Kazimierz Dolny- urok miasteczka nad Wisłą

W środkowej części Polski Wisła płynie już szerokim korytem. Toczy swe wody dość leniwie, odsłaniając co jakiś czas większe i mniejsze piaskowe łachy. To właśnie tu na pograniczu województw lubelskiego i mazowieckiego, na wiślanym brzegu stoi Kazimierz Dolny, nazywany też w przeszłości Kazimierzem nad Wisłą dla odróżnienia od podkrakowskiego miasta, które dziś jest jedną z jego dzielnic.

Liczący około 3500 mieszkańców Kazimierz należy do największych atrakcji turystycznych województwa lubelskiego. Stanowi niezwykle malownicze połączenie walorów przyrodniczych i krajobrazowych z bogatą historią oraz cennymi zabytkami. Otaczająca go kraina lessowych wąwozów to idealne miejsce na spacery i wycieczki piesze, a także rowerowe, zimą zaś narciarskie. Z drugiej strony miasto przylega do wiślanego wału, z którego rozciągają się ładne widoki na rzekę. Biegnie tędy popularna trasa spacerowa, obok której zlokalizowano pływającą restaurację oraz przystań statków oferujących rejsy po Wiśle.

Kazimierz Dolny ma długą i bogatą historię. Ziemi te należały od początku XII wieku do kościoła, a sama nazwa pojawiła się po raz pierwszy w źródłach półtora stulecia później. Ze względu na swoje położenie osada, a później miasto pełniło od początku ważne funkcje handlowe. Szczególnie mocno rozwinął się jako ośrodek po zacieśnieniu związków z Litwą. Przez Kazimierz nie tylko spławiano towary do Gdańska, ale także istniała tu przeprawa przez rzekę, którą biegł nabierający coraz większego znaczenia szlak na Ruś.

Okres największego rozkwitu miasta przypadł na XVI i pierwszą połowę XVII wieku. Nad brzegiem Wisły słało wtedy niemal 60 spichlerzy, w których przechowywano przede wszystkim spławiane nad Bałtyk zboże. Do dziś przetrwało kilka z nich, w tym pochodzący z 1591 roku, a należący do Mikołaja Przybyły. W większości zostały po remontach przeznaczone na cele turystyczne.

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest otoczony malowniczymi kamieniczkami rynek. W jego pobliżu wznosi się kościół farny, a nad nimi góruje stojący na wzgórzu zamek oraz baszta. Te trzy punkty stanowią oś, wokół której koncentruje się życie turystyczne miasta. A ludzi przyjeżdżają tu tysiące. W sezonie ich liczba kilkakrotnie przewyższa liczbę stałych mieszkańców. Przyjeżdżają zwabieni malowniczymi okolicami oraz sławą mekki artystów.

Takie miano towarzyszy Kazimierzowi od wielu lat. Przechadzając się wąskimi uliczkami nie sposób nie natknąć się na galerię, wystawę obrazów czy wyrobów artystycznych. Obrazy jak i dzieła sztuki użytkowej można kupić u samych twórców. Wielu z nich traktuje Kazimierz jako miejsce pracy i odpoczynku, które pozwala im regenerować siły a jednocześnie daje inspirację. To właśnie dzięki artystom miasteczko ma niepowtarzalną atmosferę. Sławę tę postanowiono wykorzystać i każdego roku na początku wakacji odbywa się w Kazimierzu Festiwal Filmu i Sztuki Filmowej Dwa Brzegi Zamek. Projekcjom towarzyszą koncerty i przedstawienia, a wśród wypełniającego niewielki Kazimierz tłumu nietrudno spotkać największe gwiazdy kina.

Kazimierz Dolny to miejsce, gdzie spędzić można zarówno jeden dzień jak i cały urlop. Jego okolice oferują wiele atrakcji zarówno dla miłośników zwiedzania jak i turystyki aktywnej. Po drugiej stronie Wisły wznosi się Zamek w Janowcu, okoliczne wąwozy zachęcają do pieszych wycieczek, niewielki Mięćmierz przyciąga atmosferą wioski na końcu świata. A czas jakby stoi w miejscu i nie porusza go nawet pianie kogutów, bo w Kazimierzu te akurat tradycyjnie są z ciasta.