Bari – historia i nowoczesność

Bari to miasto, które z jednej strony jest bardzo nowoczesne z drugiej posiada urocze stare miasto, gdzie wąskie, kręte uliczki sprawiają, że nie chcę się opuszczać tego miasta.

To portowe miasto południowych Włoch zostało założone przez Greków a rozbudowane przez Rzymian. Było ważne centrum wymiany handlowej między Wschodem i Zachodem dzięki portowi.

Stara rzymska osada Barium, była ważnym ośrodkiem handlowy i strategiczny, od 180 p.n.e. także portem morski. W IV w. Bari było siedzibą biskupstwa. Od IV znajdowało się pod panowaniem Bizancjum. W 1071 weszło w skład państwa Normanów, którzy zbudowali w Bari zamek. W XI-XIII w. osada była punktem zbornym rycerzy chrześcijańskich biorących udział w krucjatach. W XIII w. król Sycylii Fryderyk II rozbudował system obronny miasta, m.in. normandzki zamek i bastion portowy Fortino. Miasto rozwijało się w XV i XVI w. jako stolica księstwa Bari, należącego do rodu Sforzów. Z rodu tego pochodziła żona Zygmunta I Starego, królowa Bona, która powróciła do Bari w 1556, po konflikcie z synem Zygmuntem II Augustem.

Obecnie miasto można podzielić na stare i nowe miasto. Pierwszym i chyba najbardziej urokliwym jest średniowieczne stare miasto, la Citta’ Vecchia. Pełno w nim krętych i wąskich uliczek z białymi domami i urokliwymi podworkami. Spacerując tymi uliczkami można spotkać kobiety lepiące makaron na podwórku, który potem suszy się na specjalnych stołach. Można zajrzeć do domów, które są w dzień otwarte a z wnętrza dobiegają gwarne rozmowy włoskich rodzin. Co chwilę mija nas motorynka z pędzącym gdzieś młodym chłopakiem, a na skwerkach można usiąść w małej kawiarence i wypić przepyszną, bo włoską, kawę za mniej niż 1 Euro.
Poza sezonem jest tam pusto i spokojnie, więc spacer po plątaninie uliczek to czysta przyjemność.

Gdy już obejdziemy wszystkie uliczki wychodzimy bramą ze starego miasta i przenosimy sie w świat ekskluzywnych sklapów i szerokich, nowoczesnych ulic. To nowoczesne miasto powstało na początku XIX wieku. XX wiek wyznaczył nowe zadanie dla Bari, rolę wielkiego centrum kulturalnego i handlowego. Mają tu swoje sklepy najsłynniejsi projektanci, możemy zatrzymać się w eleganckiej restauracji czy usiąść w cieniu palm i poczytać przewodnik.

W Bari warto odwiedzić zamek Castello Normanno Svevo (pierwotnie wybudowany przez Rogera II z Sycylii w 1131 roku), odbudowany przez cesarza Fryderyka II z Hohenstaufenów.

Uniwersytet w Bari należy do najbardziej uczęszczanych w całych Włoszech. Natomiast Politechnika w jest jedyną tego typu wyższą uczelnią w całych środkowo południowych Włoszech. Tutaj mają swoją siedzibę ważne wydawnictwa np. Casa Editrice Laterza. Wydaje się tu także np. słynny dziennik Południa Włoch: La Gazzetta del Mezzogiorno.A od 1930 roku to wlasnie w Bari odbywa się niezwykle ważna wystawa handlowa: Fiera del Levante.

Do najważniejszych zabytków w Bari należą: Romańsko-gotycka katedra S. Sabino (XI-XIII w.), wewnątrz XIII-wieczne freski, obrazy Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego. Bazylika S.Nicola (1087-1132) z tronem biskupa Eliasza (XI w.), XII-wiecznym cyborium i grobowcem Bony Sforzy, ostatniej księżnej Bari (1593). Romańskie kościoły: S. Marco (1002), S. Gregorio (XI/XII w.), gotycki kościół i klasztor Franciszkanów (fasada z XVIII w.), barokowy kościół Sta Teresa dei Maschi (1696); zamek – Castello Svevo (XI, XIII-XVI w.). Pałace, mi.in. Verrone, Milella; stary pręgierz Colonna della Giustizia (1002).

Warto wiedzieć, że Bari to ośrodek kultu świętego Mikołaja, a jego święto przypada na 8 maja.
W Bari znajduje sie tez międzynarodowe lotnisko z połączeniami lotniczymi do wielu ważnych miast w Europie. Odnowione lotnisko nazwane zostało ku czci Jana Pawła II – Karol Wojtyła Airport.