Wyjazdy służbowe w Polsce mają różny charakter. Najczęściej dotyczą dwóch pozornie niezwiązanych ze sobą sektorów: korporacyjnego i budowlanego. Statystyki są jednak dużo bardziej ciekawe. Jak wygląda polski rynek delegacji na tle statystyk w innych krajach? Kto zajmuje się organizacją wyjazdów służbowych?
Rynek wyjazdów służbowych
Skalę popularności delegacji najlepiej oddają liczby. Jak wynika ze statystyk podanych przez Global Business Travel Association, rynek podróży służbowych na świecie jest wart nawet ponad bilion dolarów. W rankingu przodują Chiny, których rynek wyjazdów służbowych wynosi ok. 290 mln. Za nimi plasują się natomiast Stany Zjednoczone – tam rynek jest wart “tylko” kilka mln mniej.
Jak to wygląda w Polsce? W 2017 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki podało liczbę osób, które odbyły zagraniczną podróż służbową – wynosiła ona wtedy ok. 1 mln. Liczba podróży w celach służbowych w kraju może być nawet kilkukrotnie wyższa. Badania potwierdzają, że jest to wartość, która tendencyjnie rośnie. Coraz więcej firm posyła swoich pracowników w delegacje, upatrując w tym zysku. Duże znaczenie ma także fakt, że organizacja wyjazdów służbowych stała się po prostu łatwiejsza.
Jak wygląda organizacja delegacji w Polsce?
W zależności od rodzaju firmy i jej wielkości organizacja wyjazdów służbowych wygląda trochę inaczej. W przypadku dużych przedsiębiorstw i korporacji należy mówić o wypracowanych, nałożonych odgórnie procedurach. Często za organizację odpowiadają wtedy specjalne działy lub centrala, która rozdziela zadania na poszczególne siedziby.
Inaczej jest w niewielkich firmach, gdzie organizacją wszelkich wyjazdów służbowych zajmują się przede wszystkim pracodawcy. Wówczas nie ma wyraźnych procedur, według których należy przygotować taką podróż. Niemniej, dzięki rozwojowi dróg i transportu oraz sieci noclegów pracowniczych, nie trzeba dziś mieć konkretnych wytycznych, aby poradzić sobie z organizacją delegacji.
Co ciekawe, powstały nawet narzędzia, które mają ułatwiać przygotowanie wyjazdu służbowego. Jednym z nich jest portal forStaff, który służy do znalezienie kwatery pracowniczej blisko miejsca pracy. Znajduje się na nim duża i stale powiększająca się baza ofert z całego kraju, a to doceniają pracodawcy. Wszak można w ten sposób zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.
Na co pracodawcy zwracają największą uwagę?
Organizacja podróży służbowej to przedsięwzięcie, w którym trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Z badań wynika jednak, że wciąż najważniejsza jest cena. Blisko 90% badanych przez LOT Travel wskazało koszta jako czynnik, który decyduje o organizacji delegacji i jej przebiegu.