Algarve – cuda na południu Portugalii

O Algarve mówi się najczęściej jako o idealnym miejscu na wakacyjny wypoczynek w cieniu ostańców skalnych wyrastających z czystych, piaszczystych plaż. Rokrocznie w statystykach agencji turystycznych region ten stanowi na równi z Porto drugi po okręgu stołecznym cel wycieczek zagranicznych zwiedzających.

Historia

Pierwsze stulecia, a nawet milenia upływały na terenach Algarve pod znakiem ciągłej zmiany przynależności terytorialnej. Pamiątki po swoich poczynaniach zostawili tu zarówno bezimienni wodzowie plemion prehistorycznych, Fenicjanie, Rzymianie, czy brutalni w działaniach bezwzględni Wandale, czy Wizygoci. Kres tym ostatnim położyli przybysze z północnej części Afryki. W 711 roku naszej ery niejaki Tarik ibn Zyad minął Cieśninę Gibraltarską i pokonał ówczesnego władcę. Rok później iberyjskie tereny należały już do muzułmańskich Maurów. Ci bronili zdobyty ziem kilka stuleci, lecz ostatecznie oparli się ofensywie chrześcijańskiej. Od połowy trzynastego stulecia, aż do ogłoszenia Republiki, monarchowie portugalscy nosili tytuł “Króla Portugalii i Algarve”.

W czasach nowożytnych można wyróżnić dwie duże osie wydarzeń. Pierwsza obejmuje erę odkryć geograficznych, podczas której porty wybrzeża Oceanu Atlantyckiego stanowiły niezastąpioną bazę wypraw, czy też ekspedycji bohaterskich załóg. Drugą część stanowi klęska żywiołowa wywołana trzęsieniem ziemi z 1755 roku oraz konsekwentną falą niszczycielskiego tsunami. Ten kataklizm zmienił oblicze Półwyspu Iberyjskiego i spowodował zmianę mentalności, a nawet zwyczajów architektonicznych, które można obserwować po dzień dzisiejszy.

Kurorty warte odwiedzin

Algarve jest właściwie nieprawdopodobnym pasem nadmorskich miast. Każde z nich warto choć na chwilę odwiedzić, aby poznać jego specyfikę, zwyczaję, czy punkty charakterystyczne. Więcej informacji o Algarve znajdziesz na doportugalii.pl

Faro

Tłoczne i gwarne Faro jest stolicą Algarve, a międzynarodowe lotnisko stanowi swoistą bramę dla wielu turystów przybywających do południowej Portugalii. Zwiedzający będą chcieli przede wszystkim odwiedzić Stare Miasto. Cidade Velha, otoczona solidnymi murami obronnymi, stoi na fundamentach rzymskich i mauretańskich. Miasto zostało poważnie zniszczone w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi, więc to co dziś można zobaczyć, pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku.

Tavira

Tavira jest jednym z najładniejszych miast regionu w pobliżu wschodniej części Algarve. Położone po obu stronach szerokiej Gilão, stanowi miejsce słynące ze swojej historycznej spuścizny, przeszłości ukształtowanej przez Rzymian, a później przez Maurów, których osadę nad rzeką zwieńczono zamkiem, do dziś widocznym. Spadziste dachy, które stanowią znaczną część architektury Taviry, są unikalne w tej części Półwyspu Iberyjskiego. Wyjątkowa jest także ilość kościołów w liczbie 21, które upiększają Stare Miasto. Nad wodą wznosi się także elegancki most, zbudowany w XVII wieku na starożytnych fundamentach.

Loule

Położone stosunkowo dalej od wybrzeża Loulé jest tętniącym życiem miasteczkiem targowym o wyjątkowym charakterze i fascynującej przeszłości. Osada słynie przede wszystkim z zadaszonego rynku owoców oraz warzyw, czyli jednego z najbardziej ruchliwych, a także rozrywkowych punktów handlu w Algarve. Rozległa kolekcja straganów, kabin, czy kiosków mieści się w dziewiętnastowiecznym budynku z czerwonymi kopułami lub charakterystycznymi oknami w kształcie podkowy.

Albufeira

Położona na piaskowcowych klifach nad szeroką zatoką Albufeira była niegdyś spokojną wioską rybacką, niczym więcej niż skupiskiem bielonych domów, kaplic i kościołem. Współcześnie stanowi miejsce wybierane przez wielu turystów w Algarve. Centralne położenie na wybrzeżu południowej Portugalii sprawia, że jest to jeden z najłatwiej dostępnych kurortów w regionie i jest ulubioną destynacją dla gości z całej Europy i nie tylko.

Silves

Leżąc na wzgórzu z widokiem na żyzną dolinę wypełnioną pomarańczowymi gajami, drzewami oliwnymi i winnicami, Silves uchodzi bezsprzecznie za jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Algarve. W krajobrazie dominuje wspaniały zamek, największy pomnik zeszłego panowania islamu. Dramatyczny profil warowni zbudowanej przez Maurów podkreślają miedziano-czerwone ściany.

Portimao

Portimão, historycznie związane z prężnie rozwijającym się przemysłem konserwowym w Algarve, z powodzeniem odkryło się na nowo jako miejsce docelowe dla turystów. Druga co do wielkości aglomeracja regionu zaskakuje pięknymi plażami, czy nietuzinkowymi muzeami.

Lagos

Lagos jest współcześnie centrum życia kulturalnego zachodniej części Algarve. Wynika to prawdopodobnie z ogromnej spuścizny historycznej. W tym miejscu rozpoczęła się portugalska era odkryć geograficznych w XV wieku. Średniowieczna kolekcja miejskich murów zamkowych, wdzięcznych kościołów i bogatych umocnień obrony morskiej pobudza wyobraźnię odwiedzających.