Leżący nad Wisłą Toruń należy do najlepiej zachowanych staromiejskich zespołów w Polsce. Średniowieczny układ zabudowy Starego i Nowego Miasta, z prostokątnymi rynkami i krzyżującymi się pod kątem prostym ulicami tworzy zamkniętą w murach szachownicę, w której na każdym kroku natknąć się można na ciekawe zabytki. Znaczenie całego założenia doceniło UNESCO wpisując je na Listę Światowego Dziedzictwa.
Toruń był jednym z najważniejszych i najpotężniejszych miast północnej Polski. Swój dobrobyt czerpał przede wszystkim z tego, że znajdował się na szlaku handlowym wiodącym Wisłą do Gdańska. Z tego powodu, pomimo położenia w głębi lądu należał do Hanzy, potężnego związku miast prowadzących w północnej Europie handel morski. O zamożności miasta świadczy fakt, że było ono w stanie w czasie wojny trzynastoletniej wpłacić do królewskiej kasy równowartość przychodów Krakowa z 80 lat. Największy rozkwit przezywał Toruń na przełomie XV i XVI wieku. Na szczęście oszczędzały go późniejsze kataklizmy i dużą część ówczesnej zabudowy oglądać możemy do dziś.
Obecnie Toruń kojarzony jest przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Wielki astronom urodził się tu w 1473 roku. Choć dziś na Starym Mieście oglądać można Dom Kopernika oraz znajdujące się w nim muzeum uczonego to tak naprawdę nie wiadomo, gdzie tak naprawdę mieszkała jego rodzina. Niemniej urokliwa średniowieczna kamienica jest symbolem jego łączności z miastem. Do postaci tej nawiązuje także znajdujące się niemal w centrum miasta, tuż za gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Planetarium i Orbitarium. W tym drugi duże zainteresowanie wzbudza interaktywna sala z modelem sondy Cassini, którą można sterować za pomocą specjalnych pulpitów.
Zespół staromiejski Torunia składa się ze Starego i Nowego Miasta. To drugie jest ledwie o 50 lat młodsze, a powstało ponieważ ośrodek rozrastał się tak szybko, że ludzie nie mieścili się w pierwotnym założeniu. Tworzy je szachownica uliczek i placów, wśród których wyróżniają się dwa rynki. Bardziej znany jest rynek staromiejski z ceglanym, potężnym ratuszem, nad którym góruje wieża. Warto zajrzeć na jego dziedziniec by przekonać się o rzeczywistej wielkości budowli. Na wprost niego wznosi się Dwór Artusa, dawna siedziba jednego ze stowarzyszeń kupieckich, któremu patronował mityczny Król Artur. Dom bractwa wyróżnia się zdecydowanie na tle innych kamienic wielkością oraz misternymi zdobieniami. Tu na parterze kupić można słynne toruńskie pierniki, które doczekały się nawet swojego muzeum. Pierników i nawiązań do nich nie brakuje też w innych miejscach Starego Miasta. To nie tylko sklepiki, w których można kupić pierniki, ale też Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika. W pierwszym można poznać historię wyrobu najbardziej znanego toruńskiego przysmaku podczas zwiedzania interaktywnej wystawy, w drugim zaś wziąć udział w pokazie i warsztatach wypieku i zdobienia pierników.
Nieopodal Rynku wznoszą się dwa najważniejsze kościoły starego Torunia. Katedra pod wezwaniem św. Janów charakteryzuje się masywną, przysadzista wieżą. Natomiast stojący na tyłach rynku kościół pofranciszkański pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zgodnie z regułą zakonu, każącą budować świątynie oszczędne w formie nie posiada wieży w ogóle. Wewnątrz można za to znaleźć fragmenty średniowiecznej polichromii przedstawiającej świętych.
Stare Miasto w Toruniu obwiedzione było murami miejskimi. Uznawane są one za jedne z najstarszych w Polsce. Zachowały się od strony Wisły w bardzo dobrym stanie. Szczególną uwagę odwiedzającym miasto zwraca narożna baszta o pochylonych ścianach. Nazywana popularnie Krzywą Wieżą odchyliła się od pionu już w czasach średniowiecznych i w tej pozycji funkcjonuje do dziś. nie jest może tak spektakularna jak Krzywa Wieża w Pizie ale 140 centymetrów odchyłu robi wrażenie.
Toruń to urokliwe i malownicze miast, które warto uwzględnić w swoich planach wycieczkowych. Nastrojowe uliczki, piękna zabudowa, na której śledzić możemy rozwój miasta od średniowiecza do czasów baroku oraz liczne atrakcje dodatkowe pozwalają na spędzenie tu bardzo ciekawego czasu. Można go połączyć ze zwiedzaniem zamku w Golubiu – Dobrzyniu czy uzdrowiska w Ciechocinku i stworzyć różnorodny plan niezapomnianej wycieczki.