjska pisarka, autorka m.in. „Ucieczki na szczyt” o dziejach polskiego himalaizmu
“Niewielu jest ludzi na ziemi, którzy znają Amazonkę tak dobrze, jak Piotr Chmieliński. Jeszcze mniej może opowiedzieć niezwykłą historię o wyprawie braci Dawida Andresa i Huberta Kisińskiego, którzy “przepedałowali” rzekę na rowerach. Piotr, który jako pierwszy pokonał całą długość Amazonki kajakiem i który służy poradą i wsparciem innym ekspedycjom podążającym jego śladem, wie, jakim wyzwaniem jest pokonywanie największej rzeki świata. Tym bardziej docenia osobiste wyzwanie, jakie podjął Hubert, czyniące podróż niezwykle inspirującą. To rzadka, ale doskonała kombinacja, która układa się we wspaniałą opowieść.”
Joe Kane, amerykański pisarz, towarzysz Piotra Chmielińskiego w wyprawie kajakowej od źródeł do ujścia Amazonki na przełomie 1985 i 1986 roku, którą opisał w książce „Z nurtem Amazonki”
Piotr Chmieliński (ur. 1952) – pierwszy w świecie człowiek, który przepłynął kajakiem i pontonem całą Amazonkę. Wcześniej współorganizował wyprawę kajakową Canoandes-79, której uczestnicy podróżując przez Ameryki Północną i Południową dokonali spływu 23 górskimi rzekami. Wśród 13 nich znalazła się również Colca, a ściślej jej odcinek płynący w dotąd nierozpoznanym i niezdobytym najgłębszym na świecie kanionie – kanionie Colca w Peru.
Obecnie Piotr Chmieliński mieszka w USA, gdzie prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się problematyką ochrony środowiska. Zajmował się między innymi badaniami jakości powietrza po zamachach terrorystycznych w World Trade Center w 1993 i 2001 roku. Ostatnio koordynował badania środowiskowe podczas remontu kopuły Kapitolu w Waszyngtonie.
Amazonka od ponad 30 lat zajmuje istotne miejsce w życiu i działalności Piotra Chmielińskiego. Szczególnym obszarem jego zainteresowań są źródła największej rzeki świata. Uczestniczył w kilku ekspedycjach badawczych, głównie pod auspicjami National Geographic Society oraz Explorers Club, mających na celu określenie lub potwierdzenie ich lokalizacji. Wspiera inicjatywy podróżnicze i eskploracyjne realizowane na Amazonce oraz w Ameryce Łacińskiej, a przede wszystkim inicjatywy podejmowane przez polskich podróżników.
Dawid Andres (ur. 1975) – inicjator wyprawy rowerowej po Amazonce i pomysłodawca rowerów amazońskich.
Na drugim roku studiów wyjechał z Polski, by pracować na statkach pasażerskich, co rozbudziło w nim pasję do podróżowania. Od 2000 roku mieszka w Anthem, w stanie Arizona w USA. Przez wiele lat jeździł ciężarówkami po Stanach Zjednoczonych łącząc pracę ze swoją pasją poznawania świata.