Wilanów – odwiedziny u króla

Warszawa poszczycić się może wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Większość z nich skupiona jest w pobliżu centrum. Jednak nie tylko te okolice można polecić każdemu turyście. Jednym z najbardziej znanych zabytków stolicy jest bowiem pałac królewski w Wilanowie, niegdyś podmiejska rezydencja Jana III Sobieskiego, dziś mieszcząca muzeum i wraz z otaczającymi ją ogrodami uznana za pomnik historii.

Barokowa rezydencja królewska stojąca wśród pięknego parku zachowała swój oryginalny wygląd pomimo burzliwych losów Warszawy. Przetrwała też w nienaruszonym niemal stanie lata okupacji. Dzięki temu można dziś spacerować po tych samych pokojach, w których mieszkał Jan III Sobieski. Ze względu na swoje walory pałac w Wilanowie uważany jest za jedną z najwspanialszych rezydencji w całej Polsce.

Budowa pierwszej rezydencji w Wilanowie rozpoczęła się w 1681 roku. Wybudowany wtedy dla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki pałac utrzymany był w stylu dworu alkierzowego. Obecny wygląd zyskał dopiero w latach dwudziestych XVIII wieku za sprawą przebudowy zleconej przez Elżbietę z Lubomierskich Sieniawską. Powstały wtedy dwa boczne skrzydła. Od początku pałac nawiązywał do modnego w Europie Zachodniej założenia „między podwórzem a ogrodem”. Do głównego wejścia prowadziła od bramy aleja kończąca się obszernym placem. Zaś na tyłach ciągnęły się tereny rekreacyjne i ogrody utrzymane w stylu francuskim.

Po śmierci Jana III Sobieskiego pałac przeszedł w ręce jego synów, ale na skutek konfliktu spadkowego został pozbawiony całego wyposażenia. Usunięto z niego wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. W kolejnych latach rezydencja przechodziła z rąk do rąk przez najbardziej znane rodziny ówczesnej Polski. Gospodarzyli tu Lubomirscy, Sieniawscy, Czartoryscy czy Braniccy. W okresie rządów Augusta II stałą się ponownie letnia rezydencją królewską. Oczywiście każdy z kolejnych właścicieli wprowadzał w wyglądzie pałacu i jego umeblowaniu nowinki i zmiany zgodnie ze zmieniającymi się stylami i modami.

Szczególny dla pałacu był początek XIX wieku. Znajdował się on wtedy w rękach Potockich. W 1805 r. Stanisław Kostka Potocki udostępnił jego część jako jedno z pierwszych na ziemiach polskich muzeów. Oprócz zbiorów sztuki znalazły się tu także eksponaty poświęcone królowi Janowi III Sobieskiemu i historii Polski. Do tej tradycji nawiązuje działające dziś muzeum.

Pałac w Wilanowie znajdował się w rękach prywatnych do 1945 roku. Jako ostatni władali nim Braniccy. Przejęty przez państwo został udostępniony jako muzeum. Na parterze podziwiać można wnętrza, utrzymane głównie w stylu baroku. Pokazują one życie w rezydencji za czasów króla Jana III Sobieskiego. On i Marysieńka są głównymi postaciami wokół których skupia się ekspozycja. Natomiast piętro pałacu zagospodarowano do celów wystawienniczych. Zgromadzono tu liczne zbiory malarstwa, przedmiotów codziennego użytku i rzemiosła artystycznego. Pochodzą one głównie z XVIII i XIX wieku i nawiązują do kolejnych, po Sobieskich właścicieli pałacu.

Zwiedzając pałac w Wilanowie nie sposób pominąć otaczającego go parku i ogrodów. Starannie wypielęgnowane przestrzenie z trawnikami, rabatami kwiatowymi, żywopłotami i fontannami stanowią oazę spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta. Zimą za sprawą światła zmieniają się one w baśniowe ogrody. Instalacje i podświetlane rzeźby przenoszą w świat fantazji i dziecięcej wyobraźni. Na pewno warto zajrzeć tu wtedy po zmroku.

Pałac zwiedzać można indywidualnie z audio przewodnikiem. Dla grup dzieci i młodzieży organizowane są lekcje muzealne dostosowane do wieku i zainteresowań. W rezydencji odbywają się także wystawy i koncerty.

 


Booking.com