Sulovskie Skały

Sulovske Skały są częścią Gór Strażowskich i znajdują się w północnej Słowacji, niedaleko miast Żylina i Bytca. Ich głównym centrum turystycznym jest miejscowość Sulov- Hradna. Cały rejon odznacza się bardzo bogatą rzeźbą terenu z licznymi wychodniami skalnymi, jaskiniami i schroniskami skalnymi. Jest bardzo malowniczy, a dzięki swojej łatwej dostępności, niewielkim wysokościom (nieprzekraczającym 900 m n.p.m.) oraz gęstej sieci szlaków pieszych jest idealnym miejscem na niezbyt forsowne, a jednocześnie niezwykle widokowe wycieczki. ze względu na niewielką odległość od polskiej granicy może być doskonałym miejscem wypadowym na weekendowe górskie wycieczki.

Najbardziej urozmaiconą i widokową część Sulovskich Skal obejmuje rezerwat przyrody, ale wejście do niego jest bezpłatne. Płatne są jedynie parkingi rozmieszczone wokół i w miejscowości Sulov- Hradna. Dobrze przygotowane i oznakowane szlaki pozwalają dojść do największych atrakcji całej okolicy.

Najbardziej widokowy szlak Sulovskich Skal znakowany jest na zielono i rozpoczyna się tuż przed wjazdem do Sulova- Hradnej by następnie najeżoną skałkami granią poprowadzić do ruin Zamku Sulov. Początkowo trzeba pokonać na nim dość strome, ale krótkie podejście by dojść do grzbietu. Tu wydeptane ścieżki prowadzą na liczne punkty widokowe i do skałek. Jednym z najbardziej znanych miejsc w tym rejonie jest Brama Gotycka – naturalne okno skalne przypominające średniowieczny portal. Wędrując dalej grzbietem po około półtorej godzinie od początku szlaku dochodzi się do ruiny Zamku Sulov. Była do średniowieczna strażnica, która strzegła szlaków handlowych. Jej położenie pozwalało na dobrą kontrolę okolicznych traktów. Zamek Sulov jest zdecydowanie najbardziej widokowym miejscem na całej trasie. Wejście na jego wyższe poziomy wymaga wspięcia się na drabinki i pokonania krótkich odcinków z klamrami. widoki wynagradzają wysiłek bo z wieży rozciąga się wspaniała panorama całej okolicy.

Za Sulovskim Zamkiem można z przełęczy wrócić w okolice Sulova zielonym szlakiem albo iść dalej korzystając z innych dostępnych szlaków. Bardzo widokowa trasa oznakowana na czerwono prowadzi wśród licznych skałek pod grzbietem góry Bradla. Boczne ścieżki wyprowadzają na liczne punkty widokowe, z których można podziwiać rozległą dolinę, w której leży Sulov- Hradna. Możliwości wydłużania lub skracania wędrówek jest tu bardzo dużo bo szlaków jest sporo. Można tworzyć własne pętelki prowadzące do wychodni skalnych. W ten sposób można na przykład dotrzeć do jaskini Sarkania diera albo do monumentalnej wychodni „Buzdygan”.

Co ważne szlaki w obrębie Sulovskich Skał są łatwe, choć mocno urozmaicone i wymagają licznych podejść i zejść. Nie są konieczne umiejętności wspinaczkowe, a jedynie na części punktów widokowych problemem może być duża ekspozycja. Generalnie jednak są to trasy, które pokonają nawet osoby, które nie spędzają na co dzień dużo czasu w górach oraz dzieci.

Oprócz samego rejonu rezerwatu Sulovskie Skaly w okolicy jest wiele innych szlaków pieszych oraz atrakcji. Nieco na południe, w rejonie Powazkej Tepli znajduje się Maninska Tesnava, najwęższy na Słowacji, przejezdny wąwóz skalny. Choć dość krótki, robi jednak spor wrażenie swoimi potężnymi ścianami. Samochód można zostawić na jednym lub drugim końcu i przejść pieszo między skałami. Na końcu wąwozu znajduje się niewielki symboliczny Cmentarz Ludzi Gór. Na szczyt otaczających go skał prowadzi szlak pieszy, a z wychodni na górze okolica prezentuje się wspaniale. W nieco mniej męczący sposób można dojść na górę wąwozu nie z samej Tesnavy, ale od znajdującej się po drugiej stronie grzbietu wioski Praznov.

Godnym uwagi miejscem w rejonie Sulovskich Skał jest też wzniesiony na szczycie góry zamek Lietava. Dziś pozostały z niego jedynie malownicze ruiny, ale widok z nich jest wyjątkowo piękny. Do zamku najlepiej dojść krótkim niebieskim szlakiem z miejscowości Lietava na przedmieściach Żyliny. Należąca w przeszłości do węgierskiej rodziny Czaków, warownia uchodziła za miejsce nie do zdobycia. Dziś trwają w niej prace rekonstrukcyjne, które mają na celu odtworzenie niektórych jego elementów i stworzenie wystawy. Zwiedzanie zamku jest bezpłatne, za wstęp na niewielką ekspozycję obowiązuje dobrowolna opłata przeznaczona na dalsze prace remontowe.

 


Booking.com