W ostatnim czasie sport stał się trendem. Coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia, a także dba o swoje zdrowie wybierając odpowiednie składniki odżywcze. Ze względu na wzrost popularności sportu w nowinkach odzieżowych pojawiło się też wiele innowacji, które mają za zadanie w znaczący sposób poprawić wydajność treningu, a także wpłynąć na jego komfort.
Jedną z takich innowacji jest koszulka kompresyjna. Wykonana z elastycznych, przylegających do ciała materiałów to doskonałe rozwiązanie podczas treningów biegowych czy rowerowych wycieczek wyczynowych. Podpowiadamy, jak działa i czy warto jest mieć ją w swojej sportowej garderobie.
Odzież kompresyjna – jak działa?
Ciasne otulenie i materiał, który przez wielu uważany jest za drugą skórę, wpływają na pracę naszych mięśni. Wszystko opiera się na kontrolowanym ucisku, który poprawia krążenie krwi. Dzięki temu poszczególne partie ciała są w stanie pracować na wyższych obrotach. Istotnym zadaniem koszulki kompresyjnej jest również znaczne ograniczenie wibracji oraz wstrząsów, które odczuwane są przez nasze mięśnie. Ważną funkcją kompresji jest znacznie szybsza regeneracja organizmu przez łatwiejsze wyprowadzanie substancji ubocznych powstałych na skutek wysiłku.
Dla kogo przeznaczona jest odzież kompresyjna?
Ubiór tego rodzaju to doskonały produkt dla biegaczy. Wspomaga szybszą regenerację mięśni, wpływa na skuteczne dotlenienie organizmu podczas biegu, a także odpowiednią termoregulację. Koszulka kompresyjna sprawdzi się także w przypadku rowerzystów, którzy spędzają długie godziny na pokonywaniu dystansów. Odzież tego rodzaju ochroni ich przed wiatrem. Ze względu na to, że strój kompresyjny można z powodzeniem dostosować do każdej części ciała, świetnie sprawdzi się również na siłowni. Dlatego też każdy sportowiec znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że odzież kompresyjna to jedynie wspomaganie, dlatego nie powinna być zamiennikiem dobrej techniki czy odpowiedniej diety.
Jak wybrać odpowiednią koszulkę kompresyjną?
Ta część garderoby świetnie sprawdzi się w przypadku rowerzystów. Koszulka kompresyjna stymuluje prace mięśni grzbietu, a także wpływa na złagodzenie bólu w plecach i mniejsze uczucie zmęczenia. Często służy również jako bariera ochronna przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr. Jeśli chodzi o pływanie, najważniejszą funkcją jest ta regeneracyjna. Obolałe mięśnie po długim pływackim treningu szybciej dochodzą do siebie. Podczas biegu koszulki kompresyjne wzmacniają mięśnie brzucha i grzbietu. Zdecyduj się na poprawę jakości swojego treningu i wybierz odzież kompresyjną!