Demianowska Jaskinia Wolności

Demianowska Jaskinia Wolności zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń na Słowacji. Znajduje się bardzo blisko granicy z polską, w północnych stokach Niżnych Tatr, około 15 km na południe od Liptowskiego Mikulasza. Z Polski można tu łatwo dojechać przez przejścia w Chyżnem, Chochołowie lub Korbielowie. Dzięki temu wizyta w jaskini i Demianowskiej Dolinie może być dobrym uzupełnieniem pobytu w Tatrach, na Podhalu, w Beskidzie Żywieckim lub na Orawie. Demianowska Dolina jest jednym z najpopularniejszych w północnej Słowacji rejonów turystyki aktywnej. Wznosi się nad nią szczyt Chopok i główna grań Niżnych Tatr, działa kolej linowa, a zimą okolica zmienia się w chętnie odwiedzany przez turystów ośrodek narciarski Jasna – Chopok.

Jaskinia Wolności (Jakyna Svobody) uważana jest za najpiękniejszą z całego systemu Jaskiń Demianowskich. Cały system to ponad 40 km korytarzy, a Jaskinia Svobody obejmuje około 11 km. Do zwiedzania udostępniono tu nieco ponad 2 km chodników na dwóch trasach – Tradycyjnej i Wielkiej. Trasa Tradycyjna ma 1150 m i jej przejście trwa 60 min. W jego trakcie pokonuje się ponad 900 schodów. Wielka Trasa różni się dodaniem do trasy tradycyjnej Komory Wielkiej oraz Sali Różowej i Galerii Kralowej. Liczy 2150 m i ponad 1100 schodów, a jej pokonanie zajmuje 100 min. Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem, wejścia są grupami o określonym czasie. W sezonie, gdy ruch jest duży obsługa wpuszcza kolejne grupy także poza godzinami wymienionymi na stronie, pozwalając jednak zachować drożność korytarzy. Warto pamiętać, że atrakcja zamykana jest dość wcześnie- wiosną i jesienią ostatnie wejście jest zwykle około 13:30, zaś latem o 16:00.

System Jaskiń Demianowskich wytworzył się w skałach wapiennych w Niżnych Tatrach na skutek erozyjnej działalności potoku Demianówka, który płynąc pod ziemią wyrzeźbił korytarze. Przez setki tysięcy lat powstała tu także bogata szata naciekowa o zróżnicowanej kolorystyce. Kolor ścian jaskini i nacieków jest uzależniony od domieszki minerałów i pierwiastków w wapieniu. Występują tu kolory od śnieżnobiałego przez żółty, pomarańczowy, brązowawy po szary i niebieski. Cały system znajduje się na 6 poziomach, a jego deniwelacja wynosi 130 m.

Do okresu międzywojennego system podziemnych korytarzy pozostawał ukryty przed ludzkim wzrokiem. Jego odkrywcami są Alois Kral i Adam Misur, którzy w 1921 r. zeszli pod ziemię jednym z otworów na terenie Doliny Demianowskiej. Niemal od razu po odkryciu wejście zabezpieczono by nie dopuścić do niszczenia cennej szaty naciekowej, ale jednocześnie zaczęto prowadzić prace zmierzające do jej systemowego udostępniania. Pierwsze otwarcie nastąpiło już w 1924 r. po wybudowaniu chodników i doprowadzaniu oświetlenia. W latach 1928-1929 wykopano sztuczne, wygodne wejście do jaskini z korytarzem umieszczonym na zboczu Doliny. Służy ono turystom do dziś.

Wędrówka przez korytarze Jaskini Wolności pozwala oglądać z bliska przepiękną i bardzo zróżnicowaną szatę naciekową w różnych kolorach. Kolejne komnaty i galerie odkrywają coraz to nowe cuda, od stalaktytów, stalagmitów i kolumn przez draperie i skalne wodospady po podziemną, pięknie podświetloną rzekę oraz „wieczną wodę” – miejsce, gdzie nieprzerwanie cały czas opada mini kutyną wodną ze stropu jaskini. Dziś dzięki podświetleniu jest ładnie wyeksponowana.

Planując wejście do Jaskini Wolności warto pamiętać, że niezależnie od warunków pogodowych, wewnątrz panuje dość stała temperatura 6-7 st. C. Latem to miła ochłoda, ale po pierwszych kilku-kilkunastu minutach można odczuwać mocny chłód. Dlatego warto zabrać ze sobą bluzę lub kurtkę, a także ubrać buty z zakrytymi palcami i piętami. Wewnątrz jaskini jest wilgotno, co sprawia, że chodniki bywają trochę śliskie. Trasa wymaga pokonania zależnie od opcji ponad 900 lub nawet ponad 1100 schodów. Bilety do jaskini kupuje się w kasie przy wejściu i warto mieć ze sobą gotówkę ponieważ czasami terminale do płatności odmawiają współpracy. W Jaskini zdjęcia można robić tylko po wykupieniu specjalnego biletu kosztującego 10 EUR.