Śnieżnik- na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich

Masyw Śnieżnika wznosi się dostojnie ponad południowo – wschodnią częścią Kotliny Kłodzkiej. Jego rozłożysta sylwetka widoczna jest z daleka. Jest to najwyższy szczyt ze wszystkich gór otaczających kotlinę, a jednocześnie najwyższy szczyt leżących w Polsce Sudetów Wschodnich. Wierzchołek o wysokości 1426 metrów nad poziomem morza leży na granicy Polski i Czech. Śnieżnik jest miejscem chętnie i często odwiedzanym przez turystów ze względu na dogodne szlaki dojściowe oraz ciekawe panoramy.

Śnieżnik nazywany czasem Kłodzkim lub z czeskiego Kralickim nadaje się doskonale na jednodniową wycieczkę zarówno latem, jak i zimą. W jej trakcie można nie tylko podziwiać piękne górskie panoramy ale także odwiedzić przepiękną Jaskinię Niedźwiedzią oraz udać się do malowniczego Wodospadu Wilczki.

Wędrówkę zaczynamy w Kletnie koło Stronia Śląskiego. Tu kończy się droga jezdna. Doprowadza ona do parkingu poniżej jaskini. W pobliżu znajduje się także ciekawe Muzeum Ziemi, w którego kolekcji znajdują się liczne minerały oraz okazy niezwykłych skał. Już na drodze napotykamy żółte oznaczenia szlakowe. Znajdują się tu także oznakowania wskazujące jak kierować się do jaskini. Trzymając się zamkniętej dla ruchu asfaltowej drogi wychodzimy łagodnymi serpentynami do wejścia do Jaskini Niedźwiedziej. Ze względu na wspaniałą szatę naciekową zaliczana jest ona do najpiękniejszych w Polsce. Jest przystosowana do zwiedzania przez turystów, oświetlona i zabezpieczona. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Warto poświęcić czas na zejście pod ziemię i zapoznanie z fantastycznym światem naciekowych draperii, kolumn i podziemnych jezior. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą cieplejszej odzieży ponieważ w jaskini utrzymuje się stała temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza.

Po wizycie w jaskini wracamy na żółty szlak. Wiedzie on ścieżką wzdłuż potoku, wśród mieszanego lasu, który im wyżej tym staje się rzadszy. Po około 20 minutach od wyjścia spod jaskini należy zachować ostrożność ponieważ szlak przekracza potok. Znajduje się tu nie najlepiej oznakowane odejście starego szlaku i ścieżki. Wędrując nim dołącza się po około godzinie do szlaku żółtego stara ścieżka jest bagnista i niezbyt wygodna. Trzymamy się więc oznaczeń na drzewach i przechodzimy na drugą stronę strumienia. Podejście jest dość monotonne ale niezbyt długie. Po około półtorej godzinie docieramy na szeroką Przełęcz Śnieżnicką, gdzie znajduje się węzeł szlaków oraz miejsce odpoczynku. Stąd do schroniska pozostaje nam jeszcze około 20 minut dość łagodnego podejścia. Poruszamy się nadal szlakiem żółtym, do którego na przełęczy dołączył czerwony.

Schronisko pod Śnieżnikiem stoi na widokowej polanie. To wymarzone miejsce na dłuższy odpoczynek. Drewniany budynek pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i powstał z inicjatywy Marianny Orańskiej. Była ona właścicielką tych terenów i wraz z mężem Albrechtem zapisała się w historii jako propagatorka turystyki i wielka orędowniczka organizowania miejsc wypoczynkowych w południowej części Kotliny Kłodzkiej.

Z Hali pod Śnieżnikiem, gdzie stoi schronisko pozostaje jeszcze około pół godziny wędrówki na szczyt Śnieżnika. Podejście jest momentami dość strome. Sam szczyt do rozległa wylesiona kopuła, porośnięta trawami. Znajdujący się tu usypany z kamieni kopiec to pozostałości wieży widokowej. Miała ona przeszło 33 metry wysokości i pozwalała na dalekie obserwacje górskich panoram. Niestety po wojnie niszczała a w latach siedemdziesiątych XX wieku zdecydowano się na jej wysadzenie. Nawet jednak bez wieży dookólna panorama robi duże wrażenie.

Gdy nacieszymy już oczy widokami schodzimy z powrotem do schroniska i kierujemy się w stronę Międzygórza wybierając znaki czerwone. Szlak wiedzie wygodnymi trawersami, łagodnie obniżając się wśród lasów do doliny Wilczki. Po około półtorej godzinie docieramy do pierwszych zabudowań Międzygórza. Im bliżej centrum tym więcej pojawia się drewnianej uzdrowiskowej zabudowy w stylu szwajcarskim. To także efekt działalności Marianny Orańskiej. W późniejszych latach z Międzygórza planowano zrobić sudeckie Zakopane. Plany te na szczęście nie zostały zrealizowane a miejscowość zachowała niepowtarzalny klimat dawnego kurortu. W jej centrum znajduje się jeszcze jedna atrakcja tej trasy. Wodospad Wilczki, drugi co do wysokości w całych Sudetach. Jar rzeki Wilczka jest tu wyjątkowo głęboki, a kaskada ma wysokość 22 metrów. Wokół wodospadu zlokalizowano tarasy widokowe i system schodów, które pozwalają na jego podziwianie.

Wycieczka na Śnieżnik to jeden z obowiązkowych punktów programu każdego, kto przebywa w Kotlinie Kłodzkiej. Piękne widoki oraz czekające na drodze wspaniałe atrakcje przyrodnicze pozostawią niezapomniane wrażenia.


Booking.com